Domů     Laďka Kozderková: Hvězda, která zpívala až do samého konce
Laďka Kozderková: Hvězda, která zpívala až do samého konce
5.6.2024

O Laďce Kozderkové se říkalo, že kdyby vyběhla na pódium na Broadwayi, strčila by do kapsy všechny tamní hvězdy. Kdoví. Kdyby jí osud nedal tak málo času, možná by to i dokázala.

Ten příběh začíná skoro jako pohádka. Byl jednou jeden král, a ten měl tři dcery.

Tím králem byl král brněnské hudební scény, skladatel a kapelník Ladislav Kozderka, jeho dcery se jmenovaly Alena, Blanka a Ladislava, a když měl některé z nich předat své žezlo, ukázalo se, že nejvíce schopností podědila ta nejmladší.

Pomluvy, že dívka má dveře ke kariéře otevřené díky konexím svého tatínka, rychle berou zasvé. Laďka zpívá odmala úžasně, a dokonce, aby dokázala, že si svou cestičku umí vyšlapat sama, odmítá účast na pěveckých talentových soutěžích.

Zato natáčení v rozhlase se nijak nebrání. Dochází tam už ve čtrnácti letech coby čerstvá konzervatoristka, ovšem za bedlivého dohledu maminky.

Laďce totiž sudičky kromě neopakovatelného hlasu nadělily i poněkud předčasnou vyspělost, a tak musel být po ruce někdo, kdo bude odhánět nápadníky.

Příliš pečlivý dozor

Ladislava je sotva plnoletá, když ji rodiče pustí se slavným Tanečním orchestrem Československého rozhlasu na tříměsíční turné po tehdejším Sovětském svazu.

Kapelník Kozderka jen před odjezdem prosí kamaráda, trumpetistu Richarda Kubernáta, aby na dospívající Laďku dával pozor.

Richard svůj úkol plní tak svědomitě, že se mladičká zpěvačka z turné vrátí těhotná a čerstvým tatínkem není nikdo jiný než právě Kubernát. A tak se Laďka Kozderková vdává.

V tu chvíli je šťastná. Rozčarování se dostaví až po nějaké době, když se ukáže, že manžel má kromě ní ještě jednu lásku – alkohol. A proti takové konkurenci nelze dlouhodobě bojovat.

Laďka je najednou rozvedená matka samoživitelka a zdá se, že pěveckou kariéru bude muset odložit. Ten hlas, který se podle některých odborníků rodí jednou za sto let, je možná odsouzen upadnout do zapomnění.

Pro ránu nejde nikdy daleko

Laďka nyní žije v Praze, kde existuje spousta příležitostí se prosadit, ale většinu času jí zabírá péče o dcerku Ladu. Tu vychovává docela přísně. „Máma byla impulzivní, nešlo s ní o ničem smlouvat.

Když jsem si dovolila něco říct, okamžitě mi jedna přilítla,“ vzpomíná později Lada. Současně ale dodává, že maminka uměla přiznat chybu a omluvit se, když ve své výchově něco přehnala.

Všechno ale není tak špatné, jak se zdá. V hudebním divadle v Karlíně, kde Laďka občas vystupuje, mají odjakživa čich na talenty. A ona je talentem takových rozměrů, že se dá dokonce postavit na jejím hlase celý repertoár.

Právě v téhle době se začínají ozývat kritici, kteří novou hvězdu divadla přirovnávají k americké divě Barbře Streisand. A tak na známé operetní a muzikálové scéně nastává doba kozderkovská. Sehnat lístek na Hello, Dolly! se rovná malému zázraku.

A Zvonokosy, v nichž mladičká herečka a zpěvačka exceluje? Ty jsou vyprodané na dlouhé měsíce dopředu.

Barbra Streisandová, se kterou byla Laďka často srovnávána. Foto: Allan warren / CC BY-SA 3.0
Barbra Streisandová, se kterou byla Laďka často srovnávána. Foto: Allan warren / CC BY-SA 3.0

Světová hvězda pod šminkami

Laďka Kozderková je po dlouhé době zase v pohodě, a tak si najde čas i na lásku. Na scénu vstupuje další životní partner, herec Vlastimil Bedrna. S ním si skvěle rozumí, především mají stejný smysl pro humor.

Traduje se historka, jak Bedrna vezl manželku z představení muzikálu Loď komediantů, v němž byla zpěvačka namaskovaná za černošku. Když je zastavila policejní hlídka, tvrdil jí naprosto přesvědčivě, že právě vyzvedl na letišti slavnou zpěvačku z New Yorku.

Sekaná pro všechny kolegy

Laďka je po dlouhé době opět velmi šťastná, dokonce omezuje delší zájezdy a věnuje se rodině. S manželem nacházejí společnou vášeň – vaření.

Často spolu vaří ještě po nočním návratu z představení a kolegy v divadle pak častují vyhlášenými bramboráky nebo sekanou. Jen jedno zpěvačce trochu kalí radost. Záhy poznává, že ani tentokrát netrefila úplně do černého. Také Vlastimil se rád napije.

Laďka si dokonce pořizuje auto, aby na cestách nebyla závislá na manželovi, který prostě vždycky není schopen usednout za volant. Snad se v té době snaží sama sebe přesvědčit, že všechno by vyřešil společný potomek. A tak Lada dostává sestřičku Vlastimilu.

Útěky na milované jeviště

Ale manželství s Vlastimilem Bedrnou není odsouzeno k předčasnému konci proto, že by si partneři zásadně nerozuměli. Přichází jiná, mnohem větší rána. V roce 1984 lékaři diagnostikují zpěvačce rakovinu děložního čípku.

Celý život je zvyklá bojovat naplno s nepřízní osudu, a tak se nehodlá vzdát ani tentokrát. Nikomu se se svým trápením nesvěřuje, ale bojuje naplno. Manžel ji obětavě vozí na ozařování a snaží se jí být co největší oporou.

Nerovný boj bude Laďka podstupovat celé dva roky, než se smíří s tím, že nad takovým soupeřem vyhrát nemůže. Jen divadla se nedokáže vzdát.

I když jí docházejí síly, znovu a znovu utíká lékařům, aby mohla na své milované jeviště, odehrát své představení s nasazením všech sil a pak se zase vrátit zpátky.

Pro poslední spočinutí musí být uklizeno

Jednoho dne i Vlastimil Bedrna poznává, že jeho žena už je smířená s osudem. Když ji jako už mnohokrát opět odváží z nemocnice, ona ho překvapí nečekaným přáním. Vyžádá si kbelík, kartáč a hadr a společně vyrazí na hřbitov.

Tam se zpěvačka pustí do drhnutí rodinné hrobky. Nenechá se při té práci ani vystřídat. „Odpověděla, že to udělá sama, protože chce do čistého,“ vzpomíná později herec.

2. října 1986 odehrála na jevišti Hudebního divadla v Karlíně své poslední představení, kterým byl muzikál Zvonokosy. Foto: Frettie / CC BY 3.0
2. října 1986 odehrála na jevišti Hudebního divadla v Karlíně své poslední představení, kterým byl muzikál Zvonokosy. Foto: Frettie / CC BY 3.0

Slavný hlas zní úplně naposled

Ještě měsíc před svým odchodem Laďka zpívá v muzikálu Zvonokosy a nepřestává ani zkoušet nové představení Cikáni jdou do nebe. Poslední, co pro své fanoušky ještě stihne udělat, je dokončení televizní estrády Abeceda.

Zpívá tenkrát píseň Já už vím a pořad se vysílá v době, kdy už je v nemocnici upoutána na lůžko. Lékaři v nemocnici pak vzpomínají, že zpívala ještě několik hodin předtím, než vydechla naposled. I v tu chvíli se prý její hlas rozléhal přes několik pater.

„Myslím, že to byl nejkrásnější a zároveň nejstrašnější koncert v jejím životě, protože všichni věděli, že zpívá naposledy,“ prohlašuje později její dcera Lada. Laďce Kozderkové bylo pouhých 37 let.

úvodní: Rodinný hrob na Vinohradském hřbitově v Praze - Lukášos Maieros / CC BY-SA 4.0
Související články
Lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Lifestyle
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Lifestyle
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
reklama
zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
lifestyle
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Mladická role ho poznamená: Příběh Marka Endala, který se proslavil jako Rosenheim z Obecné školy
Na stříbrném plátně byl roštákem, i když spousta diváků mu určitě držela palce. V civilním životě se představitel nenapravitelného uličníka choval tak trochu v duchu své největší a jediné filmové role.   Ve filmových příručkách nalezneme u jména herce Marka Endala (*1978) jedinou roli. V roce 1991 zaujal jako zlobivý žák Rosenheim v oscarové Obecné […]
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při