Domů     Proč Hitler odmítal generálu Jodlovi podat ruku?
Proč Hitler odmítal generálu Jodlovi podat ruku?
5.6.2019

Vůdcův speciální vlak se 3. září 1939 blíží k polským hranicím. V jednom vagoně se nyní nad mapami kromě Hitlera sklání ještě generál Wilhelm Keitel a Alfred Jodl.

Druhý jmenovaný, nový šéf velitelského štábu wehrmachtu, byl vůdci představen teprve před několika okamžiky.

Pevný stisk ruky, ale jinak chladný, odměřený pohled. Hitler (1889–1945) je vůči novému důstojníkovi ve svém okolí zdrženlivý. Ostatně není to tak dlouho, co i generálmajor Alfred Jodl (1890–1946) hleděl na vůdce skrz prsty.

Krátce po Hitlerově nástupu k moci v lednu 1933 ještě krotil nadšení rodinné přítelkyně slovy: „Jen tomu šarlatánovi nenaleťte!“ Vůdce NSDAP si Jodlovy sympatie dobývá až nenásilným získáním Sudet.

Od té doby bude o něm Jodl hovořit jako o „největším státníkovi od Bismarckových dob“.

Hitler byl vůči armádním důstojníkům nedůvěřivý. Oprávněně, jak se ukázalo během červencového atentátu roku 1944…
Hitler byl vůči armádním důstojníkům nedůvěřivý. Oprávněně, jak se ukázalo během červencového atentátu roku 1944…

Kancelářská krysa

Od osudného setkání 3. září 1939 se neustále nachází v Hitlerově blízkosti. „Nepatřil jsem k jeho soukromému okruhu a nevěděl o mně víc, než že se jmenuji Jodl,“ uvádí k dalším měsícům sám generálmajor. Není to úplně pozice, která by jemu samotnému vyhovovala.

Jodl, zkušený harcovník z dob první světové války, by se nejraději viděl někde na bojišti. Místo toho je z něj kancelářská krysa. Jedním z prvních velkých úkolů Alfreda Jodla je příprava plánu na obsazení Dánska a Norska.

Události, které se dávají do pohybu začátkem dubna 1940, se však zpočátku nevyvíjejí podle Hitlerových představ.

Získat klíčový přístav Narvik se zdá nad německé síly. Vůdce zuří a v Berlíně řve na Jodla: „Měli jsme smůlu!“ V tom momentu si ale důstojník zachová chladnou hlavu. Přesvědčí ho, že má stále smysl v akci pokračovat. Skutečně.

O pár dní později Němci slaví úspěch. Být věčně po Hitlerově boku, zahrabaný v mapách. To byla Jodlova role. O politiku se nezajímal.

Být věčně po Hitlerově boku, zahrabaný v mapách. To byla Jodlova role. O politiku se nezajímal.
Být věčně po Hitlerově boku, zahrabaný v mapách. To byla Jodlova role. O politiku se nezajímal.

Dovolí si odporovat

Jodl od této chvíle smí při obědech sedět po Hitlerově levici. „Jeho klidný, energický postoj upevnil s konečnou platností Hitlerovu důvěru v jeho vojenský úsudek,“ popisuje současný německý autor Guido Knopp cestu na vrchol teď už generála Jodla. Díky bleskové válce vůči Francii zase Hitler stoupá v Jodlových očích.

Po jedné poradě na Berghofu 29. července 1940 se Jodlovi soukromě svěřuje s plánem na dobytí Sovětského svazu. S vypuknutím operace Barbarossa ale začínají generálovi krušné časy. Od 24. června 1941 tráví veškerý čas ve Vlčím doupěti ve Východním Prusku.

Zúčastní se tu na 5000 situačních porad, zpracovává bezpočet hlášení, vydává stovky rozkazů.

Po vůdcově smrti se Jodl postavil za jeho nástupce admirála Dönitze (uprostřed). Vlevo stojí Albert Speer.
Po vůdcově smrti se Jodl postavil za jeho nástupce admirála Dönitze (uprostřed). Vlevo stojí Albert Speer.

Sen o rychlém vítězství v Sovětském svazu se však rozplývá. 7. září 1942 je Jodl vyslán na frontu, aby pozvedl morálku maršála Wilhelma Lista (1880–1971). Na místě ale Listovy námitky uznává a snaží se je po návratu obhájit před Hitlerem.

„Neposlal jsem vás tam proto, abyste mi teď hlásil samé pochyby!“ křičí na něj vůdce. To si však Jodl nenechá líbit, ostře proti Hitlerovi vystoupí a pak rozčilený opouští jednací místnost.

V Remeši Jodl podepsal německou kapitulaci. Následně byl zatčen, v Norimberku odsouzen jako válečný zločinec a popraven.
V Remeši Jodl podepsal německou kapitulaci. Následně byl zatčen, v Norimberku odsouzen jako válečný zločinec a popraven.

Nejspolehlivější mezi generály

„Napětí bylo tak silné, že od tohoto okamžiku vůdce nechodil do kasina svého velitelského štábu a vrchního velitelství a také sám jedl,“ vzpomíná maršál Göring (1893–1946).

Od této roztržky už Hitler nikdy Jodlovi nepodá ruku a uvažuje o jeho nahrazení. Jenže Jodl stále zůstává. Hitler moc dobře ví, že ho potřebuje. „Tak spolehlivý národní socialista jako já se mezi armádními generály sotva najde,“ tuší Jodl.

Hitlerovi zůstane věrný až do konce. Stejně loajální bude i jeho nástupci Karlu Dönitzovi (1891–1980). Z jeho pověření odlétá 6. května 1945 do Remeše.

V hlavním stanu vrchního velitele spojeneckých sil generála Dwighta Eisenhowera (1890–1969) pak o den později přesně ve 2.41 hodin ráno podepisuje německou kapitulaci. „Máte ještě co říci?“ obracejí se Spojenci na Jodla. „Každé další slovo je zbytečné,“ odpovídá dotázaný.

Foto: wikipedia.org, thirdreichcolorpictures.blogspot.com
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy. A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz