Od neustálých experimentů s tiskovými stroji jde Kasparu Herrmannovi už hlava kolem. Není divu, že jednou dokonce zapomene do stroje nacpat to nejpodstatnější – papír. Právě tenhle přehmat ho ale přivede na revoluční myšlenku.
Kaspar Herrmann (1871–1934), německý rodák z Kynšperku nad Ohří, vyrazí na konci 19. století jako spousta dalších obyvatel Rakousko-Uherska za lepším životem do zámoří. Vyučený litograf se i v Americe živí tím, co umí nejlépe – tiskařinou.
Do Evropy se ale občas vrací, hlavně do Německa. Dumá nad tím, jak by se daly zrychlit pomalé tiskové lisy.
Příliš drahý kámen
Senefeldrův kamenotisk má totiž spoustu nevýhod. Solenhofenský vápenec, jenž se při něm používá, je křehký, nepříliš pevný, drahý a navíc se s ním špatně manipuluje. Proto se začíná nahrazovat kovovým, hliníkovým nebo zinkovým plechem.
Nicméně i s ním je tisk zdlouhavý a nákladný. Doba se totiž mění, zákazníkům už nestačí jen „pár“ kousků tiskovin, je nutné tisknout ve stále větších nákladech. Jak zrychlit výrobu?“ vrtá hlavou Herrmannovi. Na správné řešení ho údajně přivede náhoda.
To je ono!
Jednoho dne prý zapomene do stroje založit papír a obraz se proto obtiskne na přítlačný válec. „To je ono! Mezi plech a papír vložím válec na přenos obrazu,“ rozhodne se.
S podobným nápadem ale v letech 1904–1905 přijde i Američan Ira Washington Rubel (1860–1908). On i Herrmann nezávisle na sobě sestrojí prototypy ofsetových strojů (ofset je vlastně vylepšení litografie pro průmyslové použití). Jak fungují? Tiskový obraz se nejdříve přenese na gumový válec a teprve z něj na papír.
Tisíce kousků za hodinu
„Obrázky jsou dobře čitelné i na nekvalitním papíře,“ jásá nad tím zázrakem Herrmann. Když v roce 1907 znovu zavítá do Německa, úspěšně zde rozjede tisk na svém archovém ofsetovém stroji Triumph.
Jenže Kaspar stále není spokojený, a proto bádá dál a nechává si patentovat ofsetový kotoučový stroj. Dva gumové přenosové válce proti sobě, to je přesně ono. Ofsetová rotačka přinese do tisku revoluci.
Jako první v Čechách si ji pořizuje pražská tiskárna Bernášek a spol. Stane se tak v roce 1911. Než Herrmann v roce 1935 zemře, stihne uvést do praxe ještě různá vylepšení ofsetových strojů.