Domů     Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného

Rozzuřeně buší na bránu, ale nikdo mu neotevírá. Nadávky jenom prší. Těšil se, že po úspěšném lovu spočine v posteli, ale teď má smůlu. Ta pyskatá bestie ho odmítá pustit domů.

Brána hradu Tirol ale před Janem Jindřichem Lucemburským a jeho družinou zůstane zavřená.

Ve věku pouhých pěti let přijíždí Jan Jindřich Lucemburský (1322–1375), v pořadí třetí syn českého krále Jana Lucemburského (1296–1346) a Elišky Přemyslovny (1292–1330) v říjnu roku 1327 do Tyrolska.

Má se tu setkat se svojí budoucí nevěstou, Markétou (1318–1369), řečenou později Pyskatá. Je dcerou korutanského vévody Jindřicha (asi 1265–1335).

Jde o výsledek sňatkové politiky Jana Lucemburského, který by si Korutany rád přisvojil. Mladičký Jan Jindřich cestu zvládne jenom s obtížemi. Německy umí sotva pár slov, které ze sebe obtížně vysouká při prvním kontaktu s dívenkou.

Ta je o čtyři roky starší a z budoucího ženicha nejásá. Od této chvíle bude české princátko vychováváno na tyrolském dvoře. Němčině ale na chuť nepřijde, a to ani po letech.

Markéta prý nebyla žádná velká krasavice. FOTO: neriportato/Creative Commons/Public domain
Markéta prý nebyla žádná velká krasavice. FOTO: neriportato/Creative Commons/Public domain

Antipatie se stává nenávistí

Jan Jindřich rád loví, hraje kostky. Ani on není ze své nevěsty nadšený.  „Vůči Markétě se choval neotesaně, škrábal a kousal a strašlivě ji šikanoval,“ líčí jeho vztah k ní současná německá historička Sigrid-Maria Grössingová.

Asi není divu, že Markéta je na tom podobně. Tihle dva se k sobě zkrátka vůbec nehodí. Tatínky, kteří sňatek zprostředkovali, to ale vůbec netrápí. Nicméně, jak dodává Grössingová o Markétě:

„Její antipatie vůči němu se postupně proměnila v čirou nenávist.“ Sňatek je nakonec uzavřen, a to 16. září 1330. Janu Jindřichovi je osm let, Markétě dvanáct.

Dostala přezdívku Pyskatá. Je možné, že za ní stál její manžel Jan Jindřich Lucemburský. FOTO: ANKAWÜ/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Dostala přezdívku Pyskatá. Je možné, že za ní stál její manžel Jan Jindřich Lucemburský. FOTO: ANKAWÜ/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Naléhá na naplnění manželství

V roce 1335 umírá Markétin otec. Jan Jindřich se pyšní, že je novým vládcem Tyrol a Markéta zuří.

Mikuláš, kaplan Jana Jindřicha, zamíří proto do Prahy, kde žádá Karla (1316–1378), aby raději sám převzal vládu v Tyrolích za svého mladšího bratra.

Je mu jasné, jak výbušná situace mezi manželi panuje a že jeho svěřenec není na vládnoucí povinnosti ještě dost zralý. Karel hned do Tyrol odjíždí a s sebou bere rádce, kteří se postarají o správu země.  Tím také rozčílí Markétu.

Budoucí český král a římský císař Karel IV. pak na bratra naléhá, aby konečně naplnil svoje manželství. Zjevně k tomu ještě nedošlo, ačkoliv Janu Jindřichovi ženy rozhodně nejsou lhostejné.

Jan Jindřich svoji manželku pomlouval všude, kde mohl. FOTO: Wilfredo Rafael Rodriguez Hernandez/Creative Commons/CC0
Jan Jindřich svoji manželku pomlouval všude, kde mohl. FOTO: Wilfredo Rafael Rodriguez Hernandez/Creative Commons/CC0

Šíří ošklivé pomluvy

Vzájemná nechuť manželů vůči sobě je veřejným tajemstvím. Historik Josef Válka (1929–2017) míní:

„Patrně došlo k naprostému psychickému odcizení, které vedlo ke vzájemné averzi a neschopnosti sexuálního soužití.“  Karel se snaží napravit vztahy mezi nimi, ale nedaří se mu to. Jan Jindřich svoji ženu pomlouvá, nenechá na ní nit suchou. Grössingová.

K tomu poznamenává: „Na pečeti opatřené jejím portrétem Markéta ústa nijak znetvořená nemá.“ Je klidně možné, že autorem Markétině ošklivé přezdívky „Pyskatá“ je právě on.

Když se nevede urovnat vztahy klidnou cestou, nakonec Karel a Jan Jindřich Markétu uvězní na hradě Tirol. To ale neměli dělat. Zase jednou si Jan Jindřich pořádně užil lov. Na začátku listopadu 1341 se vrací na hrad Tirol a těší se, že si odpočine.

Ovšem, když lovecká družina buší na hradní brány, nikdo jim neotevře. Markéta trucuje a nepustí ho domů. Nezbývá než se sebrat a odjet. S ostudou. Postupně ho opouští i jeho doprovod. Když se pokusí najít útočiště na jiných tyrolských hradech, má smůlu.

Jde o spiknutí proti němu. Štěstí má až u aquilejského patriarchy. Na konci roku 1341 se Jan Jindřich vrací do Čech. Markéta o něm po Evropě roztrubuje, že je impotentní.

Ještě jako vdaná za Jana Jindřicha si 10. února 1342 bere Ludvíka (1315–1361), syna svého spojence, římského císaře Ludvíka IV. Bavora (1282/1287–1347).

Markéta Tyrolská svého chotě nenáviděla. FOTO: Neidentifikovaný malíř/Creative Commons/Public Domain
Markéta Tyrolská svého chotě nenáviděla. FOTO: Neidentifikovaný malíř/Creative Commons/Public Domain

Zapomněli na dispens

Představy o impotenci Jana Jindřicha jsou mylné. Už nedlouho po návratu do rodné země zplodí levobočka Jana, který později bude vykonávat funkci vyšehradského probošta.

Mladší bratr Karla IV. se stane moravským markrabětem a pomáhá staršímu sourozenci v jeho diplomatických misích. Poté, co církev potvrdí jeho rozvod s Markétou Pyskatou, se ožení znovu.

Tentokrát si bere Markétu Opavskou (1325/1330–1363) a přivedou na svět tři syny a tři dcery.

Nastává tu ale další problém, protože jsou blízcí příbuzní, pravnuk a pravnučka českého krále Přemysla Otakara II. (asi 1233–1278) a nevyžádají si kvůli tomu od papeže dispens. Proto na ně Svatý otec uvalí klatbu.

Jeho třetí sňatek s Eliškou, dcerou těšínského vévody, církev neuzná – Eliška je řeholnicí. Později se žení ještě dvakrát, S Markétou Habsburskou (1346–1366) v roce 1364, s Alžbětou z Oettingenu roku 1367.

