Má supermoderní dům prošpikovaný elektronikou od sklepa až po půdu. Podobnost s kybernetickou architekturou ve Stepfordských paničkách samozřejmě čistě náhodná. Ovšem, kdo jiný by měl žít v domě, který je jedním velkým robotem…
Říká se tomu americký sen. Z normálního člověka se může stát každý milionářem na převysoké životní noze. Bill Gates tuto ideu dotáhl ad absurdum. Svého času byl nejbohatším pozemšťanem.
Nutno však dodati, že nemusel budovat od začátku a kdo ví, zdali by to mladý chlapec dopracoval tak vysoko, kdyby jej rodiče nepřihlásili na prestižní střední školu, kde dostal příležitost dělat beta-testera prvních minipočítačů. Ale začněme od začátku.
28. 10. roku 1955 se Williamu a Mary Gatesovým narodilo děťátko.
Všichni tušíte, že nešlo o nikoho jiného, než světoznámého a výše zmiňovaného Billa Gatese. Nicméně, již o poznání méně lidí ví, že miminko se jmenovalo trochu složitěji:
William Henry Gates, kterému se ovšem říká Bill, a to dokonce v pořadí III. V současné době za své jméno může ještě dodávat titul KBE – řád britského impéria. Gatesovým se nevedlo zle.
Otec pracoval jako právník u menší společnosti, matka byla (krom jiného) učitelkou. O zaostávání svých obzorů se tedy Bill určitě bát nemusel (stejně jako jeho sourozenci – má dvě sestry).
Tak jako se u nás ze základní školy odchází často na gymnázium ještě dříve, než v deváté třídě, přehlásil i William Gates svého synka na školu jinou, lepší. Dá se říci, že elitní. Billovi to skutečně pálilo a rodiče dokázali perfektně odhadnout jeho talent. Vybraná škola se na kybernetiku zaměřovala.
Nejlepším studentům škola umožnila testovat nové minipočítače. A tak Bill, který za sebou měl již pár hodin programování, dopilovával chyby druhých.
V sedmnácti již se svým kamarádem, taktéž elitním studentem Paulem Allanem dělají první velkou zakázku – dopravní systém. A také inkasují první, na svůj věk poměrně velké, peníze.
Po přestupu na Harvard (opět s Allanem) tvoří snad nejznámější programovací jazyk. BASIC. Psal se rok 1973. O dva roky později také vzniká zárodek nejznámější firmy: Micro-soft (později již bez pomlčky).
BASIC se dostává do popředí zájmu po celém světě a Bill opouští studia, aby se mohl naplno věnovat dařícímu se podnikání. Ostatně, škola mu toho už nemá moc co nabídnout. Přichází kontrakt s IBM a velký úspěch MS Dosu. A pak jen další úspěchy a pár malých, dílčích proher…
V osobním životě Bill nikam nespěchal. Svou ženu si vzal až v roce 1994. Od té doby mu porodila tři děti – Jennifer Katharine, Roryho Johna a nejmladší Phoebe Adele, které je teprve pět let.
Také, jako většina významných lidí, má vlastní nadaci. Sponzoruje studia znevýhodněných dětí, bojuje proti AIDS a dětské obrně.
Krom oněch 50 miliard dolarů na účtu ho již potkali i jiné kratochvíle – před dvěma lety si popovídal s Václavem Klausem (přijel na návštěvu Prahy) a při vizitaci Bruselu se dočkal atentátu – jeden z aktivistů mu přímo do obličeje hodil šlehačkový dort. Inu, kéž by všechny takovéto atentáty dopadaly stejně.