Domů     Co všechno už zvládne 3D tisk?
Co všechno už zvládne 3D tisk?
29.8.2023

Chcete si vytisknout křeslo nebo auto? A co takhle vytisknout rovnou i dům s garáží a obývacím pokojem? Myslíte si, že jsou to jen sny spisovatelů sci-fi? 3D tisk je ve skutečnosti dostupný jak nám, obyčejným lidem, tak i raketovým inženýrům.

Historie 3D tisku se začala psát již na konci minulého tisíciletí. V roce 1980 zveřejnil japonský inženýr Hideo Kodama nápad, jak pomocí UV paprsků vyrábět předměty ze speciální pryskyřice (látka vzhledem podobná medu, nebo smůle).

Jenže první, kdo si nechal tento nápad patentovat, byl Američan Charles Hull v roce 1986. Další patenty následovaly, a právě díky nim se vývoj a rozšíření 3D tisku v průběhu dalších 20 let zpomalil. Do jisté míry pak tuto malou technickou revoluci brzdí dodnes.

3D tisk měl možná pomalejší vývoj, ale v současnosti už je technologie neuvěřitelně pokročilá. FOTO: pxfuel
3D tisk měl možná pomalejší vývoj, ale v současnosti už je technologie neuvěřitelně pokročilá. FOTO: pxfuel

RepRap – replikátoři, množte se!

V roce 2005 však anglický inženýr Adrian Bowyer dostal nápad, že by 3D tiskárna mohla vyrábět součástky, ze kterých by bylo možné postavit repliky původní tiskárny. V roce 2006 pak takováto tiskárna skutečně spatřila světlo světa.

Na rozdíl od jiných inovátorů svůj nápad nepatentoval, ale založil projekt RepRap, kde se každý zájemce dostane zadarmo ke kompletní dokumentaci, podle které si lze sestavit vlastní 3D tiskárnu.

Pokud pak někdo vymyslí nějaké vylepšení, vloží je zpět do projektu, aby s nimi mohli pracovat ostatní. O projektu RepRap lze skutečně hovořit jako o živém organismu, který se vyvíjí a roste.

Díky tomu také roste obecné povědomí o této technologii a 3D tisku jako takovém. V roce 2012 bylo na celém světě prodáno asi 30 tisíc 3D tiskáren, v roce 2014 už to bylo 220 tisíc.

Od banalit k srdci

Ze začátku se tisklo pouze z jednoduchých materiálů, a to jen primitivní objekty. Tisk navíc trval několik dnů. Nicméně díky rozvoji se už v roce 1999 povedlo vytisknout první funkční vnitřní orgán lidského těla, a to močový měchýř.

V roce 2015 se začal prodávat první standardizovaný bioinkoust (materiál z mořských řas), pomocí kterého je možné vytisknout tkáňové chrupavky.

V dnešní době si již pomocí 3D tisku můžete nechat vyrobit náhradní zuby, které budou vypadat přesně jako vaše původní.

Kdybyste potřebovali operaci srdce, může si váš chirurg nechat vyrobit přesný model vašeho srdce, aby se při operaci vyhnul nečekaným překvapením. Tisknou se kloubní implantáty, nebo i celé endoprotézy, které vypadají stejně jako původní originály.

Egyptská soška vytištěná na 3D tiskárně. FOTO: Bradina /Creative Commons/CC0
Egyptská soška vytištěná na 3D tiskárně. FOTO: Bradina /Creative Commons/CC0

Od svářečky k raketě

Pozadu nezůstává ani automobilový průmysl a mnohé automobilky využívají 3D tisku pro výrobu kovových dílů. Například pro některé díly, které by běžným způsobem nebylo možné vyrobit, využívá Rolls Royce tisk laserem z kovových prášků.

Pomocí tisku z kovového drátu se dnes již tisknou dokonce rakety.

Američan Tim Ellis, jeden ze zakladatelů malé firmy Relativity Space uvádí, že díky 3D tisku ušetří práci několika tisíc lidí, kteří se musejí podílet na výrobě raket standardním postupem používaným již od projektu Apollo.

Současně s úsměvem dodává, že „tento proces také umožňuje společnosti rychle se přizpůsobovat vývoji raket“.

Co takhle opustit planetu?

Doprava materiálu přes nekonečné prázdno meziplanetárního prostoru je náročná a nesmírně drahá. Z tohoto důvodu se při plánování kolonizace našich nejbližších vesmírných sousedů počítá s tím, že se ke stavbě kolonií použijí materiálny přítomné přímo na místě.

NASA při jednom z posledních zásobovacích letů roku 2021 dopravila na mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) práškový materiál se stejnými vlastnostmi, jaké má měsíční prach.

Nyní probíhají pokusy, které by měly ověřit, že budovy z tohoto materiálu budou dostatečně pevné.

V roce 2014 vytiskla posádka mezinárodní vesmírné stanice (ISS) první objekt, tištěný ve vesmíru.

Testování 3D tisku na stanici je prvním krokem k vytvoření funkční „strojírenské dílny“ ve vesmíru, která by extrémně snížila rizika spojená s dlouhodobými misemi, jako je kolonizace Měsíce a Marsu.

Budeme v budoucnu běžně tisknout ve vesmíru? Na mezinárodní vesmírné stanici už to možné je. FOTO: pxfuel
Budeme v budoucnu běžně tisknout ve vesmíru? Na mezinárodní vesmírné stanici už to možné je. FOTO: pxfuel

Vytiskněte mi třeba dům

Technologie 3D tisku se neomezuje pouze na tisk v halách z polymerů, nebo z kovů. Již v roce 2020 vytiskla největší evropská tiskárna dvoupodlažní dům s užitnou plochou okolo 90 m2, první vytištěný dům stojí i u nás.

Jmenuje se Prvok, ale kvůli zastaralým zákonům musí stát na plovoucím pontonu, a ne na pozemku. Jak je to vlastně s tiskem budov z hlediska technologií?

Tiskárny domů pracují se speciálními betony, kde se jako pojivo používají přírodní vlákna a pro zlepšení vlastností také různé druhy jílů. Tím se ostatně tak trochu vracíme k technikám starým jako lidstvo samo.

Stavba domů z jílu smíchaného s přírodními vlákny v podobě trávy se považuje za jednu z nejstarších způsobů stavby domu – je známa už 9000 let.

Rychle a levně

V oblasti stavebnictví má 3D tisk dozajista zářnou budoucnost. Ostatně zkusme lehce povolit uzdu fantazii a podívat se na to, jak by pořizování takového bydlení mohlo probíhat. Představte si, že máte pozemek a chtěli byste si na něm postavit dům.

Zajdete tedy do kanceláře stavební firmy a ocitnete se ve světě 21. století. Ve virtuální realitě si prohlédnete budoucí dům, domluvíte se na změnách, které si na počítači ihned prohlédnete, a nakonec si dům objednáte.

V dohodnutém termínu na váš pozemek přijede několik nákladních aut, několik pracovníků firmy sestaví rám velikosti domu a během tří dnů váš vysněný 3D tiskem vytvořený a poměrně levný dům stojí. Takovou realitu máme podle všeho na dosah.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: px fuel
Související články
Věda a technika
Musí zvýšená hladina CRP znamenat léčbu antibiotiky?
Zvýšená hladina CRP znamená nespecifický ukazatel zánětu v těle. Ale nemusí se vždy jednat o infekci a rozhodne ne vždy se musí sáhnout po antibiotikách.   Testování CRP je obzvláště v tuto roční dobu pro praktické lékaře denním chlebem. K vyšetření využívají kapilární krev – kapku krve z prstu. Pomocí pravidelně kontrolovaného přístroje mohou znát výsledek vyšetření do […]
Věda a technika
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Naši předkové ho znali dobře, vyskytoval se v přírodě zhruba ve stejném počtu jako jelen. Ale lidská činnost způsobila, že se tento obrovský tvor postupně z přírody vytratil a stal se jen vzpomínkou. Vědci se však rozhodli tento stav změnit a moderními postupy se pokusili vrátit pratura zpět na svět. Toto mohutné zvíře s impozantními […]
Věda a technika
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
reklama
věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
reklama
historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
historyplus.cz
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
Strachy se před ním třese celé Španělsko. Židé nebo muslimové, kteří konvertovali ke křesťanské víře, si před ním nemůžou být jistí. Jako podezřelí se mu však jeví i někteří katolíci. Tomás de Torquemada v honbě za kacíři nedělá rozdíly… Překvapení v rodině Už jako velmi mladý vstoupil do dominikánského kláštera v kastilském Valladolidu. Složil řeholní
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
iluxus.cz
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
Kerry King, ikonický kytarista legendární thrash metalové kapely Slayer, která si během let vybudovala pověst díky své syrové a temné hudbě, uvedl nedávno na trh svůj luxusní dům v Las Vegas. Cena? Př
Mleté maso v pikantní omáčce
tisicereceptu.cz
Mleté maso v pikantní omáčce
Nejlépe chutná s čerstvě opečeným chlebem, rýží nebo mexickou tortillou. Suroviny 250 g hovězího mletého masa 1 velká cibule 150 g konzervovaných červených fazolí 150 g konzervované kukuřice
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
nasehvezdy.cz
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
Ačkoli působí na první pohled herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula (36) jako suverénní a sebevědomý muž, ne vždy to platí. Říká se, že vítězka soutěže MasterChef Česko Veronika Beskydiarová (30)
Kytičky v uších vás rozzáří
panidomu.cz
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu),
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
enigmaplus.cz
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
Zda na světě existují rostliny, které dokáží být nebezpečné pro člověka, to již po staletí zjišťují nejrůznější badatelé. Jednou ze zatím neobjasněných legend je i ta o lidožravém stromě, který má číh
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
21stoleti.cz
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se
Citronové bábovičky
nejsemsama.cz
Citronové bábovičky
Vláčné citronové bábovičky z jemného těsta s citronovou polevou jsou prostě ideální a osvěžující dezert. Potřebujete: ✿ 4 vejce ✿ 1 vanilkový cukr ✿ 150 g cukru krupice ✿ 1 citron ✿ 200 g hladké mouky ✿ 1/2 prášku do pečiva ✿ 60 ml oleje Poleva: ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ 1 lžíci horké vody ✿ 100 g moučkového cukru 1. Oddělte žloutky od bílků.
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
skutecnepribehy.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané