Domů     Kde je nejvíce… Nevšední rekordy států světa!
Kde je nejvíce… Nevšední rekordy států světa!
1.5.2023

Které země jsou největší, nejmenší či nejlidnatější, všichni víme. Která má ale nejvíc jazyků a která nejvíc řek? Kde žije nejvíc psů, kde roste nejvíc stromů a kde slaví nejvíc státních svátků?

Máme pro vás přehlídku nejzajímavějších světových rekordů!

267 570

ŠVÉDSKO rozsypané do ostrovů

Nenechte se zmást, Švédsko není žádným ostrovním státem, na ostrovech a ostrůvcích leží pouhá 3 % rozlohy země. Co do jejich počtu je však absolutním rekordmanem – nejčastěji se uvádí údaj z roku 2013, kdy jich bylo napočítáno neuvěřitelných 267 570!

Kde se tolik ostrovů vzalo? Může za to divoká minulost, v níž především severní části zeměkoule tvrdě zasáhne střídaní dob ledových a meziledovým. Opakované roztávání ledovců způsobí, že řada kousků pevniny se doslova rozprchne do moře.

Švédské ostrovy jsou většinou pustinou, obydlených je asi jen 1000 z nich.

850

Královna jazyků PAPUA NOVÁ GUINEA

Přestože většina světa se učí anglicky, někde jazyková rozmanitost stále kvete. Absolutním rekordmanem je Papua Nová Guinea.

Přestože má méně obyvatel než Česká republika, mluví se tu přibližně 850 odlišnými jazyky (přesné údaje se liší, publikace Ethnologue např. uvádí 839)!

Aby se to přeci jen tolik nepletlo, úřední jazyky jsou čtyři: tok pisin, angličtina, hiri motu a znaková řeč Papuy Nové Guineje. Stovky ostatních jsou ale stále živé!

Na území Papuy Nové Guiney přežívá více než 800 jazyků. Foto: ianknabel66 / Pixabay.
Na území Papuy Nové Guiney přežívá více než 800 jazyků. Foto: ianknabel66 / Pixabay.

99,9 %

ISLAND na síti

Dokázali byste žít bez internetu? Mnozí jistě ano, ovšem těžko by bylo obyvatelům Islandu, kteří jsou největšími internetovými „závisláky“ na světě!

Přesné počty jsou samozřejmě relativní, protože skuteční internetoví uživatelé se těžko oddělují od těch, kteří mají k internetu přístup a použijí ho jen občas.

Údaje z roku 2021 na stránkách statista.com ale uvádějí, že k internetu je na Islandu připojeno 99,9 % domácností!

Zajímá vás srovnání s Čechy? U nás používá internet okolo 80 % lidí.

89,7 milionů

USA miluje psy!

Mít psa nám Čechům přijde normální. Žijí jich tu s námi zhruba 2 miliony. Pokud byste však se čtyřnohým miláčkem hledali bydlení ve Francii nebo v Německu, můžete mít problém! Nebo jedete do Belgie?

Tam vašeho pejska raději ani neberte, pokud nechce, aby se na něj dívali jako na exotickou zvěř!

A kde tedy vášni českých pejskařů nejvíc rozumí? Rozhodně v USA, kde žije nejvíc psů na světě – podle Americké asociace domácích mazlíčků přesně 89,7 milionů! Při 331milionové populaci je to tedy zhruba jeden pes do rodiny.

Američani jednoduše psy milují a nikdy jim nezapomenou uspořádat třeba narozeninovou party, i s balonky a dortem!

Meersburg, jeden z 25 000 německých hradů! Foto: Hans / Pixabay.
Meersburg, jeden z 25 000 německých hradů! Foto: Hans / Pixabay.

25 000

V NĚMECKU na hrad!

Zkoušeli jste někdy spočítat všechny hrady u nás? Ulehčíme vám to, podle údajů Národního památkové ústavu jich stojí na českém území, včetně zřícenin, přesně 461.

Nezdá se to málo, dokud se nevydáme do světové hradní velmoci, kterou je Německo. Tam najdeme hradů zhruba 25 000!

Jako hrad se označuje velká budova, která byla postavena pro ochranu osob nacházejících se uvnitř. A proč jich tedy Němci postavili v historii tak moc? Země byla dlouho jen souborem malých států, proto chtěli být lidé v bezpeční před možnými útoky cizinců. Nejstarším dodnes obydleným německým hradem je Meersburg z roku 630.

21

Sváteční INDIE

Vánoce, Velikonoce, Nový rok, svátek svatého Václava či den upálení mistra Jana Husa… Celkem má Česká republika 13 svátků, které jsou zároveň i dnem volna.

A není to zas tak mnoho, světovým rekordmanem je totiž Indie, kde si svátečních dnů za rok užívají 21! K těm hlavním patří Den nezávislosti (15. srpna), Den republiky (26. ledna) a výročí narození Mahátma Gándhího (2. října).

K nim se pak přidává celá řada náboženských svátků.

Pokud Indům závidíte, vzpomeňte si na Mexičany. Ti jsou na opačné straně žebříčkům a volných svátečních dnů mají pouze 7.

Většina Kanaďanů má vysokoškolský diplom. Foto: StockSnap / Pixabay.
Většina Kanaďanů má vysokoškolský diplom. Foto: StockSnap / Pixabay.

640 miliard

RUSKO v lese

Lidé jsou nekonečnými konzumenty. Ze vzduchu spotřebovávají kvalitní kyslík a vrací zpět jen „špinavý“ oxid uhličitý. Kde se ale nový kyslík pořád bere? Doplňují ho rostliny a stromy, díky své zázračné schopnosti jménem fotosyntéza.

Pokud bychom seřadili řebříček zemí, které se na produkci kyslíku a zároveň redukci CO2, podílejí nejvíce, na první pozici bude Rusko. Vděčí za to svým 640 miliardám stromů – na Sibiři najdeme 25 % celkové plochy lesů celého světa!

56 %

Vzdělaná KANADA

Myslíte si, že vysokoškolský titul není k životu zapotřebí? S podobným názorem raději nejezděte do Kanady, která je nejvzdělanější zemí světa!

Podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) z roku 2018 tu nějaký vysokoškolský diplom vlastní 56,27 % lidí.

Špatně si nevede ani Japonsko (50,5 %) nebo Izrael (49,9 %).

A jak jsme na tom my? Podle Sčítání 2021 u nás žije 18,7 % vysokoškolsky vzdělaných obyvatel, což je zhruba 1,5 milionu. Za vysokoškoláka je považován ten, který získal alespoň bakalářský titul.

Aljaška je zemí řek a vodních toků: Foto: 12019 / Pixabay.
Aljaška je zemí řek a vodních toků: Foto: 12019 / Pixabay.

76 %

Ateistické Česko

Nevěřit v boha je planetě Zemi stále spíše raritou. Podle údajů z roku 2012 je světě pouhých 16 % lidí bez náboženského vyznání.

A číslo by bylo ještě menší, nebýt šestice zemí, které skupinu ateistů posilují nejvíce – patří k ní Čína, Hong Kong, Japonsko, Severní Korea, Estonsko a Česká republika.

Počítat nevěřící není úplně snadné, a tak odlišných údajů najdeme celou řadu. Ovšem mezinárodní průzkum společnosti Pew Research Center dává právě Čechy na první místo! Bez vyznání je 76 % z nich.

I když za úplné ateisty, bez víry v jakékoliv nemateriální síly, se údajně považuje jen 25 %.

12 000

ALJAŠKU sjedeme po řece

Aljaška je jen jedním ze států USA, přesto si však utrhla pro sebe více než 40 % amerických vodních ploch. Jen počet řek tu dosahuje úctyhodných 12 000, a to údajně nejsou započítány ještě tisíce drobných přítoků.

V Americkém národním systému geografických názvů najdeme pro aljašské řeky 9728 oficiálních jmen.

A aby toho nebylo málo, řeky a říčky doplňují ještě 3 miliony jezer! Tolik vodních ploch je hlavně velkou zásobárnou potravy pro aljašská zvířata.

Do řek každoročně migrují z moře mladí lososi, na kterých si rádi smlsnou medvědi či vlci, kolem vody se soustředí také plno hmyzu pro zpěvné ptáky.

Ne všechny ženy ve Rwandě zůstávají u domácích prací. Mnohé míří do politiky! Foto: Portraitor / Pixabay.
Ne všechny ženy ve Rwandě zůstávají u domácích prací. Mnohé míří do politiky! Foto: Portraitor / Pixabay.

61,3 %

Parlamentu RWANDY vládnou ženy!

Patří politické funkce spíše ženám, nebo mužům? S první možností rozhodně souhlasí ve Rwandě, kde mají největší zastoupení žen v parlamentu na světě! V prosinci 2022 je to 61,3 %.

Rwanda se navíc v roce 2013 stane vůbec první zemí, kde tvoří ženy v parlamentu většinu (tehdy jich je dokonce 64 %).

Nezvyklé situaci předchází krvavá historie. Při genocidě v roce 1994 zahyne desetina obyvatel země a 60 až 70 % společnosti najednou tvoří ženy. Nemají ale vzdělání a nemohou vykonávat pozice mužů. Tedy prozatím – následováním feministických hnutí západního světa se vše změní…

79,6 %

Obézní NAURU

Nauru leží v jižním Tichém oceánu, po Vatikánu a Monaku je to třetí nejmenší stát na planetě a jeho obyvatelé se nemají vůbec špatně. Až na to že se dožívají v průměru pouhých 62 let.

Mohou za to problémy spojené s obezitou – Nauru je totiž nejtlustším národem světa!

Země získává nezávislost teprve v roce 1968 a poté se zcela změní způsob života společnosti. Lidé zbohatnou a začnou nezřízeně jíst!

Podle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 2016 tu trpí obezitou či nadváhou 79,6 % populace. Což je ale úspěch, protože ještě v roce 2007 podobné statistiky ukazovaly 94 %! Každý třetí ze zdejších 11 000 obyvatel má navíc cukrovku.

Foto: úvodní foto: kudybadorota / Pixabay 1-5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.