Je mrtvá téměř dva tisíce let. Přestože nevypadá jako za živa, odmítá se obrátit v prach. Nalezena byla pouhou náhodou a dodnes patří k nejzachovalejším mumiím na světě.
Hledání vhodného místa na protiletecký kryt, který má být součástí nemocnice v Čchang-ša, končí v roce 1971 nečekaným objevem. V kopci zvaném Mawangdui narazí dělníci téměř 15 metrů pod povrchem na obrovskou hrobku.
A uvnitř čekají nejen stovky předmětů, ale také dokonale zachovalá mumie jejich majitelky, čínské aristokratky Xin Zhui (?-163 př.n.l).
Dokonale zachovalý infarkt
Žila i na poměry své doby extravagantním životem plným luxusu, hudby, zábavy a skvělého jídla. Jenže smrt se nevyhýbá ani lidem, kteří si umí užívat života takto plnými doušky. Pro Zhui si dojde přibližně v době, kdy slaví padesáté narozeniny.
Nedostatečný pohyb (částečně i vinou bolesti z vyhřezlé ploténky a žlučových kamenů) a příliš mnoho lahůdek si vybírají svou daň v podobě nadváhy, arteriosklerózy a koronární trombózy, vedoucí až k masivnímu infarktu.
Tělo stále obsahuje krev
Pokud byla za svého života slavná životem, o 2190 let později se proslaví znovu, tentokrát jako jeden z nejvýznamnějších nálezů 20. století. Leží, navlečena do 22 vrstev hedvábného oblečení převázaných stužkami, ve čtyřech do sebe vsazených rakvích.
Vše je sice nasáklé neznámou kapalinou, ale tělo je dokonale zachované. Kůže je pružná, svaly tak vláčné, že jde ruce i nohy bez potíží ohýbat v kloubech.
Netknuté jsou nejen cévy, které stále obsahují krev, orgány a ušní boltce, ale také papilární linie, takže jí archeologové dokonce mohou sejmout otisky prstů.