Není vždycky třeba slov. Stačí nakreslit symbol a všichni vědí! Nebo alespoň většinou…
Historie některých symbolů je trochu složitější. Osvojí si je hned několik kultur, skupin či organizací, a získají tak více významů. Znáte ty nejslavnější?
V dobrém i ve zlém
symbol: SVASTIKA
stáří: 12 000 let
Ne, tohle náhodné čáry rozhodně nejsou! Když v roce 1908 naleznou archeologové na Ukrajině kousek mamutího klu vyřezaného do tvaru ptáka, je na něm jasný vzor křížů se zahnutými rameny.
Lidé ho sem namalovali minimálně před 12 000 lety a jde tak o první důkaz jednoho z nejoblíbenějších obrázků starověkých (i pozdějších) kultur!
Nedají na něj dopustit v Mezopotámii, Indii, Číně, ale ani v Africe, předkolumbovské Americe a řadě zemí Evropy.
Má různá jména, dokud se pro něj neuchytí sanskrtské slovo „suastika“, znamenající „být dobrý“.
Svastika je symbolem štěstí a příznivého osudu!
Doprava, nebo doleva?
Všechny svastiky však nejsou stejné. Ramena mohou být zahnutá doprava, nebo doleva, tedy směřovat buď po, nebo proti směru hodinových ručiček.
V hinduismu pravotočivá svastika značí pohyb slunce během dne, levotočivá je spojena s nocí a bohyní Kálí. V Řecku je pravotočivá svastika spojená s bohem Diem a značí sílu a moc, proto ji později rády používají i obchodní značky.
Tedy jen do té chvíle, než Adolf Hitler (1889–1945) symbol natočí o 45 stupňů a vloží ho do bílého kruhu značícího árijskou rasu. A ze svastiky se stane smutný symbol nacismu.
Vesmír v kruhu
symbol: ENSÓ
stáří: 4800 let
Na nakreslení tohoto symbolu budete potřebovat štětec namočený v barvě. A velkou soustředěnost, protože všechno stojí na jediném rychlém tahu!
Namalujte kruh. Pokud ho uděláte uzavřený, vytvoříte symbol dokonalosti a úplnosti, pokud otevřený, bude představovat nekonečné možnosti!
Minimalistický symbol ensó (podle japonského výrazu pro „kruh“), obecně znázorňující vesmír či osvícení mysli, se objevuje už ve 28. století př.n.l. v Číně.
Zhruba v 5. století našeho letopočtu se dostane do Japonska, kde se stává oblíbeným symbolem buddhistů. A jedním ze základním znaků tehdejší kaligrafie.
Kolečko od hrnku s kávou
V roce 1995 si na ensó vzpomene designér, který má navrhnout logo pro americkou telekomunikační společnost Lucent Technologies. Provede ho ve výrazné červené, aby mu dodal výraz naléhavosti.
Tehdejší prezidentka firmy Carly Fiorinová (*1954), odmítající „sterilní“ geometrická loga, je z návrhu je nadšená. Veřejnost už však méně. Vysmívá se mu třeba satirický komiks kreslíře Adama Scotta (*1957).
Hlavní hrdina Dilgert má navrhnout logo společnosti, ale nic ho nenapadá a skoro prošvihne uzávěrku. Na poslední chvíli naštěstí jeho pes Dogbert strhne se stolu papír, na kterém stál šálek s kávou. Na papíře zůstalo obtisknuté kolečko – logo je na světě!
Přestože jiný kritik zas mluví o „velké červené nule“, Lucent logo úspěšně používá až do chvíle, kdy se sloučí s firmou Alcatel. A ensó navíc inspiruje mnoho dalších, od designérů nábytku před módní návrháře až po výrobce parfémů.
Ježíš vzhůru nohama
symbol: OBRÁCENÝ KŘÍŽ
stáří: 2000 let
Apoštol Petr (?–64/68) je odsouzen k ukřižování. Domnívá se však, že není hoden toho, aby zemřel stejným způsobem jako Ježíš. „Obraťte ten kříž vzhůru nohama,“ vykřikne na poslední chvíli a na světě je nový symbol!
Obrácený neboli svatopetrský kříž, tedy takový, který má příčné břevno ve své spodní části, je pro všechny křesťany ztělesněním pokory.
A protože svatý Petr je považován za prvního papeže, stane se i jedním ze symbolů papežského úřadu. Když ovšem v březnu roku 2000 slouží Jan Pavel II. (1920–2005) v Izraeli mši pro mládež a na svém stolci má právě znak obráceného kříže, vzbudí to pozdvižení. Proč?
Milujeme satana!
Neznalí křesťanských tradic vidí v obráceném kříži něco zcela jiného. Je to znak satanismu!
Používají ho především zastánci LaVeyova satanismu, směru inspirovaného filozofií Friedricha Nietzscheho (1844–1900), a se svatým Petrem a papežstvím na jednu stranu nemá nic společného. Je však symbolem odmítnutí křesťanství a zesměšnění Krista.
Traduje se, že poprvé takto začnou obracet kříž domorodé přírodní národy, když chtějí dát najevo odpor k misionářům. Existují však i jiné výklady, například že o kříž ani nejde a symbol znázorňuje čtyři živly či světové strany.
Často dnes obrácený kříž najdeme na různých znacích či logách, kde reprezentuje meč vztyčený vzhůru.