Vyšetřovatele napadne, že s 168 centimetry je fanatický vrah Charles Milles Manson menší, než si ho představoval. V tu chvíli by málokdo hádal, že John Douglas, na první pohled celkem nenápadný chlapík z FBI, jednou také získá celosvětovou slávu…
Soustředěně vydechne. Přes nízkou zídku ční nerezová hlaveň pušky M 40 A1. Cíl je vzdálený maximálně půl kilometru.
Brooklynský rodák John Edward Douglas (*1945) nastoupí k FBI v roce 1970. Kariéru startuje v terénu jako odstřelovač v týmu SWAT (Special Weapons and Tactics, česky speciální zbraně a taktiky).
Na Severovirginijské akademii trestního práva si doplní vzdělání – naučí se vyjednávat s únosci, studuje psychologické aspekty kriminalistiky.
Tady si uvědomí si, že by mohlo být možné zločince dopadnout a odsoudit za pomoci hloubkové analýzy trestných činů – a to i s využitím pečlivě setříděných dat od jejich již odsouzených „předchůdců“.
Posměšky má denně na talíři
S poznámkovým blokem v ruce prochází maloměstským domem. Na kobercích hnědnou doposud rudé skvrny od krve, tělo zavražděné je ale již dávno na pitevně. Douglas si všímá každé maličkosti. Co dělal vrah, když vešel? Jak útočil? Bral něco do rukou?
V kanceláři se probírá útlou složkou. Zkoumá jeho životní dráhu, skládá prvky každodenní rutiny a dílek za dílkem jako velké psychologické puzzle stanovuje profil pachatele.
Zpočátku kroutí kolegové i vedení nad jeho aktivitou hlavou, nechybí kyselé posměšky a všudypřítomná ironie k jeho práci. Jenže metoda pátrání a výslechů podle již vytvořených profilů pachatelů začne nést ovoce.
Douglasova hvězdička stoupá. Bývalý odstřelovač najednou sedí v jedné místnosti s nechvalně proslulým zakladatelem sekty Rodina Charlesem Mansonem (1934–2017), která brutálně zavraždí několik lidí – včetně herečky a modelky Sharon Tateové (1943–1969).
Té přitom zbývají 2 týdny do porodu. Douglas vytváří profily zločinců. Jeho „rukama“ tak projdou desítky odsouzenců, včetně například Richarda Specka (1941–1991). Ten za jedinou noc znásilní a zavraždí v Chicagu 8 studentek. K čemu to všechno?
Díky skvěle zpracovaným profilům pachatelů bude Douglas s určitou pravděpodobností s to předvídat další kroky zločinců, pomoci je zajmout a mít funkční strategii k jejich stíhání a výslechu. S trochou nadsázky se dá říct, že pronikne do jejich myslí…
Z lovce zločinců autorem trháků
U FBI vytvoří speciální profilovací program zločinců a sám celý projekt řídí. Posměšné úšklebky na tvářích bývalých kolegů rychle zamrznou. John E. Douglas je povýšen na šéfa podpůrné vyšetřovací jednotky, která se zabývá analýzou násilných trestných činů.
Cestuje po celých Spojených státech a svého času má ve frontě i 100 složek se zločinci napříč USA. Když roku 1995 opouští řady FBI, na předměstí Washingtonu DC se věnuje své rodině čítající tři děti a hlavně další vášni – psaní.
Z jeho knih o životech sériových vrahů jsou rázem bestsellery. Není se co divit, do jejich hlavy vidí lépe, než kdokoliv jiný.
Vážně se dají zločinci dopadnout na základě profilování tak, jak ho představil Douglas? Jeho práce nese výsledky, ale nedejme se strhnout vlnou euforie. Rozhodně to neklapne pokaždé a míra chybovosti je nezanedbatelná.
Studie ukazují, že je profilace často příliš vágní na to, aby se dokázal vybudovat komplexní kriminální profil.
EPOCHAplus.cz dodává:
John E. Douglas a jeho metoda profilace se stane inspirací pro legendární Mlčení jehňátek (1991) a Červeného draka (2002).
V roce 2017 vznikne navíc pod taktovkou Netflixu úspěšný seriál Mindhunter: Lovci myšlenek, který v mnohém Douglasovu životní éru zrcadlí.