Holínky patří mezi velmi praktickou obuv, pokud vám nezbývá nic jiného než vyrazit ven ve chvíli, kdy by jak se říká psa nevyhnal. Proudy deště tak nemají šanci zmáčet vaše nohy. Tušíte ale, kdy se holínky zrodily? A že vlastně mohou být i velmi elegantní?
Francouzský král Ludvík XIV. (1638–1715) má svého dvorního ševce, obuvníka jménem Lestage. Aby uspokojil panovníkovy náročné požadavky, pracuje pro něj ještě 20 dalších ševců.
Ludvíkovo největší uznání získá za bezešvé holínky, které ale samozřejmě ještě nemají s těmi dnešními nic společného. Za pozornost ale rozhodně stojí. Nadšený král totiž Lestageho za tenhle vynález dokonce pasuje na šlechtice s botou v erbu.
Pánové, zejména ti výše postavení se už v 16. století snaží o eleganci v podobě vysokých bot holínkového typu vybavených zahrnutou manžetou. Šmrnc takovým botkám dodává ještě podpatek a hranatá špička.
Pokusy s novým materiálem
Samosebou ale výše popsané boty jsou sice pěkné, ve velkém lijáku příliš neobstojí. Proto vynálezci pátrají po materiálu, který by byl skutečně odolný vůči vodě. Tím se nakonec stane kaučuk, se kterým dokážou pracovat už indiánské kmeny v Americe.
Chvíli ale trvá, než vynálezci přijdou na způsob, jak ho zpracovávat. Britovi Samuelu Pealovi (1754–1818) se to nepodaří. Úspěch oslaví až roku 1839 americký chemik.
Charles Goodyear (1800–1860) přichází v roce 1839. Pokusy s kaučukem praktikuje také skotský chemik Charles McIntosh (1766–1843), který v roce 1822 slepuje kaučukovým roztokem dvě látkové vrstvy.
Nápad si nechá patentovat a začíná vyrábět pláště do deště, jimž se říká „mekintošky“.
Gumáky ke společenským šatům? Proč ne
Brzy poté uvede anglický vynálezce Thomas Hancock (1786–1865) do obchodů první holínky. Ty však mají k dokonalé kvalitě daleko a občas se přihodí, že se v nich jejich majitel přilepí k městské dlažbě.
Stávají se proto oblíbeným terčem vtípků v humoristických časopisech. Postupně se ale tahle obuv stále zdokonaluje. Dnes už neslouží do mokrých dnů, můžete je vidět v ulicích i za slunečného počasí a nejenom v barvách fádní šedi, ale také pěkně vybarvené.
Třeba se vzorem květin. Dámy si takové klidně vezmou k šatům a vytvoří tak originální a nekonvenční outfit.