Domů     Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza
Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza

Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dochází k ukládání tuku v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu.

V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich.

V České republice každoročně zemře téměř 50 000 obyvatel na některé z onemocnění srdce, což z nich činí nejčastější příčinu smrti u nás. Tuto smutnou statistiku si nemoci srdce udržely i v průběhu covidové pandemie.

V průběhu roku 2020 dokonce došlo ještě k nárůstu počtu úmrtí z těchto příčin, protože řada pacientů byla diagnostikována později kvůli karanténním opatřením a omezení preventivní lékařské péče.

Srdeční a cévní onemocnění postihují v České republice více ženy než muže, a to přibližně o 11 %. Tento rozdíl je způsoben především vyšším věkem dožití u žen, který zvyšuje pravděpodobnost rozvoje srdečního onemocnění.

Tuk zabijákem srdce

Největším zabijákem je ischemická choroba srdeční (ICHS) neboli nedokrvení srdce, která je příčinou poloviny všech úmrtí na srdeční choroby u nás. Každý rok tak na ni zemře bezmála pětadvacet tisíc Čechů.

Téměř vždy stojí za jejím vznikem ateroskleróza čili kornatění koronárních tepen. V tepnách, které zásobují srdce krví, se postupně ukládá tuk.

Už v 10 letech věku jsou v cévních stěnách patrné lipidové proužky, do nichž se časem zabudovávají další tukové látky a vápník. Vzniká aterosklerotický plát, který je na povrchu tvrdý, uvnitř se však nachází měkké tuky.

Včasná diagnóza je nezbytná

Lékaři prokázali jednoznačnou souvislost mezi ukládáním tuku v tepnách a životním stylem. Zásadním problémem aterosklerózy je fakt, že nebolí a po dlouhou dobu nemá žádné vnější projevy. Řada pacientů tak vůbec netuší, že takovou nemoc má.

Důležitá je proto prevence, a především pravidelné měření hladiny cholesterolu v krvi při prohlídkách u praktického lékaře. Cholesterol je částice tuku v krvi a je nezbytná pro celou řadu procesů v těle.

Je základní stavební součástí buněčných membrán, podílí se na tvorbě vitamínu D i některých hormonů a je potřebná i pro zpracování tuků v těle.

Pokud co nejpevněji v dlani zmáčknete tenisový míček, zjistíte, jakou silou pumpuje vaše tělo krev.
Pokud co nejpevněji v dlani zmáčknete tenisový míček, zjistíte, jakou silou pumpuje vaše tělo krev.

Více cholesterolu, než je potřeba

Většinu cholesterolu si organismus vytváří v játrech sám. Pouze menší část je přijímána potravou. Dnešní životní styl ale přináší nadměrnou konzumaci živočišných tuků a nedostatek pohybu.

Tělo tak nemá možnost celou energii obsaženou v přijatých tucích zpracovat a vydat, a tak dochází mimo jiné k jejich ukládání, což může vést až k obezitě, a současně zvyšování hladiny cholesterolu v krvi, protože je jeho příjem nadbytečný.

Zvýšená hladina cholesterolu v krvi může být u některých lidí vyvolána i jeho nadprodukcí v játrech a je dána geneticky.

Zvýšené riziko úmrtí

Hladina cholesterolu v těle se měří v milimolech na litr krve (mmol/l). Za obvyklou se považuje hodnota 5 mmol/l. Kvalifikované odhady zdravotníků na základě prováděných plošných měření však naznačují, že až 75 % dospělé české populace tuto hranici překračuje.

Za rizikové jsou přitom považovány hodnoty nad 6,2 mmol/l, při kterých výrazně roste pravděpodobnost úmrtí na ICHS. Hladinu cholesterolu v krvi je možné snížit vhodně zvolenou stravou a přiměřeným pohybem.

Pomáhá především zvýšení konzumace ryb namísto tučného masa, vlákniny v podobě zeleniny a ovoce, a naopak omezení příjmu soli a alkoholu.

Mezi opomíjené, a přitom velmi účinné čističe tepen patří brokolice, která obsahuje velké množství vlákniny, a také vitamín K, který pomáhá předcházet kornatění tepen.

Přímé ohrožení života

Pokud není ateroskleróza zavčas odhalena a pokračuje hromadění tukových látek v cévních stěnách, dochází k zúžení tepny. Hovoříme o stabilní čili chronické ischemické chorobě srdeční.

Tělo se s ní často snaží vypořádat samo budováním bočního oběhu v dané části tepny. Případně může dojít k popraskání aterosklerotického plátu na stěně tepny a uvolnění jeho částí do krevního oběhu.

Ty mohou vytvořit sraženinu, která může tepnu na jiném místě těla ucpat. K ucpání tepny, tedy její obstrukci, dojde i v případě, že ji tukové látky v některém místě zcela vyplní. Potom jde o tzv. akutní koronární syndrom, který postiženého přímo ohrožuje na životě.

Průměrně srdce zvládne cca 100 000 úderů za den, tj. asi 70 za minutu. Ženské srdce bije rychleji než mužské, protože je menší. Platí to i ve zvířecí říši – čím menší tvor, tím rychlejší srdeční tep.
Průměrně srdce zvládne cca 100 000 úderů za den, tj. asi 70 za minutu. Ženské srdce bije rychleji než mužské, protože je menší. Platí to i ve zvířecí říši – čím menší tvor, tím rychlejší srdeční tep.

Nepodceňujte bolest na hrudi

Nejběžnějším a také nejznámějším příznakem ICHS je angina pectoris. Projevuje se bolestí na prsou. Nejde tedy o samostatnou nemoc, ale jen o příznak nedokrvení srdeční svaloviny v důsledku extrémního zúžení tepen zásobujících srdce krví.

Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání jedné z koronárních tepen dojde zhruba po 20 minutách k tomu, že srdeční svalovina v daném místě odumře. Pokud se takto poškodí více než 40 % srdeční tkáně, srdce nemůže dále pracovat.

Rozvine se infarkt myokardu, který je život ohrožující a může vést až k zástavě srdce. Ohlásí se většinou řezavou a pálivou bolestí za hrudní kostí, jež může vystřelovat až do ramene, krku či čelisti.

Možnosti moderní medicíny

Angina pectoris se léčí podáváním nitroglycerinových tablet, které rozšiřují cévy. Při akutním infarktu myokardu vstříknou lékaři postiženému do žil látky, jež ucpanou tepnu uvolní. Často se provádí také tzv.

angioplastika, při níž se nemocnému vloží do tepny balónek, který ji rozšíří. Do stěny tepny kardiochirurgové často také zabudovávají kovovou pružinku, jež brání jejímu dalšímu zužování. Nejčastějším chirurgickým řešením pak bývá bypass.

Jde vlastně o přemostění uzavřeného úseku srdeční tepny jinou cévou, která se odebere témuž pacientovi, obvykle z paže nebo nohy. Vydržet může až 25 let.

Plíživý vysoký krevní tlak

Srdce také ohrožuje vysoký krevní tlak čili hypertenze. Dlouhodobě neléčená hypertenze přetěžuje srdce a obvykle vede ke zvětšení levé srdeční komory, případně může vyvolat až levostranné srdeční selhání.

Je také jedním z faktorů, jež zvyšují pravděpodobnost rozvoje ICHS a zrychluje ukládání tuků v cévách. Vysoký krevní tlak nebolí a často bývá odhalen až na základě svých následků.

Důležitá je proto opět včasná diagnóza při preventivních lékařských vyšetřeních a následná úprava životního stylu a stravovacích návyků.

Při každém stahu srdce přejde do oběhu asi 60–80 ml krve, v klidovém režimu. Při námaze více.
Při každém stahu srdce přejde do oběhu asi 60–80 ml krve, v klidovém režimu. Při námaze více.

Nesprávná funkce srdečního svalu

Druhou nejčastější příčinou úmrtí na srdeční choroby je kardiomyopatie (KMP). Tak se označují všechna onemocnění srdečního svalu, která provází porucha srdeční funkce a často také vznik život ohrožujících arytmií.

Může se projevit přímo, nebo jako důsledek jiných chorob, například infekce, metabolické poruchy, cukrovky či selhání ledvin. Až 90 % všech kardiomyopatií přitom představuje tzv.

dilatační KMP, kdy dochází k roztažení srdečních oddílů, nejčastěji levé komory v důsledku vysokého krevního tlaku. Ta se potom méně stahuje a do oběhu proto vypudí menší množství okysličené krve.

Muži v ohrožení

Dilatační KMP propuká převážně ve středním věku. U nás častěji postihuje muže než ženy, svoji roli v tom zřejmě sehrává vysoká konzumace piva. Projeví se dušností, únavou, nevýkonností a otoky dolních končetin, dále pak arytmiemi.

Její léčba je ale obtížná, vedle podávání léků je mnohdy potřebná také stimulace obou srdečních komor. V některých případech je proto nutná implantace umělého srdce či přímo transplantace.

Řadě pacientů je rovněž voperován speciální defibrilátor, který má snížit riziko náhlého úmrtí.

Zpomalení srdečního rytmu

Mezi častá onemocnění srdce patří i poruchy srdečního rytmu neboli arytmie. Zdravého člověka na životě neohrožují, ovšem pro pacienty s jinou chorobou srdce mohou představovat vážné riziko.

Běžně se srdce stáhne 60 až 100krát za minutu, o arytmii hovoříme, když srdce bije výrazně rychleji, nebo naopak pomaleji. Brachyarytmie je stav, kdy srdce bije pomaleji, než by mělo, a nezrychlí ani při zátěži. Projeví se závratěmi, točením hlavy, zadýcháváním se či ztrátou vědomí.

Vegetariáni mají o 19 % nižší pravděpodobnost, že zemřou na choroby srdce.
Vegetariáni mají o 19 % nižší pravděpodobnost, že zemřou na choroby srdce.

Náhlé bušení srdce

Při výrazně rychlejším rytmu srdce dochází naopak k tachyarytmii. Jejím hlavním příznakem je palpitace čili náhlý nepříjemný stav spojený s tlakem na hrudi, obvykle doprovázený vnímáním silného a zrychleného tlukotu srdce.

Může být spojený také s dušností, slabostí, točením hlavy, závratí až ztrátou vědomí.

Vedle podávání léků se bradyarytmie řeší voperováním kardiostimulátoru, u tachyarytmie se využívá katetrizace (odstranění té částí srdeční tkáně, kde k poruše dochází), nebo se implantuje tzv. kardioverter-defibrilátor, který koriguje rychlejší srdeční rytmus.

Vrozené vady

V České republice se také ročně narodí asi 500 dětí s vrozenou vadou srdce. Většina z těchto vad postihuje srdeční přepážky, chlopně, tepny i žíly a mění normální průtok krve srdcem.

Některé mohou zůstat léta bez povšimnutí, jiné se projeví hned po narození zrychleným dýcháním, cyanózou (modrým zbarvením kůže rtů a konečků prstu), zvýšenou únavností a poruchou krevního oběhu.

Zatímco některé vady se mohou spontánně vyhojit, jiné je třeba chirurgicky řešit. Česká republika patří dlouhodobě na špičku světové dětské srdeční chirurgie a úspěšně navrací malé pacienty se srdečními vadami do běžného života.

Když chlopně neplní svoji funkci

Pokud srdce funguje jako soustava čerpadel, pak jeho chlopně plní funkce přečerpávacích ventilů. Když dojde k jejich postižení, sníží se čerpací funkce srdce.

Každá chlopeň může být postižena buď nedomykavostí, a pak umožňuje zpětný tok krve, nebo zúžením, kdy brání dostatečnému průtoku krve při svém otevření. Vady chlopní se vyskytují především ve stáří, a to zejména v důsledku jejich degenerativního opotřebení.

Nejčastější vadou je zúžení aortální chlopně, která propouští okysličenou krev ze srdce do těla, jedná se o tzv. aortální stenózu.

Kouření zvyšuje riziko infarktu o 200 až 400 %.
Kouření zvyšuje riziko infarktu o 200 až 400 %.

Zázrak kardiochirurgie

Ta postihuje asi 2 % dospělé populace především ve vyšším věku. Daná chlopeň časem zvápenatí a její cípy se přestanou pohybovat, a tím plnit svoji funkci. To se projeví dušností, bolestí na prsou a omdléváním.

Podobně častá je i aortální regurgitace neboli nedomykavost aortální chlopně v důsledku prodělané infekční endokarditidy či revmatické horečky. Stejně postižena může být i mitrální (dvoucípá) chlopeň mezi levou komorou a síní.

V méně závažných případech se lékaři snaží o konzervativní léčbu podáváním léků, jinak přistupují k chirurgickému řešení, při kterém je voperována umělá chlopeň.

O srdce je třeba se starat

Správné fungování srdce je pro kvalitní lidský život nezbytné. V důsledku civilizačních chorob se však onemocnění srdce stala ve vyspělých státech, Českou republiku nevyjímaje, nejčastější příčnou úmrtí.

Je proto nezbytné se o srdce dobře starat, věnovat se v dostatečné míře fyzické aktivitě, dbát na zdravou výživu a přiměřenou hmotnost, nepodceňovat vysoký krevní tlak a snažit se kontrolovat hladinu cholesterolu v krvi.

V neposlední řadě je také důležité nezanedbávat preventivní lékařské prohlídky, které jsou často jedinou cestou, jak zavčas odhalit nastupující onemocnění srdce a začít s ním bojovat. Díky tomu je pak možné předejít těmto zákeřným srdečním onemocněním.

Lidské srdce – dokonalá pumpa života

Srdce je silný sval velký asi jako pěst, který v těle plní funkci jakési pumpy. Svojí nepřetržitou činností zajišťuje, aby se krev a zejména kyslík a živiny v ní obsažené vždy dostaly ke všem buňkám v těle.

Krev zároveň zabezpečuje i odvod odpadních látek a oxidu uhličitého z nich. Srdce člověka se nachází ve středohrudí a tvoří jej dvě síně a dvě komory. S ohledem na proudění krve rozlišujeme velký neboli tělní krevní oběh a malý čili plicní oběh.

Dokonale fungující pumpa

Neokysličenou krev přivádí do pravé srdeční síně dvě duté žíly (horní a dolní). Pravá síň je od pravé komory oddělena tzv. trojcípou chlopní, která brání zpětnému proudění krve. Z komory krev proudí přes plicní chlopeň do plicnice a do plic.

Z plic pak přitéká okysličená krev plicními žilami do levé síně. Jde o tzv. plicní oběh. Přes dvoucípou (mitrální) chlopeň se krev dostane do levé komory.

Jejím stahem je krev následně vypuzována přes aortální chlopeň do aorty a tou pak systémem tepen a vlásečnic do celého těla, jedná se o tzv. velký krevní oběh.

Neúnavný pracant s vlastní hlavou

Srdce pracuje 24 hodin denně bez přestávky. Je také do jisté míry autonomní, podněty k jeho kontrakci vznikají přímo v jeho vlastní svalovině.

Srdce navíc dokáže zásobování buněk těla kyslíkem přizpůsobovat jejich aktuální potřebě, při námaze je například schopno zvýšit výdej krve až pětinásobně. Ovšem i tento neúnavný sval sám o sobě potřebuje kyslík a živiny, aby mohl dobře pracovat.

Nemůže je ale přijímat z krve, která jím protéká, protože rychlost toku i vnitřní tlak v srdci jsou příliš vysoké a mohly by potrhat jemnou síť kapilár.

I srdce je třeba vyživovat

Srdce je proto vyživováno zvenčí. Z aorty, kterou z něj teče okysličená krev do celého těla, vystupují (otvorem ne větším než brčko) dvě věnčité (koronární) tepny.

Ty vytvářejí krajkovou síť kolem srdce, která připomíná věnec, a zásobují srdce kyslíkem a živinami. S jejich nefunkčností je pak spojena řada srdečních onemocnění.

Tyto tepny totiž nejsou nijak propojeny s dalšími tepnami v těle, takže když dojde k jejich ucpání, srdeční tkáň v daném místě nemůže získat kyslík odjinud a odumře.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn