Domů     Ztracená Atlantida: Patří skutečně jen do světa bájí?
Ztracená Atlantida: Patří skutečně jen do světa bájí?
1.5.2023

Celý starověk je plný pověstí o potopeném městě Atlantidě. Nikdo neví, kde se mělo nacházet, nikdo neví, co ho zničilo. Teorií je mnoho. Najdeme vůbec někdy záhadnou Atlantidu, o které hovoří i slavný Platon? Nebo je to celé jenom chytrý výmysl?

Potopené město nebo dokonce stát nesoucí název Atlantida provokuje obrazotvornost hledačů tajemství už více než 2300 let. Díky Platonovým spisům se vědomí o padlé atlantské civilizaci stává všeobecným kulturním povědomím celého civilizovaného světa. Jak to ovšem je s Atlantidou doopravdy, to dokáže říci skutečně jen málokdo.

Egyptská historie

Slavný filozof Platon (427–347 př. n. l.) popisuje Atlantidu ve svých dialozích Timaios a Kritias. Atlantida je pro Platona realizací jeho představy o ideálním státě.

V dialogu vypráví Kritias filozofovi Sokratovi (469–399 př. n. l.) historku o Atlantidě, kterou mu údajně svěří kdysi jeho dědeček. Ten ji zase údajně slyší od známého řečníka Solóna (638–555 př. n.

l.), který se tajemství Atlantidy dozvídá na svých cestách po Egyptě. Jakýsi kněz bohyně Neit totiž údajně získává texty sepsané v tajném jazyce, které popisují mocné atlantské armády.

Filozof Platon se o Atlantidu velice zajímal. FOTO: Rafael Santi / Creative Commons / volné dílo
Filozof Platon se o Atlantidu velice zajímal. FOTO: Rafael Santi / Creative Commons / volné dílo

Hrozné zemětřesení

Atlantida podle Platona existuje už 1000 let před vytvořením egyptské civilizace. Má ovládat bezpočet ostrovů a území od Evropy po Libyi v severní Africe.

Byla by ovládla i Řecko, ale podle Platonova podání jsou to stateční Athéňané, kteří mocné zástupy atlantských bojovníků přemohou a zaženou. Pak přijde katastrofa.

Nastane den a noc trvající zemětřesení, které zahubí celý atlantský národ a způsobí, že se mocný ostrovní stát potopí celý do moře.

Země plná zlata

Popis Atlantidy, který Platon přináší, je doslova fantastický. Má to být říše větší než Libye a Malá Asie dohromady. Hlavní ostrov Atlantidy má ležet někde za „Heraklovými sloupy“, jak už Herodotos (484–420 př. n.

l.) nazývá skalní útesy mezi Gibraltarem a Marokem. Znamená to tedy, že Atlantida musí ležet někde v Atlantském oceánu, který se koneckonců jmenuje právě podle ní.

Atlantida je podle Platona neobyčejně bohatá na všemožné nerostné bohatství, zejména na zlato, stříbro a tajuplný kov jménem oreichalkos, který má být něco mezi mědí a zinkem a vyznačovat se mimořádnou krásou, zlatým leskem a navíc ještě mystickými vlastnostmi.

Středověcí alchymisté o tomto kovu často píší a všemožně se snaží o jeho získání. Toto tajemství se ale zřejmě potopilo i s Atlantidou.

Sloni i zázračné zemědělství

Po Atlantidě mají pobíhat také všemožná zvířata a mají zde růst roztodivné rostliny. Platon výslovně zmiňuje, že zde žijí největší ze všech zvířat na světě – monstrózní sloni, kteří překonávají i své menší africké příbuzné.

Půda Atlantidy má být velmi úrodná a rozdělená přesně vypočítanými zavlažovacími kanály. Podle Platona je díky tomu v Atlantidě možné sklízet úrodu hned dvakrát do roka.

Tento způsob zemědělství by mohl ukazovat na spojení s Egyptem, který má také velmi propracovaný závlahový systém a tedy i potvrzovat Platonovu historku o tom, že informace o Atlantidě čerpá Solón od tajuplného egyptského kněze.

Hlavní město Atlantidy bylo důkazem technického umu obyvatel. FOTO: Viščun / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Hlavní město Atlantidy bylo důkazem technického umu obyvatel. FOTO: Viščun / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Monumentální kanály

Rozměry hlavního ostrova Atlantidy zachycuje Platon velice přesně – je to 2000 × 3000 stadií, to znamená asi 356 × 534 kilometrů. Atlantida je tedy zhruba 2,5× větší než Česká republika.

Důmyslní atlantští stavitelé protkávají celou zemi sítí pravoúhlých kanálů, po kterých mohou plout lodě, takže se atlantské území stává vlastně velikou sítí menších ostrovů, oddělených kanály.

