Bylo jen otázkou času, kdy se i v našich končinách objeví sršeň asijská, jedovatý druh, který doslova decimuje včelí populace. Stalo se tak letos v říjnu.
První hnízdo v České republice, které vážilo osm kilogramů, pak bylo objeveno a sneseno hasiči 9. října z koruny akátu nedaleko Domažlické ulice v Předních Skvrňanech na okraji Plzně.
Původním domovem sršně asijské je jihovýchodní Asie.
Odtud se v roce 2004 dostalo jedno z hnízd na přepravním kontejneru do Francie a od té doby každým rokem rozšiřuje své evropské teritorium, byla zaznamenána v severním Německu, v Itálii, na Britských ostrovech i ve Španělsku.
S nejvyšší pravděpodobností i k nám sršeň dovezla tranzitní doprava, nasvědčuje tomu fakt, že hnízdo bylo nalezeno kousek od dálnice. Uvnitř hnízda objevili přírodovědci mimo jiné také několik mladých královen.
Invazní druh
Sršeň asijská nemá spadeno jen na včely, ale i na ostatní opylovače, proto je tak nebezpečná. Na pozoru se před ní musejí mít motýli, kterých už tak v české přírodě ubývá, nebo pestřenky.
Způsob jejího lovu včel působí až děsivě, sršeň čeká u úlu a jakmile spatří svou kořist, zaútočí na ni, v letu jí uhryzne hlavu a tělíčko pak donese do svého hnízda, kde jím nakrmí své potomstvo.
Jakmile jedna sršeň lapí včelu a vrací se k domovu, v tu chvíli ji navíc střídá její kolegyně, takže v ohrožení se ocitá celé včelstvo.
Asijské včely už našly proti sršním obranu v podobě zvláštního klikatého letu, ale evropské včely tuto zbraň zatím neobjevily. Podle biologů je nepravděpodobné, že se tak v budoucnu stane, protože jejich vývoj je řízen člověkem.
Kolaps evropských včelstev však nehrozí, nedošlo k němu ani ve Francii, kde sršeň asijská přežívá již téměř dvacet let. Včelaři například využívají speciální zábrany a sítě. Důležitá je rovněž pomoc každého člověka, který hnízdo asijské sršně objeví.