Zdroje informací: BAUM, Wilhelm. Margarete Maultasch. Erbin zwischen den Mächten. Graz ; Wien ; Köln: Verlag Styria, 1994, ISBN 3-222-12245-8. BAUM, Wilhelm. Margarete Maultasch. Ein Frauenschicksal im späten Mittelalter. Klagenfurt ; Wien: Kitab-Verlag, 2004, ISBN 3-902005-43-2. NIEDERSTÄTTER, Alois. Österreichische Geschichte 1278-1411. Die Herrschaft Österreich : Fürst und Land im Spätmittelalter. Wien: Ueberreuter, 2001, ISBN 3-8000-3526-X. (německy)
Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Razvan Orendovici – Spojené státy americké/Creative Commons/CC BY 2.0
Související články
Historie
Jak láska krále o trůn připravila
Tenhle příběh můžeme číst dvěma způsoby. Jako pohádkový příběh lásky, která překoná všechny potíže a kdy obětování je vyváženo sladkou odměnou. Anebo jako horor o bestii, která z toho druhého vysaje i morek z kostí a nezůstane nic hezkého. On je budoucí král. Edvard VIII. (1894–1972) je následníkem trůnu, třetím z dynastie Winsdorů. Je oblíbený, udává […]
Historie
Rodokmen Karla III.: Jeho babičkou byla nejnebezpečnější žena Evropy!
2 868 diamantů, 273 perel, 17 safírů, 11 smaragdů a 5 rubínů. To je rychlý výčet skvostů Britské imperiální koruny. Roku 2023 usedla na hlavě nového panovníka… Pravnučka britské královny Viktorie (1819–1901), Alice (1885–1969), přijde na svět jako první ze čtyř potomků prince Ludvíka Battenberga (1854–1921) a hesenské princezny Viktorie (1863–1950). Brzy je jasné, že […]
Historie
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
Historie
Myrha: Vzácná látka dražší než zlato
Neobyčejná pryskyřice s opojnou vůní je kdysi cennější než zlato. Doprovází starověké obřady, balzamování i biblické příběhy. Víte, jak se získává, kde má původ a proč stále fascinuje výrobce parfémů i lékaře? Objevte s námi tajemství této cenné látky, která propojuje dávné tradice se současností. Svátkem Tří králů (6. ledna) končí tradičně vánoční období. V […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo ovlivňuje světové dění?
Je řešení globálních problémů opravdu v rukách úzké skupiny lidí? Scházejí se každý rok – ti nejvyšší z nejvyšších – a řeší aktuální světové dění. Říká se jim skupina Bilderberg a už několik desítek budí obavy. Co na schůzích řeší, že se veřejnost nesmí dozvědět, o čem jednají? Opravdu tahají za nitky světového dění? Podle konspirátorů […]
Chemtrails aneb co se na nás sype z oblohy?
Proč vznikla konspirace, že letouny rozprašují nebezpečné látky? Stačí se podívat na oblohu a vždy tam objevíme nějakou dlouhou bílou čáru. Letadla letící ve výšce 8 až 12 kilometrů za sebou totiž v prostředí s dostatečnou vlhkostí nebo nízkou teplotou zanechávají kondenzační stopu v podobě vodních kapek či ledových krystalků, které vznikají po promíchání chladného […]
Černé vrtulníky? Výmysl, nebo smrtící agenti?
Černé vrtulníky mohou být pro někoho samozřejmě jen pouhé stroje natřené načerno. Ale v rámci konspiračních teorií spojených s nastolením NWO existuje jiné, mnohem šílenější, vysvětlení. Jsou to speciální autonomní formy života. Agenti, kteří šmírují svět a v případě potřeby razantně zasáhnou. Agentury starající se o nastolení a blaho Nového světového řádu vytvořily pomocí nanobiotechnologie […]
„My jsme lepší,“ tvrdí konspirátoři
Přestože je již 21. století a vzdělávání většiny lidí na planetě Zemi je na takové úrovni, o jaké se ještě před nedávnem nikomu ani nesnilo, konspirační teorie se tvrdošíjně drží v povědomí široké skupiny lidí, a dokonce se stále více šíří i mezi ty, kteří zatím nebyli podobnými teoriemi zasaženi. Před nedávnem se uskutečnil mezinárodní […]
reklama
svět zločinu
Vražda 33leté manažerky Sarah Everardové: Pachatelem je policista!
Po London Road v anglickém Doveru spokojeně kráčí mladí rodiče, každý za jednu ruku přidržuje dovádějícího dvouletého synka. Kolem pomalu projíždí auto. Je teplý červen roku 2015 a za staženým okýnkem exhibuje nahý muž. Erekce je vidět na desítky metrů daleko. „Úchyl,“ prohodí mladá maminka otřeseně a její muž koná: Do telefonu rychle poznamená registračku […]
Krví nasáklý Hotel Cecil: Tady si ubytování raději nerezervujte
Hosté opakovaně urgují recepční. Stěžují si na kvalitu hotelové vody. Vedení to zprvu neřeší a nespokojenost připisuje na vrub zhýčkanosti. Po několika týdnech ale vysílají údržbáře zkontrolovat vodní nádrž. Na ten den nikdy nezapomene, protože objeví mrtvolu mladé ženy. Komplex uprostřed Los Angeles nese až do roku 2011 název Hotel Cecil a znalí turisté se […]
Joseph Massino: První kmotr který porušil zákon mlčení
Mafie se rodí jako zločinecká organizace s vlastními pravidly a rituály. Jejich základem je naprostá poslušnost a jedním z nejdůležitějších zákonů je proto omerta – zákon mlčení. V původním významu dělá omerta ze zločinu osobní věc, kterou lidé řeší mezi sebou, bez policie. Později spíš nástrojem jak udržet mafii ve stínu. Každé porušení zákona, zakazujícího […]
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz