Každé malé dítě ví, jak vypadá krtek, opice, žralok nebo krab. Ale pozor! Někteří zástupci zvířecí říše vás svou podobou mohou přinejmenším překvapit. Jací jsou ti nejzvláštnější?
Krtek hvězdonosý
Kde: východ USA a Kanady
Zajímavost: Jeho nos má v průměru asi 1 centimetr a vyrůstá z něho 22 výběžků, sloužících k hmatu. Ty pak pokrývá přibližně 25 000 speciálních dotykových receptorů.
Krtek je díky nim za pouhých 8 milisekund schopen identifikovat, zda to, nač narazil, je k jídlu či nikoli.
Langur myanmarský
Kde: Barma, Čína
Zajímavost: Tento bizarní druh primáta, který má přezdívku „kýchající opice“ zoologové objevili teprve v roce 2011. Langur myanmarský má nezvyklý nos, nozdry má totiž obrácené směrem vzhůru.
Aby mu tedy do něj nenateklo, tráví deštivé dny s hlavou schovanou mezi koleny.
Antilopa žirafí
Kde: Etiopie, Džibuti, Keňa, Somálsko a Tanzanie
Zajímavost: Tato antilopa dokáže získat potravu z vyšších stromů než ostatní druhy antilop a gazel. Umožňuje jí to totiž její neobvyklá taktika – postaví se na zadní nohy a začne natahovat svůj dlouhý krk.
Protože tekutiny získává výhradně z potravy, je zcela nezávislá na vodě a díky tomu dokáže žít i ve velmi suchých lokalitách.
Blobfish
Kde: Austrálie, Tasmánie
Zajímavost: Tato „sliznatá ryba“ žije v hloubkách mezi 800 až 1500 metry. Její tělo nemá žádné kosti, je tvořeno převážně rosolovitou hmotou, jež má mírně menší hustotu než voda.
To rybě umožňuje doslova se vznášet nad mořským dnem. Údajně je nejošklivější rybou na světě.
Kahau nosatý
Kde: Borneo
Zajímavost: Samec této opice, žijící převážně na stromech, má převislý nos ve tvaru okurky, který bývá dlouhý až 10 centimetrů. Vůdčí samec tlupy má přitom nos s přehledem nejdelší.
Pokud je pak ve své roli nahrazen jiným samcem, narůste největší nos v tlupě právě jemu.
Rypoš lysý
Kde: Etiopie, Keňa, Somálsko
Zajímavost: Tento hlodavec je svými vlastnostmi neobyčejně přizpůsoben nehostinnému podzemnímu prostředí ve vyprahlé poušti.
Například vůbec nemá na kůži receptory bolesti, nepotí se, a ačkoli jsou jeho nohy krátké a tenké, je schopen se v podzemí pohybovat stejně rychle dopředu i dozadu. Velké vyčnívající zuby pak používá ke kopání chodeb.
Má velice málo chlupů a nevzhlednou, svraštělou kůži růžové či nažloutlé barvy. Dožívá se až 18 let.
Kiwa hirsuta
Kde: na vrcholcích Východopacifického prahu u Velikonočního ostrova
Zajímavost: Protože jeho klepeta i ostatní končetiny jsou porostlé bělavě nahnědlými chloupky, má tento desetinohý korýš přezdívku „krab-yetti“.
Byl objeven teprve v roce 2005, a to v hloubce okolo 2200 metrů (žije v blízkosti hlubokomořských vývěrů hydrotermálních pramenů).
Žralok šotek
Kde: Indický, Tichý i Atlantický oceán
Zajímavost: Žralok šotek je jediným žijícím druhem žraloka z čeledi hlavorohovití. Je přitom považován za živoucí fosilii, neboť se za posledních 1 000 000 let téměř nezměnil. Na hlavě má výrazný „bodec“.
Žije u mořského dna, v hloubkách 270–960 metrů. Vynořuje se jen výjimečně. Nejčastěji bývá pozorován okolo Japonska, kde byl také na konci 19. století objeven.