Kolem akropole hlavního města se nachází tři kruhové kanály, které jsou spojeny s mořem. Sama akropole leží na vysoké hoře přímo uprostřed ostrova.

Neuvěřitelný chrám

Přímo uprostřed Atlantidy je podle Platona obrovský chrám mořského boha Poseidona, kterého Atlanťané uctívají. Tento chrám má být asi 200 metrů dlouhý a 60 metrů široký. Tedy asi o polovinu větší, než je katedrála sv. Víta na Pražském hradě.

Tato výstavní stavba má být obložena zevnitř i zvenku zlatem, stříbrem a vzácným oreichalkosem. Kolem chrámu stojí sochy božstev z ryzího zlata. Každý, kdo kanálem propluje až do centra Atlantidy, je zasažen tímto neuvěřitelným pohledem.

Centrální chrám, opravdový div světa, pokud někdy skutečně stál, symbolizuje moc a bohatství celého ostrovního státu.

Obrovitá armáda

Nedaleko centrálního chrámu je podle Platona také velké závodiště pro koně, což je mezi Atlanťany nejvznešenější sport. Atlanťané také údajně disponují velikou armádou, která čítá 1200 válečných lodí s posádkou o 250 000 námořnících a vojácích.

Velikostí své armády by se tak Atlanťané blížili například vojenskému námořnictvu Spojených států. Není divu, že s takovou armádou mohou být Atlanťané v Platonově líčení postrachem celého tehdy známého světa.

Vymýšlí si Platon?

Platonovo líčení Atlantidy má mnoho kritiků. Nejčastějším kritickým názorem je to, že si prostě Atlantidu vymýšlí od začátku do konce, aby na něčem mohl ilustrovat svou koncepci ideálního státu. A tato kritika není vůbec omezena jen na moderní dobu.

Zajímavé je, že druhý z velkých filozofů starověku, Aristoteles (384–322 př. n. l.), se k Atlantidě vůbec nevyjadřuje, i když jinak komentuje mnoho podobných výroků.

Několik dalších antických filozofů Atlantidu komentuje v pozitivním slova smyslu, ale pak se nad ní pomyslně podruhé zavře voda.

Americká Atlantida

Učenci raného novověku se s vervou pouštějí do studia řeckých a římských rukopisů. Mezi nimi objevují i pojednání o Atlantidě a jsou jím fascinováni.

Dominikánský kněz Bartolomé de Las Casas (1485–1566) a později biskup španělských kolonií v Americe píše, že Kryštof Kolumbus (1451–1506) se během své objevitelské cesty možná domnívá, že i kdyby nedoplul do Indie, tak objeví alespoň zbytky Atlantidy.

Pro několik autorů 15. a 16. století je Atlantida synonymem pro Ameriku. Sice je mnohem větší, než ji popisuje Platon a nejeví se úplně potopeně, ale zato obsahuje mnoho pokladů a bohatství.

Árijci jsou Atlanťané

Paradoxně není v 19. století se ztotožněním Ameriky a Atlantidy spokojen americký politik a kongresman Ignatius Donnelly (1831–1901). Zjevně zná slabiny své země a přijde mu na Atlantidu málo důstojná.

Je to především on, kdo propaguje myšlenku ztraceného ostrova nebo kontinentu někde na půli cesty mezi Amerikou, Evropou a Afrikou.

Dokonce se domnívá, že právě tento ztracený ostrov je pravlastí árijské rasy, což je teorie, kterou později vzkřísí v jiné podobě nacistická mystika.

Jeho kniha Atlantida – svět před potopou se stává doslova bestsellerem a díky ní se šíří představa Atlantidy jako ideální, pokojné a mírumilovné zemědělské společnosti. Kam se podělo Platonových 1200 válečných lodí, to už nikdo neřeší.

V této linii pokračují i další ezoterní a mystické proudy až do dnešních dní. Dnes se najdou lidé, kteří si myslí, že Atlanťané stále existují jen v nějaké jiné dimenzi a je možné s nimi komunikovat.

Ovšem ve stejné době jako Donnelly se mýtu o Atlantidě chápe také věda a zkouší najít vlastní logická vysvětlení.

Je ostrov Santorini pozůstatkem bájné Atlantidy? FOTO: NASA / Creative Commons / volné dílo
Je ostrov Santorini pozůstatkem bájné Atlantidy? FOTO: NASA / Creative Commons / volné dílo

Osud ostrova Santorini

Jednou z nejpravděpodobnějších vědeckých teorií o umístění Atlantidy je ostrov Santorini na jižním okraji Kyklád na rozhraní Egejského a Krétského moře. Tento ostrov, ležící něco přes 100 kilometrů od Kréty, je dnes jenom pozůstatkem své někdejší podoby.

Ve starověku se ostrov nazývá Théra a je mnohem větší než je dnes. Někdy na přelomu 17. a 16. století před naším letopočtem ovšem ostrovem otřese obrovská exploze. Sopka, která leží pod povrchem ostrova, se probudí k životu a začne konat dílo zkázy.

Výbuch, který následuje, má sílu asi 150 000 bomb svržených na Hirošimu! Do celého Středomoří vrhne obrovské vlny tsunami, které zničí minojskou civilizaci na Krétě. Střed ostrova se propadne a dnes po něm zůstává pouze 400 metrů hluboká laguna.

Moderní Atlantida

Máme poměrně přesnou představu o tom, jak taková zkáza Théry a tedy i možné Atlantidy mohla vypadat. Podobná událost se totiž jednou odehraje i v moderních dějinách. V roce 1883 dojde na indonéském ostrově Krakatoa k sérii obrovských sopečných explozí.

Vysoká sopka uprostřed ostrova vrhá do vzduchu popel a prach až do výše 20 kilometrů a tryská z ní žhavá láva. Když se všechna láva v sopce vyprázdní, celá hora se najednou propadne do obrovské vytvořené jeskyně.

Do propadliny se nahrne také mořská voda, která se okamžitě horkem změní v páru a ještě jednou masivně vybuchne.

Dopad na celý svět

Exploze ostrova Krakatoa zasáhne celý svět. Na všechny strany běží obrovské tsunami a různě se odráží od pevniny, takže nakonec zasáhnou – i když jen mírně – dokonce i Lamanšský průliv mezi Francií a Británií na druhé straně zeměkoule.

Rozptýlené části prachu v atmosféře způsobí, že příštích pět let poklesne průměrná teplota na zemi o 1,2 stupňů Celsia. Během této ničivé exploze zahyne 36 000 lidí a se zemí je srovnáno 165 měst a vesnic.

Některé odhady říkají, že exploze ostrova Théra je až 100× silnější než tento dokumentovaný případ. Taková katastrofa by jistě dokázala zničit i tak mohutnou civilizaci, jakou popisuje Platon.

A kvůli kolapsu ostrova do žhavé lávy pod mořem by po takové civilizaci nezůstaly ani žádné archeologické památky, jejichž nepřítomnost je nejčastější argument odpůrců existence Atlantidy.

Co bylo skutečnou příčinou zániku Atlantidy? FOTO: Léon Bakst / Creative Commons / volné dílo
Co bylo skutečnou příčinou zániku Atlantidy? FOTO: Léon Bakst / Creative Commons / volné dílo

Zbytek roztržených kontinentů

Théra ale zdaleka není jediným kandidátem na umístění tajuplné Atlantidy. Proti ní hraje především to, že se nenachází v Atlantickém oceánu, jak popisuje Platon.

Je snad možné, že by mezi Afrikou a Jižní Amerikou byl ještě jeden kontinent, který se později ztratí pod vlnami oceánu? Zní to fantasticky, ale překvapivě vědci to úplně nevylučují.

Jižní Amerika a Afrika jsou kdysi dávno součástí jedné velké pevniny a teprve postupně se trhají a vzdalují od sebe. Existence nějakého zbytku z tohoto dělení je tedy velmi dobře myslitelná.

Tato myšlenka se nově oživuje v roce 2013, kdy japonští a brazilští geologové nacházejí asi 1500 kilometrů od Rio de Janeira pod mořem doklady o přítomnosti žuly, která je typická pro souš a ne pro usazené horniny na mořském dně. Vypadá to tedy, že se tady možná potopil velký kus pevniny.

Bohatství Atlantidy

Samozřejmě, že se vědci vyjadřují opatrně: „Je zřejmé, že nemůžeme očekávat, že objevíme ztracené město uprostřed Atlantiku.

Ale pokud se ukáže, že jde skutečně o kontinent, bude to velký objev, který může mít i důsledky pro prodloužení kontinentálního šelfu,“ uvádí hlavní geolog expedice Roberto Ventura Santos.

Na potopené zlaté paláce a chrámy se tedy asi nikdo těšit nemůže, ale přesto by se nový kontinent mohl stát zdrojem pohádkového bohatství. Na kontinentální šelf a v něm obsažené nerostné bohatství totiž mohou vznášet nárok různé státy.

Je tedy možné, že se v budoucnu tato „Atlantida“ stane jablkem sváru mezi národy.

Foto: George Grie / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Rafael Santi / Creative Commons / volné dílo, Viščun / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, NASA / Creative Commons / volné dílo, Léon Bakst / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h