Domů     Víte, co je IBD? Jen u nás jimi trpí na 60 000 lidí…
Víte, co je IBD? Jen u nás jimi trpí na 60 000 lidí…

Pod zkratkou se skrývají idiopatické střevní záněty – Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Věděli jste, že se mohou projevit nejen zánětem v trávicí soustavě, ale také v kloubech, očích či na kůži?

Jedná se o tzv. mimostřevní projevy, které postihují až polovinu pacientů.

V souvislosti s IBD se nejčastěji mluví o zánětu trávicího traktu. Onemocnění provázejí průjmy, teploty, bolesti břicha, hubnutí a krev ve stolici.

Jde o tzv. alarmující příznaky, při kterých by pacient neměl zbytečně vyčkávat, a měl by co nejdříve vyhledat lékaře, nejlépe gastroenterologa.

V případě Crohnovy choroby může zánět postihovat kteroukoliv část trávicí soustavy, při ulcerózní kolitidě jde o zánět tlustého střeva. U pacientů se střídají období bez příznaků, tedy remise, a období relapsu, kdy naopak pociťují potíže.

Při Crohnově chorobě mohou vzniknout píštěle (fistuly) a dutiny vyplněné hnisem (abscesy). Pokud se objeví v oblasti konečníku, jde o mimořádně bolestivý a nepříjemný projev nemoci.

IBD (z anglického originálu Inflammatory Bowel Disease) se neomezuje jen na jednu zemi a ani na jeden orgán v lidském těle. Jde o nemoc, se kterou se potýká velké množství lidí na celém světě.

Dle dostupných dat žije celosvětově s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou přibližně 10 milionů lidí, v Evropě více než tři miliony.

V České republice se předpokládá přibližně 60 000 pacientů a na Slovensku zhruba 15 000. Jedná se o celoživotní onemocnění, které se týká nejčastěji mladých lidí v produktivním věku.

Endoskopický snímek vývoje Crohnovy nemoci v oblasti tlustého střeva Foto: Samir (The Scope) / CC BY-SA 3.0
Endoskopický snímek vývoje Crohnovy nemoci v oblasti tlustého střeva Foto: Samir (The Scope) / CC BY-SA 3.0

„Naše onemocnění nemá hranice, ani geografické a ani ty v těle. Proto každoročně pořádáme osvětovou kampaň zaměřenou na Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu.

Chceme ukázat, že při správné léčbě mohou pacienti žít plnohodnotný život, a hlavně, že na to nejsou sami,” říká předsedkyně spolku Pacienti IBD Mgr. Lucie Laštíková.

Oči, klouby, ale i kůže

Již méně známé jsou mimostřevní projevy IBD. Zánět se totiž může projevit i v jiných částech těla, jako jsou klouby, oči či kůže.

„Tyto projevy, které se na první pohled mohou jevit jako zdánlivě nesouvisející s IBD, se v některých případech objeví ještě dříve než střevní zánět.

Jejich správné vyhodnocení je důležité i pro samotný diagnostický proces,“ vysvětluje gastroenterolog doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D.

Jak se diagnostikuje?

„Přesnou diagnózu většinou stanoví lékař pomocí endoskopického vyšetření, při kterém určí typ onemocnění, jeho aktivitu a rozsah.

K určení postižení tenkého střeva jsou potřeba provést i jiná vyšetření, jako je sonografie a magnetická rezonance,“ přibližuje gastroenteroložka MUDr. Petra Matějková, Ph.D. Stanovení diagnózy je tedy založeno na endoskopickém vyšetření, spolu s odběrem vzorků střeva pro mikroskopickou analýzu, dále se běžně vyšetřuje krev i vzorek stolice.

I s IBD lze žít bez hranic

Dodnes není zcela jasné, co přesně idiopatické střevní záněty způsobuje. Přestože jde o celoživotní onemocnění, které neumíme úplně vyléčit, medicína za poslední desetiletí pokročila natolik, že

i pacienti s touto diagnózou mohou žít kvalitní a plnohodnotný život.

Díky moderní léčbě umíme IBD úspěšně držet pod kontrolou a pacienti tak mohou žít delší dobu bez příznaků onemocnění. Mohou cestovat, studovat, zakládat si rodiny, dělat to, co je baví, a to vše bez hranic.

Důležitou specifikací Crohnovy nemoci je u pacienta lokalizace v rámci trávicího ústrojí. Foto: CC - volné dílo
Důležitou specifikací Crohnovy nemoci je u pacienta lokalizace v rámci trávicího ústrojí. Foto: CC – volné dílo

Máte vy, vaše dítě či někdo blízký Crohnovu chorobu nebo ulcerózní kolitidu? Tak právě pro vás vydává pacientská organizace Pacienti IBD z.s.

ve spolupráci s Pracovní skupinou lékařů pro idiopatické střevní záněty při České gastroenterologické společnosti odborné publikace a brožury, pořádá vzdělávací semináře, neformální setkání a konference. Zdarma nabízí odborné online poradny; právní, výživovou a gastroenterologickou.

Zkusit můžete i aplikaci IBDPodKontrolou. Stáhnout lze bezplatně. Do aplikace lze zaznamenat přesné termíny na vyšetření či kontroly.

Pro pacienty je v aplikaci připraven také jednoduchý test, díky kterému si mohou rychle zhodnotit svůj aktuální stav, vést si deník pacienta a číst v edukační zóně.

Foto: Pixabay a CC
Související články
Věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit?  Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Věda a technika
Nástrahy procházky českými luhy a háji: Zabije vás jedovatý kousanec?
Víte, co u nás potkáte v přírodě jedovatého? Samozřejmě, zmije. A víte, že zmije není jediný jedovatý had, který v České republice volně žije? A už jste se u nás setkali s invazivním jedovatým pavoukem? A to ještě nepřišla ani řeč na velké májky.   Druhý český jedovatý had! Užovka podplamatá V polštině se říká […]
Věda a technika
Alergie: Když si naše tělo splete nepřítele
Bez našeho imunitního systému bychom ve světě dlouho nepřežili. Někdy se ale organismus začne bránit ohrožení tak přehnaně, že on sám se stává příčinou problémů. Nepřiměřená reakce našeho těla na vnější podněty se v posledních desetiletích stará o rozkvět speciálního lékařského oboru – alergologie. Alergie tu byly zřejmě odnepaměti, ale jméno dostaly až v roce 1906. Rakouský […]
Věda a technika
Neohrožená Bertha Benzová: Při první dálkové jízdě automobilem riskovala všechno
Automobil to v počátcích neměl snadné. Lidé se kočáru bez koní báli a připadal jim nespolehlivý a zbytečný. O opaku se je rozhodla přesvědčit Bertha Benzová, žena jednoho z prvních konstruktérů. Na voze sedí dobře oblečená dáma a dva mladí chlapci. Ale kde mají koně? Přestože kočár nic netáhne, s vrčením a boucháním se šine ulicí. Lidé se na něj nevěřícně dívají a někteří […]
reklama
lifestyle
Martha Stewartová: Dělají opravdu Zoufalé manželky zoufalé věci?
Obdivují ji ženy i muži. Představuje dámu, která bravurně zvládá domácnost a kariéru snů, kde kraluje na mnoha polích. Martha Stewartová (*1941) je novinářkou, moderátorkou, kuchařkou i herečkou. V Americe ji proslavila talkshow Martha, od které odrazila další cesty své kariéry. Sedla ke stroji a napsala několik knih o vaření, péči o domácnost, které se staly […]
Jan Libíček: Věčně smutného komika zabil strach z lékařů
Něžný obr Jan Libíček klamal tělem dokonale. I když měl postavu úctyhodných rozměrů, byl fyzicky zdatný. Ačkoli byl komikem, sám říkával, že je v jádru smutný člověk. Lidé mu to však nevěřili. Tak dobrým hercem byl.   Těžkotonážní komik zvládl spoustu rozličných rolí, klaďase i záporáky. Většinou však byly tyto postavy v tónině komické. Sám Jan Libíček […]
Zuzana Navarová: Výjimečná zpěvačka koncertovala až do poslední chvíle
Přestože její hlas nezněl neustále z rozhlasových přijímačů a její tvář nekralovala televizním obrazovkám, patřila bezesporu k nejlepším zpěvačkám své generace. Složit a zazpívat víc písní jí ale dopřáno nebylo.   Přestože tatínek Zuzany Navarové je hudebním redaktorem v rozhlase, mají oba její rodiče tak trochu dojem, že to ta holka s tou muzikou přehání. Dospívající Zuzana hudbu poslouchá […]
Jak se bránit proti civilizačním chorobám?
Šéf vás dneska na poradě pořádně naštval. Co s tím? Spraví to čokoláda z šuplíku a cigárko s kolegy během pauzy. Ještě před pár lety jste si po práci zaběhali v parku, teď se stěží dokulíte domů. Připravit večeři, udělat úkoly s dětmi a už se přesouváte do křesla k televizi se sáčkem brambůrků. Typický životní styl 21. století. Poznáváte […]
historie
Historická hádanka: Odkud přišli Avaři? A kam zmizeli?
Lepší chvíli si nemohl vybrat. Občanská válka mezi stoupenci chána a hlavního kněze dokáže Avary oslabit víc, než hordy nepřátel. Karel I. Veliký (747–814) proti nim vede již druhou výpravu. A konečně, roku 796, si může na hlavu posadit vavříny vítězství. Avarské říši zvoní umíráček. Poslední záznam o ní najdeme z roku 822…   Na […]
Proč slavný orientalista Bedřich Hrozný třel bídu s nouzí?
Nadějný talent na luštění orientálních jazyků Bedřich Hrozný se po skončení 1. světové války se vrací z Vídně do Prahy a konečně získává vytoužené místo profesora klínopisného studia a dějin starého Orientu na Karlově univerzitě. Brzy se Bedřichovi Hrozném (1879‒1952) dostane zadostiučinění, když i pochybovači uznají, že starodávný jazyk Chetitů rozluštil správně. Věnuje se přednáškám, […]
Slavného luštitele jazyka Chetitů inspirovala k vědecké kariéře Bible
Nejstaršího syna z pěti dětí evangelického faráře z Lysé nad Labem provázejí celým dětstvím biblické příběhy. Doslova hltá každé slovo.   V malém Bedřichovi Hrozném (1879‒1952), který se v dospělosti proslaví tím, že rozluští jazyk Chetitů, zasejí příběhy z knihy knih semínko zájmu o dějiny starověkého Předního východu. Na pražském Akademickém gymnáziu si oblíbí latinu a řečtinu […]
Svědectvím o japonských krutostech riskoval fotograf smrt
Kamera fotografa Johna Mageeho (1884–1953) tichounce vrčí. Hlavně se neprozradit! Kněz americké episkopální církve, který žije v Nankingu už od roku 1912, vše natáčí na pásek. Stačí přitom jediný chybný krok, a čeká ho smrt. Kromě filmového pásu zachycujícího krutosti japonský vojáků pořídí i spousty fotografií. „Příběh o Nankingském masakru: japonská vojska zabíjejí po tisících,“ […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
epochanacestach.cz
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy
Italský slaný koláč
tisicereceptu.cz
Italský slaný koláč
Koláč můžete podávat teplý i studený. Ingredience 600 g hladké mouky 2 dcl olivového oleje ¼ lžičky soli Na náplň 1,5 dcl oleje 1 cibule 600 g špenátu 10 vajec 130 g parmazánu 500 g
Ambasadorka Lexus Karlovy Vary Sára Kousková se kvalifikovala na olympiádu do Paříže
iluxus.cz
Ambasadorka Lexus Karlovy Vary Sára Kousková se kvalifikovala na olympiádu do Paříže
Ambasadorka Lexus Karlovy Vary Sára Kousková se probojovala na olympijský golfový turnaj v Paříži. V redukovaném olympijském žebříčku jí patří 53. místo, což nakonec s přehledem stačilo na premiérovou
Manšestrový svět
panidomu.cz
Manšestrový svět
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu.
Láska na tanečním parketu
skutecnepribehy.cz
Láska na tanečním parketu
Můj život, to bylo z práce domů, pak vařit, prát, žehlit, uklízet. Zoufale jsem toužila po něčem hezkém, například naučit se tančit. Vdávala jsem se brzy. Záhy jsem zjistila, že můj muž se před svatbou neuvěřitelně přetvařoval. Zuřivec předstíral, že má beránčí povahu. Chtěl si mě připíchnout do vitríny jako exotického motýla. Mou úlohou bylo chodit
Jana Paulová každý den posiluje
nasehvezdy.cz
Jana Paulová každý den posiluje
Má těsně před sedmdesátkou, a přesto se rozhodla přijmout svou dosud největší životní výzvu. Herečka Jana Paulová (69) bude tančit ve StarDance a přípravu rozhodně nepodceňuje. Pohyb je její láska
Na Enceladu byl objeven jed, který mohl zrodit život
21stoleti.cz
Na Enceladu byl objeven jed, který mohl zrodit život
Když se řekne kyanovodík mnohým z nás přeběhne mráz po zádech. S tímto extrémně prudkým jedem si neradno nahrávat. Ale paradoxně, jeho přítomnost ve vesmíru může být signálem, že někde poblíž se vysky
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
epochalnisvet.cz
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
Naši předkové nemají k dispozici moderní technologie, které by jim usnadnily život. Nezbývá jim, než se více rozhlížet kolem sebe a všímat si i maličkostí. Třeba když si opékají maso: kdyby je zajímalo jen to, jak se dobře najíst, výroba mýdla by se zřejmě vyvíjela jinak.   Mýdlo totiž pravděpodobně vznikne jako vedlejší produkt opékání
Hrůzostrašný most v Alabamě: Proč tu stále zní dětský pláč?
enigmaplus.cz
Hrůzostrašný most v Alabamě: Proč tu stále zní dětský pláč?
U města Saraland v Alabamě stojí most. Na první pohled jde o přechod, jakých je možné nalézt po celém světě stovky. Tenhle je ale naprosto jiný! Uprostřed nocí má být totiž v jeho okolí slyšet dětský
Svěží ráno se sklenicí vlažné vody s citronem
nejsemsama.cz
Svěží ráno se sklenicí vlažné vody s citronem
Káva po ránu vás sice probere, prázdný žaludek ale ještě víc okyselí. Den začněte raději sklenicí vlažné vody s citronem. Vlažnou vodu s citronem vypijte nalačno jako první nápoj po probuzení. Pokud se této zásady budete držet několik týdnů, uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe. Teplota vody je důležitá, po ránu byste neměla rozhodit žaludek velkým
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
historyplus.cz
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
K medicíně má dlouho vlažný vztah. Stačí mu, že ho slušně živí. Teprve když zkrachuje jeho politická „kariéra“, začíná se Parkinson více věnovat vědeckému bádání v několika lékařských oborech. Proslaví se hlavně popisem choroby, která se bohužel ani dnes nedá vyléčit.   Má spoustu zájmů. Zajímá ho chemie, botanika, geologie či paleontologie. Nic z toho ale mladičký James
Efektivita moderních dveří
rezidenceonline.cz
Efektivita moderních dveří
Dotvářejí interiér, jemuž kromě stylového vyznění propůjčují dokonalou funkčnost. I když jsou k dispozici v mnoha oblíbených a osvědčených materiálových variantách, nelze si nevšimnout panujících preferencí zejména prosklených křídel. Všechny současné trendy mají i v segmentu vnitřních i venkovních dveří společného jmenovatele, a sice především jednoduchost a minimalismus. Jinak se samozřejmě liší materiály, strukturou, dekory