Domů     Kdo vytvořil skalní město v srdci Severní Ameriky?
Kdo vytvořil skalní město v srdci Severní Ameriky?
27.11.2024

Někdy se říká, že ve Spojených státech nejsou historické památky starší než několik málo století. Opak je pravdou. Jen je třeba se dívat po těch, které tam byly dávno předtím, než přišli evropští kolonizátoři. Jedna taková památka je v horách dnešního Colorada.

Když se procházíte po plochém rovném vršku jedné ze stolových hor v národním parku Mesa Verde v severoamerickém Coloradu, nic nenasvědčuje tomu, že byste tu mohli narazit na něco zvlášť zajímavého.

Kam až dohlédnete, vyrůstají z rezavého písku nízké borovice, jalovce a pichlavé keře. Buď fouká, nebo je vedro – podle toho, v kterou roční dobu jste se tu octli. Trávy tu moc není, na tu je tu příliš sucho.

A pak se vám najednou pod nohama otevře zelený kaňon a vidíte, že v jeho stěně je pod masivním převisem vetknuté starobylé opuštěné město.

MÍSTA Z LEGEND

Nejvíc tenhle zážitek musel překvapit na konci 19. století dva rančery, kteří na údolí náhodou narazili, když hledali zaběhnutý dobytek. Označili místo jako Skalní palác – a tak se mu říká dodnes.

V jejich době se o něm nikde nepsalo a anglicky mluvící Američané o něm neměli ani tušení.

O skalních obydlích se vyprávělo jen v legendách a příbězích kmenů souhrnně označovaných jako Pueblané, jejichž příslušníci dnes většinou žijí o stovky kilometrů jižněji v Arizoně a Novém Mexiku. Právě jejich předkové stavby totiž před staletími obývali.

Tyto příběhy, které se v kmenech předávaly z generace na generaci, ale nikdy nebyly určené uším cizinců.

Dnešní název oblasti znamená španělsky Zelená stolová hora. Lidé tu žili už tisíce let před začátkem našeho letopočtu. Na začátku 20. století tu vznikl národní park a dnes je krajina součástí světového dědictví UNESCO.
Dnešní název oblasti znamená španělsky Zelená stolová hora. Lidé tu žili už tisíce let před začátkem našeho letopočtu. Na začátku 20. století tu vznikl národní park a dnes je krajina součástí světového dědictví UNESCO.

STĚHOVÁNÍ DO SKAL

Předkové dnešních Hopiů, Zuniů a dalších kmenů palác postavili ve 13. století, tedy před více než osmi sty lety. Je to největší a nejzachovalejší skalní sídlo v kraji. Ve své době však rozhodně nebylo jediné.

Podél úbočí místních kaňonů je jich poschovávaných kolem šesti set. Choulí se nad stometrovou hloubkou a ze dna kaňonu na ně skoro nelze dohlédnout. Do vesnic a obydlí se muselo lézt po žebřících, skalních římsách nebo prostě po skále.

Přitom ještě krátce předtím žili Staří Pueblané životem usedlých zemědělců v blízkosti svých malých polí. Pěstovali kukuřici, dýně a fazole a chovali krocany. Proč se najednou začali stěhovat právě sem?

Z JIHU NA SEVER

Celé je to ještě o něco složitější: Staří Pueblané přebývali v Mesa Verde odedávna, ale kolem roku 1000 bylo centrum jejich říše více na jihu. V údolích budovali impozantní stavby a udržovali čilý obchodní ruch s blízkým i vzdáleným okolím.

Později se ale začali stahovat sem do hor. Vesnická centra stavěli na pláních na vrcholcích stolových hor a většina lidí žila v samostatných usedlostech v okolí. Pak se ale stalo něco, co je přimělo sestěhovat se na nepřístupná místa do skal.

Některé teorie říkají, že to souvisí s nepřízní počasí. Jiní věří, že se místní populace rychle rozrostla, takže bylo málo jídla a začalo docházet ke krvavým konfliktům.

UMĚLCI ZE SKALNÍCH OCHOZŮ

Ať už obyvatele vehnalo do Skalního paláce cokoli, nedá se říct, že by tam jen bojovali o holý život. Čas trávili i uměním, které ovšem mohlo mít duchovní rozměr. Nádobí z keramické hlíny zdobili složitými černými geometrickými obrazci na bílém podkladu.

Na stěnách paláce se pak dodnes dají najít zbytky rozsáhlých maleb. I ty mají bílý podklad. Červenou barvou jsou na něm nakreslená zvířata, rostliny a geometrické linie.

Zdá se, že jsou to malby krajiny – obyvatelé paláce na zdech nejspíš zaznamenávali své okolí. Jejich řemeslné schopnosti jsou možná upomínkou prosperity jejich nepříliš vzdálených předků.

PODZEMNÍ KRUHOVÉ MÍSTNOSTI

Ve vesnici žili obyvatelé pospolu. Nejvyšší z budov, postavených z kamene a hlíny, měly čtyři patra a dotýkaly se stropu jeskyně. Dohromady má sídlo 150 místností a dalších dvacet velkých kruhových, zapuštěných do země.

Takové místnosti se říká kiva a probíhal v ní společenský a náboženský život. Kivy mívaly střechu, skrze kterou se do nich slézalo po žebříku. Uvnitř se dalo sedět kolem ohniště. Kolem kruhových místností jsou malé dvorky a za nimi zbývající místnosti a domy.

V některých se bydlelo, jiné sloužily jako spižírny. Komplex má také jednu kruhovou věž, jejímž účelem si archeologové nejsou jistí.

Některá ze skalních obydlí v regionu jsou postavena v mělkých proláklinách ve skalních stěnách přímo pod okrajem stolových hor, stovky metrů nad dnem kaňonu. Dostat se do nich by byla fuška i s moderním lezeckým vybavením, které se tu nicméně používat nesmí. Dodnes není úplně jasné, jak a kudy obyvatelé těchto pevností chodili domů.
Některá ze skalních obydlí v regionu jsou postavena v mělkých proláklinách ve skalních stěnách přímo pod okrajem stolových hor, stovky metrů nad dnem kaňonu. Dostat se do nich by byla fuška i s moderním lezeckým vybavením, které se tu nicméně používat nesmí. Dodnes není úplně jasné, jak a kudy obyvatelé těchto pevností chodili domů.

PRŮCHOD Z JINÉHO SVĚTA

K náboženským obřadům se v kivách scházejí i dnešní Pueblané. Právě díky nim víme, k čemu sloužily prohlubně naproti ohništím umístěné vždy na severní straně. Podle samotných Pueblanů jde ve skutečnosti o vchody – vstupy z jiného světa.

Zunijská legenda říká, že první lidé vznikli ve světech pod námi, kde byla temnota. Dva bratři pak putovali za světlem a vystoupili na zemský povrch, kde vládl jejich otec Slunce.

Hopiové zase vyprávějí, že lidi podsvětím provedla jejich spolustvořitelka, pavoučí žena. Místu, kterým lidé vystoupili na tento svět, se říká sipapu. A pro upomínku tohoto výstupu má takové místo každá kiva.

CHRÁM SLUNCE

Na skalnatém výběžku přímo naproti Skalnímu paláci stojí další pozoruhodná stavba. Odpověď na otázku, proč Staří Pueblané odešli do skal, ale zrovna nepřináší. Vědci v 19. století místu začali říkat Sluneční chrám.

Stavba má tvar písmene D a uvnitř jejích dvojitých zdí je několik dalších kruhových staveb. Kivy to nejsou, na věže zas nebyly dost vysoké.

Místo se nepodobá ničemu jinému v okolí a nejsou tu stopy ohně, odpadních jam ani skladování jídla, takže se tu nikdy nebydlelo. Budova nevypadá ani jako vesnické centrum, jaká Staří Pueblané stavěli v dřívějších dobách. Účel místa zůstává neznámý.

Někteří si myslí, že mohlo sloužit k pozorování oblohy nebo snad k oslavám slunovratu.

K NOVÝM DOMOVŮM

Sláva Skalního paláce a jeho okolí netrvala příliš dlouho, vlastně jen několik desítek let. Obyvatelé své domovy opustili tak náhle, jako je vybudovali. Obojí se stalo během jednoho století, možná v průběhu jediného lidského života.

Místní za sebou nenechali jen stěny kaňonů, ale celou zemi svých předků. Odešli daleko na jih. A proč? Existuje na to několik teorií a antropologové a archeologové o tom diskutují dodnes. V příbězích dnešních potomků Starých Pueblanů se o tom nejspíš hovoří.

Ale jak víme, tyhle příběhy se cizím lidem neříkají. Pueblané každopádně na svou bývalou domovinu nezapomněli. Je pro ně posvátná a mají ji ve velké úctě. I to je důvod, proč nemají chuť o ní vyprávět zvědavcům.

Zdroje informací: bing.com, nps.gov, nps.gov, en.wikipedia.org
Úvodní foto: Shutterstock. FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: Shutterstock
Související články
Zajímavosti
3 múzy umělců: Svobodomyslná skladatelka, svéhlavá šlechtična a obětavá přítelkyně
Pro umělce rozhodně neexistuje lepší inspirace než krásná žena. A co teprve, když je navíc k hezké tvářičce a svůdným proporcím ještě chytrá a sdílí s ním společné zájmy. Nekonvenční Alma Mahlerová, rozená Schindlerová (1879–1964), budí v bohémském prostředí pozornost už jako velice mladá dívka. Sotva oslaví devatenácté narozeniny, už se jí pokouší svést vídeňský malíř Gustav Klimt […]
Zajímavosti
Když zvířata uzdravují
Animoterapie dnes lidem pomáhá stále více. Je už běžnou součástí rehabilitačních lázeňských pobytů. Kromě toho pomáhají v domovech důchodců, v domovech s pečovatelskou službou, léčebnách dlouhodobě nemocných, handicapovaným nebo dětem. Lékař pes a doktorka kočka Animoterapie patří v současné době k alternativním metodám ke zlepšení psychického, fyzického či sociálního zdraví. Kontakt se zvířaty (psem, koněm, […]
Zajímavosti
Ukrajinské legendy o vánočním stromečku! Znáte je?
Vánoční stromek je také na Ukrajině pevnou součástí sváteční tradice a jeho historie a legendy o něm sahají hluboko do starobylých zvyků. Před příchodem křesťanství byly zimní slavnosti na Ukrajině spojeny s oslavou přírody a kultem stromů jako symbolem plodnosti a spojení s duchovním světem. Legenda o pavoučím stromku Jedna z nejkrásnějších ukrajinských vánočních legend […]
Zajímavosti
Jak nám obrazy mohou pomoci?
V arteterapii není potřeba, abyste oplývali bůhvíjakým talentem. Důležitější je chuť, fantazie a odvaha projevit se. Obrazy nás provázejí po celý život. Nejen ty přivěšené na zdi, ale také naše vnitřní obrazy – jako jsou například sny přicházející ve spánku. Mohou nám být příjemné, nebo se nám nelíbit, nebo nás dokonce děsit a strašit. Ve […]
reklama
zajímavosti
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
Jezevec nervózně pobíhá po své noře. Jaký strašný puch! Tohle mu byl čert dlužen. Do jeho slovutného podzemního skvostu zvířecí architektury se drze nastěhovala liška!   To jelen může vážit až úctyhodných 500 kilogramů, hopkat umí až 78kilometrovou rychlostí a některé jeho poddruhy překvapí pozorovatele hřívou. Stejně tak nejde univerzálně říct, že mláďata jelena evropského […]
Příběhy symbolů: Proč je kříž někdy obráceně?
Není vždycky třeba slov. Stačí nakreslit symbol a všichni vědí! Nebo alespoň většinou… Historie některých symbolů je trochu složitější. Osvojí si je hned několik kultur, skupin či organizací, a získají tak více významů. Znáte ty nejslavnější? V dobrém i ve zlém symbol: SVASTIKA stáří: 12 000 let Ne, tohle náhodné čáry rozhodně nejsou! Když v […]
Modla s notebookem. Teenager Carlo Acutis na cestě mezi svaté
Do ruky bere růženec a pokleká na zem. Při modlitbě si vzpomene na chlapce, o němž nedávno slyšela, a tak veškeré prosby směřuje právě na něj. Prosí, aby se její dcera probrala a mohla zase chodit. Světe div se, dívka o den později skutečně otevře oči. Tenisky, džíny a svetr – v takovém úboru je v […]
Jmelí: Bylina nejen léčivá, ale i posvátná
Jmelí, které bylo dříve řazeno do jednoho druhu s názvem jmelí bílé, se dnes dělí na jmelí listnáčové a jmelí jehličnanové. Oba druhy jsou stále zelené dřevnaté poloparazitické rostliny, které v korunách stromů, a to buď listnatých – nebo jehličnatých tvoří košaté trsy. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu poloparazitickou, své „hostitelské“ stromy […]
reklama
historie
Vánoce jako dokonalý nástroj nacistické propagandy
V prosinci 1941 uspořádá Adolf Hitler vánoční večírek pro své nacistické kumpány. Jde o velkolepou událost, při které se nejvyšší představitelé nacistické strany a generálové shromáždí před velikým vánočním stromem. Hodují a vyměňují si dárky.   Zmiňovaného posezení se účastní stovky esesáků. Adolf Hitler (1889-1945) Vánoce, které jsou oslavou narození Žida, přetvoří v mocný nástroj německé […]
5x Hrdě s erbem! Nebo raději ne…?
Správný šlechtic je hrdý na své jméno, na svůj původ a na svůj erb. Jenže ten občas není zrovna výstavní… Může za to nepovedený vtípek dávných předků? Nebo spíše změněný význam v průběhu staletí?   Nositel erbu: Schwarzenbergové Roku 1654 přicházejí do Čech Schwarzenbergové – i s jednoduchým erbem, kterému se díky vojevůdci Adolfovi ze […]
Václav II. a Guta Habsburská: Nevěstu mu ukradli už po svatební noci
„Paní tak vlídná, nedotknutá zlem čili Dobrá nebo Guta. Pro svoje vzácné chování byla vám dána za paní. A její vlídnost neustále oblažuje i pana krále,“ píše o manželce Václava II. básník Ulrich von Etzenbach. Zdá se, že si český král nemá na co stěžovat.   Když Václav II. (1271–1305) přijíždí 24. května 1283 do […]
Benedikt IX.: Démon z pekla na papežském stolci?
Benedikt IX. (1012–1055) se zapsal do dějin jako největší zhýralec církve. Tento mladý papež, který usedl na papežský stolec již ve věku mezi jedenácti a čtrnácti lety, byl známý svým skandálním chováním a neřestmi. Současníci ho přezdívali „démon z pekla v přestrojení za kněze“ a jeho vláda byla plná cizoložství, vražd, znásilnění a dalších ohavných […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz