Nedávný objev z jihu Španělska nabourává teorie o vymření neandertálců a zároveň potvrzuje jejich snahu o přežití. Za teplem mířili do jižní části Iberijského poloostrova.
Tým španělských a portugalských archeologů odhalil v Gibraltaru otisk chodidla starý asi 28 000 let. Podle vědců nalezenou stopu vytvořil hominid vysoký zhruba 1,3 metru. Šlápotu má na svědomí noha neandertálce.
Badatelé si přitom dosud mysleli, že tito hominidé vymřeli už před cca 40 000 lety. Uvedený nález ale tento předpoklad zpochybňuje. Zřejmě k jejich zániku došlo až později.
V období před 30 000 lety se už v Evropě vyskytoval druh homo sapiens, i když kolem Gibraltaru jsou po něm důkazy až z doby o zhruba 5000 let později.
Otisk nohy také dokazuje, že v období před asi 30 000 lety, kdy Evropu sužovalo chladné období, se neandertálci hledali útočiště na jihu kontinentu v lepších klimatických podmínkách.
Na jihu Španělska bylo tepleji, což jim nabízelo možnost přežít nehostinnou dobu. „Přicházeli na jižní pobřeží poloostrova, stejně jako to dělají lidé dnes,“ vysvětlujte Joaquín Rodrígez Vidal, profesor z univerzity ve španělské Huelvě.
Ten zároveň dodává, že nález je i potvrzením toho, že za konec neandertálců nemůže jejich střet s druhem homo sapiens. Oba druhy spolu určitou dobu koexistovaly.