Domů     Carroll Edward Cole: Vraždí cizoložnice, mstí se tak svojí matce
Carroll Edward Cole: Vraždí cizoložnice, mstí se tak svojí matce

Carroll Edward Cole na svět vstupuje, když je na spadnutí druhá světová válka. Dne 9. května 1938 se narodí v Sioux City v americké Iowě. Má dva sourozence, mladší sestru a staršího bratra. Otec mu brzy odchází do boje, matka pak střídá jednoho chlapa za druhým.

Malého Coleho občas bere na rande s sebou. Vyhrožuje mu, že jestli něco někdy byť jen cekne před tátou, zase ho zbije! Na chlapci se celkově dost vyřádí. Obléká ho třeba i do dívčích šatů, takže se mu ve škole posmívají.

Dobírají si jej i za křestní jméno, které vnímají výhradně jako ženské. V „Eddiem“ se hromadí nenávist a vztek. Je mu deset let, když utopí stejně starého kamaráda Duaneho. Dělal si z něj legraci.

Tahle vražda se během chvíle uzavře jako nehoda. Přizná se k ní až mnohem, mnohem později.

Carrol Cole měl vysoké IQ, ale špatné dětství. To nevyhnutelně vedlo ke špatnému konci. FOTO: Nevada Department of Prisons/Creative Commons/Fair Use
Carrol Cole měl vysoké IQ, ale špatné dětství. To nevyhnutelně vedlo ke špatnému konci. FOTO: Nevada Department of Prisons/Creative Commons/Fair Use

Fantazíruje o vraždění žen

I když Coleovi naměří IQ přes 150, dokončí jen 10 let školní docházky. Na střední stráví jenom rok. Nemá ani maturitu. Plácá se ode zdi ke zdi někde mezi mámou tyrankou a nápravnými zařízeními. Únik nachází v alkoholu a drogách.

Je stále častějším návštěvníkem vězení. Sedí jednou za vloupání, podruhé za žhářství, pak zase za krádež auta. Na chvíli to však vypadá, že se ze dna přece jen vyhrabal, nastoupí totiž k námořnictvu. V uniformě se ale dlouho „neohřeje“.

Je mu dvacet let, když ho vyrazí. Proč? Špatné chování a krádež pistole. A tak vykročí na cestu tuláka. Hodně pije, zákony pro něj neexistují. V roce 1960 napadne kladivem dva milenecké páry v autech na odpočívadle.

Policistovi se později přizná ke svým fantaziím o škrcení žen. Skončí na psychiatrii. Za rok je venku. Lékaři mu diagnostikují psychopatii. A propustí ho. Pak se sice v zařízení ještě znovu ukáže, ale opět pouze na chvíli.

V 25 letech se seznámí se striptérkou Billie Whitworthovou. Ožení se, aby vztah dva roky nato ukončil. Na „rozloučenou“ zapálí hotel, v němž ho jeho manželka podvádí s jiným chlapem. Opět končí za mřížemi.

Znásilní ji 2 dny před narozeninami

Po propuštění se pokusí zabít Virginii R. (11) v Missouri. Zase končí za mřížemi, na pět let. Když jej pustí, přesouvá se do Nevady. Opět se pokouší vraždit. Tentokrát škrtí dvě ženy. Jeho trestem není vězení, nýbrž zase psychiatrie.

Lékařům se přiznává ke svým nekrofilním fantaziím. Za pár let je však zase volný jak ten skokan bungee jumpingu. A skáče rovnou do „vod“ sériového vraha.

Jeho první obětí v dospělosti se stane majitelka baru Essie Louisa Bucková (39) z města La Mesa v kalifornském San Diegu. Právě tam, v jedné tamní hospodě, si ji Cole vyhlédne. Naláká ji k sobě do auta, uškrtí a mrtvolu ženy pohlavně zneužije.

Potom tělo nacpe do kufru, dva dny s ním jezdí po městě, nakonec jej pohodí kdesi v lese. Své letité představy tak poprvé zhmotnil 7. května 1971, dva dny před svými Kristovými léty, 33. narozeninami.

Cole se se svými fantaziemi svěřoval lékařům, marně. FOTO: Getty Images
Cole se se svými fantaziemi svěřoval lékařům, marně. FOTO: Getty Images

Uklidňuje se vraždami

Pouhé dva týdny po vraždě Eddie zabíjí další ženu, známou pouze jako Wilma. Její tělo pohřbí v lese. Třetí ženu má zavraždit koncem května. Všechny mrtvé mají jedno společné. Jsou cizoložnice, což Cola přivádí k šílenství.

Připomínají mu tím jeho nevěrnou matku. V červenci 1973 zabiják poslouchá svatební zvony. Podruhé se ožení a odstěhuje se do Las Vegas v Nevadě. Jeho vyvolenou je barmanka Diana Pashalová. Dvojice se k sobě náramně hodí.

Oba až nezdravě milují alkohol. Manželství probíhá podobně jako u většiny alkoholiků. Hádky, bitky, hádky, bitky. Cole se chodí „uklidňovat“ vraždami. Třeba v srpnu 1975 se setkává v baru s Myrlene „Teepee“ Hamerovou. Pijí spolu celou noc.

Žena navrhne, aby spolu měli sex. Cole souhlasí, poté ji uškrtí a tělo pohodí na jakémsi svahu.

Policie pustí vraha

Potom stráví Cole nějakou dobu za mřížemi mimo jiné za krádeže. Jakmile je zpátky na svobodě, opět útočí. V květnu 1977 uškrtí prostitutku Kathleen Blumovou. V listopadu téhož roku se seznamuje v baru, tentokrát v Oklahomě, s další ženou.

Její nohy a ruce jsou později nalezeny v lednici, plátky z hýždí na pánvi na sporáku. Cole bude tvrdit, že zbytek těla vyhodil s odpadky. V srpnu 1979 zabiják opět navštíví San Diego. V tamním baru se seznámí s Bonnie Sue O’Neilovou.

Po sexu její tělo vyhodí do popelnice. V září téhož roku končí, po šesti letech, Coleovo druhé manželství. Ne však rozvodem. Zabiják Dianu prostě uškrtí. Osm dní po její smrti zavolá jeden ze sousedů policii. Ta Cola vyslechne a zase pustí.

Případ uzavře tak, že se žena prostě otrávila alkoholem. A nevadí, že byla její mrtvola zabalená v dece a nacpaná ve skříni.

V hlavní roli je v případě psychopatického vraha a jeho družek alkohol. FOTO: pxfuel
V hlavní roli je v případě psychopatického vraha a jeho družek alkohol. FOTO: pxfuel

Ožení se potřetí

Dva měsíce po vraždě manželky se vrhá na Marii Cushmanovou. Její mrtvé tělo najdou v hotelovém pokoji. Měsíc nato se Cole potřetí ožení, s kolegyní z práce. Toho času dělá řidiče kamionů pro charitu.

Pak však zabiják končí opět na chvíli za mřížemi. Za různé méně závažné zločiny, než jsou vraždy. Koncem roku 1980 je venku a vrací se ke svým oblíbeným aktivitám. Ale jinde. Tentokrát v texaském Dallasu.

Dne 11. listopadu zamorduje Dorothy Kingovou a noc nato Wandu Fay Robertsovou (32). Opět má sex s jejich mrtvolami. Vůbec poslední zabijákovou obětí se stane Sally Thompsonová (43). Ženu zavraždí.

Než ji však stihne posmrtně zneužít, objeví se v domě její synové. Když vidí matku ležící na gauči, tváří dolů, od pasu dolů nahou, okamžitě Cola chytí a zavolají policii.

Popraví ho injekcí

Zabiják končí ve vazbě. Tvrdí, že ho Sally pozvala na sex. Nic jí ale prý neudělal. Otrávila se alkoholem! Policie vrahovi věří, pouští jej. Následující den však jeden z detektivů zjistí, že Cole uvedl špatnou adresu. A tak si ho najde a došlápne si na něj.

Cole se přiznává. Tvrdí, že zabil asi 35 žen! Řadu mordů se sériovému vrahovi nepodaří prokázat. Konečným číslem je tak 16 vražd – s výjimkou jednoho muže jsou oběťmi pouze ženy. V roce 1984 si tento bestiální vrah vyslechne trest smrti.

Rok nato je v nevadského věznici popraven smrtící injekcí. Dne 6. prosince 1985, v sedmačtyřiceti letech, tak odchází ze světa zločinec, který svou inteligenci využíval snad pouze k tomu, aby se mstil strašákovi ze svého dětství. Své matce.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Getty Images
reklama
Související články
Svět zločinu
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Svět zločinu
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Svět zločinu
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Svět zločinu
Podvodníci, kteří se vydávají za jiné osoby
Někteří se skrývají, aby se zbavili obvinění z horšího druhu zločinu. Jiný se vydává za příslušníka panovnického rodu. Někdo proniká do blízkosti slavných osobností, aby se cítil spokojený. Vítejte ve světě zlodějů identit. Adresář slavných obětí David Hampton (viz úvodní foto) přichází na svět do amerického Buffala roku 1964. Jednou se s kamarádem vydávají za […]
reklama
věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
reklama
zajímavosti
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
Nebe jako druhý domov! Nejdelší let světa trvá úctyhodné dva měsíce!
Cestující prochází lasvegaským letištěm, jen pohledy některých skončí na stroji zavěšenému u stropu haly. Kdyby jen věděli, že mají před očima stroj, který absolvoval rekord, jež už více než 60 let odolává všem pokusům! Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží 50 dní. Jenže Robert Timm (1926-1976) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s