Červená vlajka se svastikou v bílém kruhovém poli je symbolem jedné z nejstrašnějších diktatur v dějinách lidstva, která měla na svědomí nejkrvavější válečný konflikt a desítky milionů mrtvých.
Vlajka se svastikou, neboli hákovým křížem, se stal oficiálním státním symbolem nacistického Německa 15. září 1936 na sjezdu Nacionálně socialistické dělnické strany Německa (NSDAP) německého kancléře Adolfa Hitlera.
Tento sjezd mimo jiné neblaze proslul schválením protižidovských zákonů a faktickým vypovězením versailleské smlouvy.
Vlajka s hákovým křížem, která se v onom roce 1936 stala jedinou německou státní vlajkou, byla již od roku 1920 vlajkou NSDAP. Později použité uspořádání černé svastiky v bílém kruhu na červeném poli vybral přímo Adolf Hitler.
K volbě svastiky, pradávného symbolu mnoha kultur světa, a barevného uspořádání Hitler v knize Mein Kampf napsal: „Jako národní socialisté vidíme náš program na vlajce.
V červené spatřujeme sociální myšlenku hnutí, v bílé nacionalistickou, v hákovém kříži poslání v boji za vítězství árijského člověka.“
Jako dekorativní prvek se svastika objevuje již v době neolitu. Své místo našla zejména v hinduistické kultuře, kde je dodnes symbolem štěstí. Hákový kříž byl i znakem finského letectva nebo lotyšským výsostným znakem.
Za svou ji však přijaly mnohé rasistické a antisemitské skupiny, například společnost Thule. Použití červené barvy na nacistickou vlajku pak bylo mimo jiné míněno i jako výsměch komunistům, kteří si rudý odstín nárokovali pro sebe. „Zničíme jejich pozice a navážeme s nimi dialog,“ psal Hitler.
Jedním z důvodů zavedení vlajky se svastikou jako jediné německé státní zástavy mohl být incident na německé zaoceánské lodi Bremen z 26. července 1935. Několik demonstrantů tehdy v New Yorku vtrhlo na loď, strhlo vlajku s hákovým křížem a hodilo ji do moře.
Když si na to německý velvyslanec stěžoval, americké oficiální místa na to reagovaly s poukazem, že německá vlajka poškozena nebyla, neboť se jednalo jen o vlajku politické strany.
Vlajka se svastikou byla zakázána spojeneckými silami hned v roce 1945 a nyní je držení zástavy s tímto symbolem v mnoha zemích zakázáno.
Poválečné Německé se vrátilo v černočervenožluté vlajce, která byla oficiálním symbolem Výmarské republiky z let 1919 až 1933. Jen bývalá NDR na ni doplnila svůj státní znak s kružítkem a kladivem.