Domů     4 mýty o mobilech: Vajíčko s nimi neuvaříte, benzinku do vzduchu nevyhodíte
4 mýty o mobilech: Vajíčko s nimi neuvaříte, benzinku do vzduchu nevyhodíte

Na přístrojové desky zběsile blikají kontrolky. „Ztrácíme výšku!“ hlásí kopilot. Všichni v kokpitu mají orosená čela. Zvládnou letadlo zvednout a zachránit cestující i posádku?

Z části pro pasažéry se opět ozve zvonění telefonu. „Blázni, vždyť nás zabijou!“ stihne ještě vykřiknout kapitán, než ztratí úplně kontrolu nad strojem.

Telefon může způsobit pád letadla?

Létáte občas? A pokud ano, stalo se vám, že si telefon zapomenete vypnout či ho shodit do módu letadlo? Kdyby zapnutý mobil reálně ohrožoval letovou bezpečnost, padaly by stroje z oblohy jako hrušky.

„Vypněte si, prosíme, své mobilní telefony,“ uslyšíte přesto někdy v úvodním hlášení. Jak to tedy je? Za vším je třeba hledat extrémní ostražitost leteckých společností.

I když to tak nemusí vypadat, letadlo je statisticky stále nejbezpečnější dopravní prostředek a havárie přežije v celkovém součtu více jak 90 procent pasažérů. Mnoho společností už navíc vypínání telefonu za letu ani nepožaduje.

Míru možného ohrožení zkoumají svého času i hlavní výrobci letadel – Airbus a Boeing. Výsledek? Zapnutý telefon na palubě nepředstavuje žádný problém.

Na druhou stranu, nebudeme si nic nalhávat, mobilní telefon je vysílač jako každý jiný, a tak dokáže ovlivnit funkci elektroniky. Jenže pravděpodobnost, že se s mobilem v ruce dostanete až k „mozku“ letadla, je takřka nulová. Ostatně, máte v letadle signál?

Pokud letíte ve výšce zhruba 10 kilometrů, jste mimo pokrytí. To končí zhruba ve třetině téhle výšky, v polovině možná zachytíte ještě torza signálu. Že si z letadla klidně zavoláte?

Pak má zřejmě stroj na palubě vlastní stanici a povídáte si s mírným zpožděným přes satelit.

Co když si zavoláte? Foto: Pixabay
Co když si zavoláte? Foto: Pixabay

Telefonování na benzince může vést k výbuchu?

Zapálit si u stojanu na benzince, zatímco tankujeme? Slušný hazard. Však nás před tím z každého druhého sloupu varuje samolepka s přeškrtnutou cigaretou. A co takhle v té samé situaci telefonovat?

Ostatně, na některých starších benzinových pumpách ještě uvidíte i varování: Vedle škrtnuté cigarety bývá podobný symbol, ale s mobilním telefonem. Znamená to, že když si zavoláme z benzínky, riskujeme explozi?

Prostředí benzinových pump je přeci prosycené výpary a jde o potenciálně výbušné prostředí…

Podobný zákaz můžete vidět třeba v blízkosti lomů nebo ve vojenském prostoru. Co mají tyhle zákazy telefonů společného? Jsou staré.

Doby, kdy jely telefony na takový výkon, aby představovaly vysílač schopný vyvolat explozi, působí z dnešního technologického pohledu jako cesta do pravěku. Pokud tedy některá benzinka ještě vyžaduje zákaz telefonování, dělá to zbytečně.

Anebo prostě dlouho nerenovovala, a zapomenuté samolepky tam visí již řádku let. Explozi kvůli mobilu by ještě mohla způsobit jiskra – teoreticky to možné je, v elektronice jiskry vznikají, ale muselo by se to stát v opravdu silné koncentraci benzinových par.

A té na otevřených benzinkách nedosáhnete, obzvláště, když je většina z nich vybavena zpětným odvodem výparů z nádrže.

Telefon na jednu stranu, telefon na druhou a za chvíli je snídaně? Foto: Pixabay
Telefon na jednu stranu, telefon na druhou a za chvíli je snídaně? Foto: Pixabay

Za pomoci dvou telefonů uvaříte vajíčko?

Máte chuť na vajíčko natvrdo a není po ruce sporák? Jednoduché řešení! Zapůjčete si od kamaráda jeho mobil, dejte ho vedle toho svého a zavolejte si. A mezi oba přístroje položte vajíčko. Alespoň tak to říká populární hoax. Funguje to? Ne.

Výkon obou mobilů nemá šanci nahradit 10 minut varu. Ani náznakem, i kdyby hovor trval hodinu. Zkuste si malý experiment v mikrovlnce: Vajíčko při nejnižším výkonu kolem 100 wattů připraví zhruba za 15 minut. A mobily vysílají výkonem pod 2 watty.

S vejcem tak neudělají nic. A mimochodem, telefonování na benzince sice explozi nezpůsobí, ale pokud při mikrovlnkovém pokusu vajíčko nenaťuknete nebo nedáte vyklepnuté do misky, tak se komorního výbuchu dočkáte.

Stačí telefon a má jiného majitele? Ale kdepak. Foto: Pixabay
Stačí telefon a má jiného majitele? Ale kdepak. Foto: Pixabay

S mobilem v ruce lze hravě ukrást auto?

Z kapsy vytáhnete smartphone, vyťukáte číselnou kombinaci a centrální zamykání se odblokuje. Anebo prostě přijdete k autu a stačí, aby byl telefon blízko. Tohle všechno dnes není problém a řada lidí tohle jednoduché odemykání používá.

Potřeba je mít na to vybavený vůz se SIMkou nebo třeba technologií NFC, která umožní bezdrátový přenos na malou vzdálenost. Ale je pravda, že lze lehce zabezpečení obejít a dostat se s telefonem do jakéhokoliv elektronikou vybaveného vozu? Ne.

Mobily totiž pracují na jiné frekvenci, než dálkové ovladače centrálního zamykání aut. Ty běží nejčastěji na kmitočet 433,92 MHz. A mobily? Na 800, ale hlavně na 900, 1800, 1900 a 2100 MHz. Průsečík nulový, jde o jiné typy vysílání.

Foto: Pixabay
reklama
Související články
Věda a technika
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Věda a technika
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Věda a technika
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
reklama
svět zločinu
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
Když si britský chlapec Eric Hebborn v osmi letech hraje s ohněm a zapálí školu, většina lidí předpokládá, že zraje pro kriminál. Erikovi učitelé si ale všimnou, že výborně kreslí a maluje, a podporují ho v této činnosti. Malý grázlík to nakonec dotáhne až na Královskou akademii umění a poté se stane pomocníkem restaurátora obrazů George Aczela. Jako […]
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
reklama
historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec