Objev ropy v okrese Wichita v Texasu učiní z místních prakticky přes noc boháče. K dojednávání ropných obchodů ale chybějí kancelářské prostory. Stavební inženýr z Filadelfie slíbí, že ve městě Wichita Falls vybuduje mrakodrap. Ve skutečnosti důvěřivé investory ošklivě napálí …
Roku 1912 je západně od města Burkburnett, malého města v okrese Wichita v Texasu, objeveno ropné pole. Díky tomu zažívají okolní města ekonomický boom, explozivně roste i jejich populace.
Do roku 1918 se kolem ropného zdroje usadí na 20 000 nových osadníků, z mnoha původních obyvatel Wichita County se stávají prakticky přes noc neskuteční boháči.
Nejvíce roste význam města Wichita Falls, které je přirozeným logistickým centrem oblasti, ačkoliv zpočátku postrádá potřebnou infrastrukturu pro tento náhlý nárůst ekonomické a průmyslové činnosti v něm.
Ropné obchody se uzavírají na ulici
Chybějí zejména kancelářské prostory, ve kterých by docházelo k dojednávání obchodů s právy na zdejší nerostné bohatství i k transakcím s akciemi.
Obchody jsou tak uzavírány na rozích ulic nebo ve stanech, které slouží jako provizorní sídla nových ropných společností.
Výjimkou je Newby Building, čtyřpatrová cihlová budova v blízkosti železničního depa, postavená v roce 1906 Augustem Newbym, ředitelem společnosti Wichita Falls and Oklahoma City Railway, v níž tou dobou sídlí sedm nájemníků.
Postavím vám mrakodrap
Mezi nimi i společnost JD McMahona, ropného landmana a stavebního inženýra z Filadelfie, jež se zabývá stavbou ropných plošin.
Je to právě McMahon, který v roce 1919 navrhuje, že postaví výškovou přístavbu k Newby Building, aby vyřešil naléhavý hlad nově bohatého města po kancelářských prostorách. Ozývá se mu mnoho investorů dychtivých investovat do projektu.
Od této naivní skupiny vybírá McMahon kapitál ve výši 200 000 dolarů, což dnes odpovídá částce přesahující 3 miliony dolarů (73 milionů korun).
Palce místo stop
Místo 150 metrů vysokého mrakodrapu však k jejich obrovskému překvapení spatří světlo světa neoklasicistní budova z červených cihel a litého kamene vysoká pouhých 12 metrů.
Klíčem k McMahonovu podvodu a jeho úspěšné obhajobně při následném soudním sporu, který proti němu vedou rozzuření investoři, je to, že právní dokumenty uvádějí výšku 480 palců, tj. 12 metrů, a nikoliv 480 stop čili 150 metrů. Ostatně McMahon nikdy ústně neuvedl, že by výška budovy měla být 480 stop.
K podvodu nedošlo!
Třešničkou na dortu je potom fakt, že McMahon staví svůj „nejmenší mrakodrap na světě“, jak je budova označována, na nevyužívaném pozemku vedle Newby Building, aniž by získal předchozí souhlas jeho vlastníka, který žil v Oklahomě.
Nicméně místní soudce prohlašuje dohodu o výstavbě McMahon Building za právně závaznou. Podvedení investoři získávají zpět jen malou část své investice od výtahové firmy, která odmítá dodržet dohodu poté, co zjistí, jak malá ve skutečnosti budova je.
Podvodník mizí před dokončením budovy
Zpočátku není v budově nainstalováno žádné schodiště, protože není zahrnuté v původních plánech, a do horních tří pater tak vede jen žebřík.
McMahon opouští Wichita Falls a možná i Texas předtím, než je budova dokončena, s sebou si bere i zbytek peněz získaných od investorů. Pro město a jeho obyvatele je McMahon Building zdrojem velkých rozpaků.
Navíc ropný boom v oblasti o několik let později končí a budova chátrá. Roku 1929, kdy severní Texas postihuje Velká hospodářská krize, je opuštěna, zabedněna a prakticky zapomenuta. O dva roky později ji ještě ničí požár.
Nejmenší mrakodrap na světě není mrakodrap
Poté střídá majitele a několikrát je dokonce navržena i k demolici, čemuž ale místní vždy zabrání. Přežívá tornáda, bouře, oheň i desetiletí zanedbávání, až se roku 2005 dočká renovace.
Nyní je prohlášena za historickou památku Texasu, ačkoliv nikdy nesplňovala kritéria pro definici mrakodrapu, dokonce ani kritéria pro definici výškové budovy. Je zdejší turistickou atrakcí a „nejmenším mrakodrapem na světě“.