Domů     Cenzura u nás: Prosazovali ji Habsburkové, jezuité i komunisté
Cenzura u nás: Prosazovali ji Habsburkové, jezuité i komunisté
11.10.2023

Většina z nás si pod cenzurou vybaví doby socialismu u nás. V kontrole obsahu tiskovin se ale zdaleka nevyžívali jenom komunisté. Jde o záležitost sahající mnohem dál do minulosti.

Píše se rok 1528. Na českém trůně už dva roky sedí Habsburk Ferdinand I. (1503–1564). Vydává dekret, který zakazuje tisk a prodávání kacířských knih. Určuje také komisi, která má minimálně jednou ročně kontrolovat sklady knihkupců.

Jenže ta může podle znění panovníkova nařízení pracovat jenom ve městech. Tiskaři toho využívají a některá díla vydávají anonymně nebo udávají falešná místa vydání. I s tím si ale Ferdinand ví rady. V roce 1541 vydá nařízení, že další výtisky vždy musí obsahovat jméno autora.

Arnošt Vojtěch z Harrachu za cenzorskou práci jezuitů sám ručí. FOTO: Frans Luycx/Creative Commons/Public domain
Arnošt Vojtěch z Harrachu za cenzorskou práci jezuitů sám ručí. FOTO: Frans Luycx/Creative Commons/Public domain

Za práci jezuitů ručí

Bitva na Bílé hoře, která se odehraje 8. listopadu 1620, přinese protestantům rozhodující porážku. Jezuité nelení a někteří z nich se již 22. listopadu téhož roku objeví v Praze.

Mezi nimi je i horlivý kněz, hrabě Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598–1667). „Pryč se všemi, kteří neuznávají naši katolickou víru,“ vzteká se rakouský císař Ferdinand II. (1578–1637).

Právě Harracha si v létě 1621 vybere jako nejvhodnějšího člověka, který má s nekatolíky v Čechách zatočit. Ukazuje se, že si zvolil toho pravého. 21. června 1621 dochází na pražském Staroměstském náměstí k popravě 27 vůdců stavovského povstání.

Tím ale pomsta katolíků nekončí. Harrach se činí. Měšťané a šlechtici, kteří se zapojili do povstání, přicházejí o majetek a odcházejí za hranice. Teď už jezuitům nikdo nestojí v cestě.

V srpnu 1621 spatří světlo světa nařízení, určující pravidla cenzury knih – těch vytištěných v českých zemích i přivezených ze zahraničí. „Cenzuru zajistí pražští jezuité,“ prohlašuje Harrach a dodává, že za její důslednost sám ručí.

Ty nejzávadnější publikace mohly skončit klidně i v plamenech. FOTO: Metropolitan Museum of Art/Creative Commons/CC0
Ty nejzávadnější publikace mohly skončit klidně i v plamenech. FOTO: Metropolitan Museum of Art/Creative Commons/CC0

Hledá pracovitého muže

„Odjedete do Prahy a uklidníte tamější cenzurní poměry,“ přikazuje 2. října 1779 Marie Terezie (1717–1780) svému přísedícímu ve Dvorské cenzurní komisi Františku Antonínu Meyerovi (1744–1819).

Během její vlády dochází v rakouské monarchii k zestátnění cenzury (do té doby má cenzurování tisku na starosti církev, u nás především jezuité).

Potřebuje někoho schopného a pracovitého, kdo by do zmatků vnesl pořádek, a to absolvent vídeňské univerzity v oboru historie a literární vědy nepochybně je. Autorovi divadelních her Meyerovi se podařilo získat přízeň panovnice.

V Praze ho ovšem čeká skutečně nelehká situace. Když vstoupí do kanceláře Zemské cenzurní komise, najde tam jediného písaře, který na všechnu práci rozhodně nestačí. Tento stav ale skončí v červnu 1781, kdy je Meyer jmenován přednostou nového C. k.

knižního a revizního úřadu. Přibírá čtyři další úředníky a zavádí systém kartotéky obsahující protokoly o autorech, cenzorech, rukopisech i knihkupcích a vede evidenci povolenek na zakázaná díla. Jezuitům končí éra, kdy si v cenzuře mohli dělat, co chtějí.

Seznam knih a písní zakázaných v Československu (1937). FOTO: Jiří Janíček/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Seznam knih a písní zakázaných v Československu (1937). FOTO: Jiří Janíček/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Nevděčné povolání

Cenzor se ovšem brzy přesvědčí, jak nevděčné povolání zastává. V Nosticově divadle večer 27. září 1787 připravují kulisáci scénu a herci se chystají na jeviště.

Půl hodiny před začátkem představení hry Duel autora H. Schummela ale nařizuje posádkový velitel generál hrabě Josef František Wallis (1767–1818): „Hra musí být okamžitě stažena z repertoáru. Propaguje zakázané souboje“.

Divadelní kus totiž nápadně připomíná nedávný souboj dvou důstojníků o jednu ženu. „Nemohu znát všechny soukromé okolnosti,“ hájí se pak před vídeňskými úředníky zmatený Meyer.

Další kapkou je, když v roce 1793 povolí tisk brožury o sektě působící ve východních Čechách. „Prosté lidi může dílo inspirovat k rebelii,“ míní jeho nadřízení. Rádi by ho odsoudili, ale nakonec dostává po několika měsících milost.

Od téhle chvíle ovšem část jeho kompetencí přebírá pražské policejní komisařství a Meyer umírá zapomenutý v pětasedmdesáti letech. Od roku 1795 cenzorovi náleží plat 800 zlatých ročně (za tuto sumu by si mohl koupit pět domů na vesnici).

Jeho hlavním úkolem se stává zamezit rozšiřování zakázané literatury. Od roku 1801 potom cenzorní úřad patří pod Pergenův c. k. Nejvyšší policejní úřad.

Cenzurní agenda bobtná natolik, že už o deset let později se objevuje dokonce i v názvu jako Nejvyšší policejní a cenzurní úřad.

Komunistům vadily dokonce i knihy Julese Verna. FOTO: Jean Engel/Creative Commons/Public domain,
Komunistům vadily dokonce i knihy Julese Verna. FOTO: Jean Engel/Creative Commons/Public domain,

Závadné knihy mizí z regálů

Tvrdou cenzuru zavádějí u nás komunisté.

Tajným usnesením z 22. dubna 1953 nařizuje československá vláda vznik Hlavní správy tiskového dozoru, nechvalně známé pod zkratkou HSTD. Stává se samostatným útvarem ministerstva vnitra, který úzce spolupracuje se Státní bezpečností. Velice rychle bobtná.

V roce 1955 zaměstnává 149 lidí, o deset let později už se v ní kontrolou a škrtáním v článcích a knihách živí asi 400 lidí. Řádění cenzora už v červnu 1953 postihne i veřejné knihovny.

Při prověrkách jsou z regálů staženy také knihy Julese Verna (1828–1905) nebo Alexandra Dumase (1802–1870), protože je pracovníci HSTD označí jako „závadné“.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: British Museum/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
lifestyle
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
reklama
záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn