Domů     Laďka Kozderková: Hvězda, která zpívala až do samého konce
Laďka Kozderková: Hvězda, která zpívala až do samého konce
5.6.2024

O Laďce Kozderkové se říkalo, že kdyby vyběhla na pódium na Broadwayi, strčila by do kapsy všechny tamní hvězdy. Kdoví. Kdyby jí osud nedal tak málo času, možná by to i dokázala.

Ten příběh začíná skoro jako pohádka. Byl jednou jeden král, a ten měl tři dcery.

Tím králem byl král brněnské hudební scény, skladatel a kapelník Ladislav Kozderka, jeho dcery se jmenovaly Alena, Blanka a Ladislava, a když měl některé z nich předat své žezlo, ukázalo se, že nejvíce schopností podědila ta nejmladší.

Pomluvy, že dívka má dveře ke kariéře otevřené díky konexím svého tatínka, rychle berou zasvé. Laďka zpívá odmala úžasně, a dokonce, aby dokázala, že si svou cestičku umí vyšlapat sama, odmítá účast na pěveckých talentových soutěžích.

Zato natáčení v rozhlase se nijak nebrání. Dochází tam už ve čtrnácti letech coby čerstvá konzervatoristka, ovšem za bedlivého dohledu maminky.

Laďce totiž sudičky kromě neopakovatelného hlasu nadělily i poněkud předčasnou vyspělost, a tak musel být po ruce někdo, kdo bude odhánět nápadníky.

Příliš pečlivý dozor

Ladislava je sotva plnoletá, když ji rodiče pustí se slavným Tanečním orchestrem Československého rozhlasu na tříměsíční turné po tehdejším Sovětském svazu.

Kapelník Kozderka jen před odjezdem prosí kamaráda, trumpetistu Richarda Kubernáta, aby na dospívající Laďku dával pozor.

Richard svůj úkol plní tak svědomitě, že se mladičká zpěvačka z turné vrátí těhotná a čerstvým tatínkem není nikdo jiný než právě Kubernát. A tak se Laďka Kozderková vdává.

V tu chvíli je šťastná. Rozčarování se dostaví až po nějaké době, když se ukáže, že manžel má kromě ní ještě jednu lásku – alkohol. A proti takové konkurenci nelze dlouhodobě bojovat.

Laďka je najednou rozvedená matka samoživitelka a zdá se, že pěveckou kariéru bude muset odložit. Ten hlas, který se podle některých odborníků rodí jednou za sto let, je možná odsouzen upadnout do zapomnění.

Pro ránu nejde nikdy daleko

Laďka nyní žije v Praze, kde existuje spousta příležitostí se prosadit, ale většinu času jí zabírá péče o dcerku Ladu. Tu vychovává docela přísně. „Máma byla impulzivní, nešlo s ní o ničem smlouvat.

Když jsem si dovolila něco říct, okamžitě mi jedna přilítla,“ vzpomíná později Lada. Současně ale dodává, že maminka uměla přiznat chybu a omluvit se, když ve své výchově něco přehnala.

Všechno ale není tak špatné, jak se zdá. V hudebním divadle v Karlíně, kde Laďka občas vystupuje, mají odjakživa čich na talenty. A ona je talentem takových rozměrů, že se dá dokonce postavit na jejím hlase celý repertoár.

Právě v téhle době se začínají ozývat kritici, kteří novou hvězdu divadla přirovnávají k americké divě Barbře Streisand. A tak na známé operetní a muzikálové scéně nastává doba kozderkovská. Sehnat lístek na Hello, Dolly! se rovná malému zázraku.

A Zvonokosy, v nichž mladičká herečka a zpěvačka exceluje? Ty jsou vyprodané na dlouhé měsíce dopředu.

Barbra Streisandová, se kterou byla Laďka často srovnávána. Foto: Allan warren / CC BY-SA 3.0
Barbra Streisandová, se kterou byla Laďka často srovnávána. Foto: Allan warren / CC BY-SA 3.0

Světová hvězda pod šminkami

Laďka Kozderková je po dlouhé době zase v pohodě, a tak si najde čas i na lásku. Na scénu vstupuje další životní partner, herec Vlastimil Bedrna. S ním si skvěle rozumí, především mají stejný smysl pro humor.

Traduje se historka, jak Bedrna vezl manželku z představení muzikálu Loď komediantů, v němž byla zpěvačka namaskovaná za černošku. Když je zastavila policejní hlídka, tvrdil jí naprosto přesvědčivě, že právě vyzvedl na letišti slavnou zpěvačku z New Yorku.

Sekaná pro všechny kolegy

Laďka je po dlouhé době opět velmi šťastná, dokonce omezuje delší zájezdy a věnuje se rodině. S manželem nacházejí společnou vášeň – vaření.

Často spolu vaří ještě po nočním návratu z představení a kolegy v divadle pak častují vyhlášenými bramboráky nebo sekanou. Jen jedno zpěvačce trochu kalí radost. Záhy poznává, že ani tentokrát netrefila úplně do černého. Také Vlastimil se rád napije.

Laďka si dokonce pořizuje auto, aby na cestách nebyla závislá na manželovi, který prostě vždycky není schopen usednout za volant. Snad se v té době snaží sama sebe přesvědčit, že všechno by vyřešil společný potomek. A tak Lada dostává sestřičku Vlastimilu.

Útěky na milované jeviště

Ale manželství s Vlastimilem Bedrnou není odsouzeno k předčasnému konci proto, že by si partneři zásadně nerozuměli. Přichází jiná, mnohem větší rána. V roce 1984 lékaři diagnostikují zpěvačce rakovinu děložního čípku.

Celý život je zvyklá bojovat naplno s nepřízní osudu, a tak se nehodlá vzdát ani tentokrát. Nikomu se se svým trápením nesvěřuje, ale bojuje naplno. Manžel ji obětavě vozí na ozařování a snaží se jí být co největší oporou.

Nerovný boj bude Laďka podstupovat celé dva roky, než se smíří s tím, že nad takovým soupeřem vyhrát nemůže. Jen divadla se nedokáže vzdát.

I když jí docházejí síly, znovu a znovu utíká lékařům, aby mohla na své milované jeviště, odehrát své představení s nasazením všech sil a pak se zase vrátit zpátky.

Pro poslední spočinutí musí být uklizeno

Jednoho dne i Vlastimil Bedrna poznává, že jeho žena už je smířená s osudem. Když ji jako už mnohokrát opět odváží z nemocnice, ona ho překvapí nečekaným přáním. Vyžádá si kbelík, kartáč a hadr a společně vyrazí na hřbitov.

Tam se zpěvačka pustí do drhnutí rodinné hrobky. Nenechá se při té práci ani vystřídat. „Odpověděla, že to udělá sama, protože chce do čistého,“ vzpomíná později herec.

2. října 1986 odehrála na jevišti Hudebního divadla v Karlíně své poslední představení, kterým byl muzikál Zvonokosy. Foto: Frettie / CC BY 3.0
2. října 1986 odehrála na jevišti Hudebního divadla v Karlíně své poslední představení, kterým byl muzikál Zvonokosy. Foto: Frettie / CC BY 3.0

Slavný hlas zní úplně naposled

Ještě měsíc před svým odchodem Laďka zpívá v muzikálu Zvonokosy a nepřestává ani zkoušet nové představení Cikáni jdou do nebe. Poslední, co pro své fanoušky ještě stihne udělat, je dokončení televizní estrády Abeceda.

Zpívá tenkrát píseň Já už vím a pořad se vysílá v době, kdy už je v nemocnici upoutána na lůžko. Lékaři v nemocnici pak vzpomínají, že zpívala ještě několik hodin předtím, než vydechla naposled. I v tu chvíli se prý její hlas rozléhal přes několik pater.

„Myslím, že to byl nejkrásnější a zároveň nejstrašnější koncert v jejím životě, protože všichni věděli, že zpívá naposledy,“ prohlašuje později její dcera Lada. Laďce Kozderkové bylo pouhých 37 let.

úvodní: Rodinný hrob na Vinohradském hřbitově v Praze - Lukášos Maieros / CC BY-SA 4.0
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h