Každý majitel pozemku je ochoten čekat na dokončení archeologického výzkumu na místě, kde se chystá stavět. Důvodem jsou čas i peníze. Někteří svůj záměr proto archeologům ani neoznámí, třebaže je to ze zákona jejich povinnost.
Protivníkem archeologů, snažících se zachránit historické dědictví proto není jenom plynoucí čas, ale mnohdy jednotlivci nebo firmy, kterým na záchraně nezáleží nebo amatérští hledači pokladů, kteří jenom ničí.
Stává se to i u nás. Tisíce let historie zničily bagry, které v létě 2015 pracovaly v Měníně na Brněnsku.
Archeologové zde tehdy prováděli záchranný výzkum, ovšem, než stihli prohledat pozůstatky zdejšího asi 3000 let starého osídlení, stavební firma celou lokalitu vybagrovala. Velké pravěké sídliště tak zmizelo navždy.
Kvůli tomu stavbařům hrozila pokuta až ve výši čtyř milionů korun. Porušili totiž zákon o státní památkové péči. Nakonec je ale výše sankcí podstatně nižší. Dostali pokutu 15 000 Kč.
Včasný zásah přinesl záchranu
K podobnému případu došlo i ve Velkých Opatovicích na Blanensku, kde se v létě roku 2016 budovala nová průmyslová hala. Archeologové si všeho všimli až ve chvíli, kdy už pozemky brázdily stavební stroje.
„Podobných případů jako ve Velkých Opatovicích, kdy firma neohlásí stavbu, byť jí to zákon o státní památkové péči ukládá, bohužel řešíme jen na jižní Moravě několik desítek ročně,“ dodal Jiří Doležel z referátu památkové péče Archeologického ústavu Akademie věd v Brně.
Lokalita ve Velkých Opatovicích přitom skrývá pohřebiště z doby kolem roku 1100 př. n. l. Vědcům se naštěstí podařilo včas zasáhnout a většinu hrobů zachránit a prozkoumat.
Hledači pokladů řádili
Americký bombardér B-17G, zvaný Laetitia, spadl 24. března 1945 poblíž východočeského Rychnova nad Kněžnou. Chystal se bombardovat Berlín.
Trosky bombardéru pomocí moderních metod zkoumali vědci Archeologického ústavu Akademie věd ČR. Odhalili dosud nenalezené části letadla, včetně motoru, a také munici.
„Byl to záchranný výzkum, protože v posledních deseti letech je místo cílem hledačů pokladů,“ komentuje situaci archeolog Jaroslav Řídký. Hledači přitom v místě dopadu dokonce použili i bagr.