Ačkoli potřeba spánku je velmi individuální, podle odborníků by se měla pohybovat alespoň mezi 7 a 7,5 hodinami za noc. V dnešní době však stále více lidí nespí dostatečně dlouho.
Spánek je přitom velmi důležitou činností, která má přímý vliv na naši kognitivní výkonnost.
Snažit se o kvalitní a dostatečně dlouhý spánek má smysl.
Podle studie, jejíž závěry byly zveřejněny na vědecké konferenci American College of Cardiology letos v březnu, prodlouží kvalitní spánek v délce 7 až 8 hodin ženám život o 2,5 roku a mužům dokonce o 5 let. Pokud vás trápí problémy se špatným spánkem déle než tři měsíce, je třeba navštívit praktického lékaře.
Zatímco někdy potíže vyřeší dodržování tzv. spánkové hygieny, jindy je potřeba využít služeb specializovaného pracoviště, například spánkové laboratoře. Existuje ale nečekaný spojenec, který může pomoci s negativními dopady nedostatečného nočního odpočinku.
Cvičení je lék
Výzkumníci z Portsmouthské univerzity v čele s Joem Costellem zjistili, že kognitivní výkon se u lidí po cvičení střední intenzity zlepšuje bez ohledu na to, kolik toho naspali a jak kvalitní jejich spánek byl.
Costello k tomu říká: „Víme, že cvičení zlepšuje nebo udržuje naši kognitivní výkonnost, a to i při snížené hladině kyslíku.
Toto je však první studie, která naznačuje, že ji zlepšuje také po úplné i částečné spánkové deprivaci a v kombinaci s nedostatkem kyslíku.“
20 minut jízdy na kole
V rámci studie provedli vědci dva experimenty na 12 účastnících. První zkoumal dopad částečné spánkové deprivace na kognitivní výkonnost člověka, druhý vliv úplné spánkové deprivace a nedostatku kyslíku v důsledku spánkové apnoe na poznávací schopnosti.
Po 20 minutách jízdy na kole došlo ke zlepšení kognitivního výkonu u všech účastníků studie. Vliv na to mělo zvýšení průtoku krve mozkem, stejně jako nárůst vzrušení a motivace, a navíc změny množství hormonů regulujících činnost mozku v důsledku cvičení.
Costello k tomu dodal: „Pohyb je lék pro tělo i mozek.“