Domů     Kdo má na svědomí malou královnu krásy?
Kdo má na svědomí malou královnu krásy?
8.11.2022

Vycházející hvězdička JonBenét Ramseyová zemře v roce 1996 ve svých šesti letech. Je brutálně zavražděna, sexuálně zneužita a tělo je nalezeno v domě jejích rodičů.

Skoro celých 10 let jsou z této vraždy, která dodnes šokuje celou Ameriku, obviněni právě rodiče. Soudy se vlečou několik let, až případ vyšumí do ztracena.

JonBenét se narodí 6. srpna 1990 v městečku Boulder v americkém státě Colorado. Je to okouzlující mladá dáma, kterou mají všichni rádi. Do školy ještě nechodí, i když se do ní velmi těší, ale zrovna končí školku ve svém rodném městě.

Její matka, Patricia Ramseyová (1956–2006), je bývalá Miss Západní Virginie a svou rozkošnou dcerku tak přihlašuje do soutěží krásy také.

JonBenét se narodila ve městě Boulder ve státě Colorado. FOTO: Lee Coursey / Creative Commons / CC BY 2.0
JonBenét se narodila ve městě Boulder ve státě Colorado. FOTO: Lee Coursey / Creative Commons / CC BY 2.0

Úspěch zaručen

Malá JonBenét má cestu k hvězdné kariéře modelky už předem vyšlapanou. Matka o ni úzkostlivě pečuje a vodí ji na dětské soutěže krásy po celé zemi.

Tyto soutěže mají ve Spojených státech dlouhou tradici a nemluvňata, děti a mládežníci do 16 let v nich porovnávají svůj vzhled, ale i další schopnosti. Úspěch v dětské soutěži krásy může odstartovat budoucí kariéru v modelingu, v reklamě nebo ve filmu.

A právě v to doufá JonBenét a její slavná matka. A úspěchy se hrnou:

America’s Royale Miss, Little Miss Charlevoix, Little Miss Colorado, Colorado State All-Star Kids Cover Girl, National Tiny Miss Beauty, to je jen několik titulů, které si JonBenét za svůj krátký život stihne vydobýt.

Příkladná rodina

V sousedství mají Ramseyovi pověst příkladné domácnosti. Otec John Bennett Ramsey (*1943) pracuje jako vedoucí počítačové firmy a vydělává velice slušné peníze.

Rodina se do města Boulder přestěhuje právě proto, aby to měl blízko na ústředí firmy. JonBenét má ještě staršího bratra Burkeho, v době její smrti devítiletého.

Zkrátka typická americká rodina z vyšší třídy, u které nikdo neočekává, že by mohlo dojít k něčemu nepředvídatelnému nebo tragickému. Až jednoho dne malá JonBenét zmizí.

Vyděrači zanechali dopis, ale pro výkupné si nepřišli. FOTO: web.archive / Creative Commons / volné dílo
Vyděrači zanechali dopis, ale pro výkupné si nepřišli. FOTO: web.archive / Creative Commons / volné dílo

Vyděračský dopis

Podle svědectví Patsy se 26. prosince 1996 JonBenét najednou ztratila a na schodech u kuchyně zůstal ležet třístránkový vyděračský dopis. V něm kdosi neznámý požaduje 118 000 dolarů, jinak hrozí, že ji rodiče už nikdy víckrát neuvidí.

Shodou okolností je tato suma v podstatě přesně ve výši zaměstnaneckého bonusu, který ten rok dostává JonBenétin otec John. Věděl snad neznámý únosce o tom, že John bere prémie a bude mít z čeho zaplatit výkupné? Nebo je skutečnost mnohem temnější?

Dům nevykazuje žádné známky násilného vniknutí. Rodiče kontaktují policii a ta je vyzve, aby dojednali předání výkupného. Detektivka Linda Arndtová je s rodiči doma a čeká s nimi na zprávu od únosců. Pro peníze si ale nikdo nepřijde.

Důkazy jsou pryč

Když se únosci neozývají, vyzve detektivka několik z přítomných přátel a známých rodiny, kteří je přišli podpořit, aby prohledali dům, jestli nenajdou něco v nepořádku. A tady se odehraje hrůzný nález.

Tělíčko malé královny krásy leží ve sklepě, ústa má přelepená páskou a kolem rukou a krku nylonovou šňůru. Je mrtvá. Rodiče okamžitě vynesou tělíčko ze sklepa a položí ho v obývacím pokoji. Při tom je zničeno mnoho potenciálních důkazů.

Byla znásilněna?

Pitva přinese spíš ještě více otázek, než aby na nějaké odpovídala. JonBenét zemře v důsledku udušení a uškrcení nylonovou šňůrou. Zároveň utrpí rozsáhlé poranění hlavy se zlomeninou lebky, očividně po úderu těžkým předmětem.

Veliká kontroverze se strhne kolem otázky, jestli je, nebo není sexuálně zneužita. V těle se nenajdou stopy spermatu, ale oblast vagíny je poraněná.

Vypadá to, jako by šestiletou královnu krásy někdo znásilnil a pak ji důkladně otřel látkou, aby se zbavil důkazů. Na spodním prádle nebohé oběti se najdou skvrny od krve.

Policie si nejprve myslí, že je to jen její vlastní krev, ale v roce 2003 potvrdí analýza DNA, že se s velkou pravděpodobností jedná také o krev nějakého neznámého muže.

Zametání pod koberec

Jak to v podobných případech bývá, jsou média mnohem rychlejší v poukázání na možné pachatele, než sama policie. Mezi automatickými podezřelými jsou rodiče malé JonBenét. Byla to snaha zamaskovat nešťastnou náhodu?

Nebo se v rodině opravdu přihodilo něco tak šíleného, jako by byla vražda vlastního dítěte, doprovázená ještě sexuálním zneužitím?

Ve zpětném pohledu to vypadá, že mnoho z činů, které rodiče udělají po údajném nálezu vyděračského dopisu, systematicky eliminuje jakékoli zbytky důkazů, které mohly zůstat v domě. To působí minimálně podezřele.

Novináři místo policie

Celou situaci ještě komplikuje nepřátelství, které panuje mezi státním zastupitelstvím a policií. Soudy se vlečou a nedochází k ničemu definitivnímu.

Kauza je několikrát uložena k ledu a zase znovu otevřena, naposledy v roce 2016, kdy policie potvrzuje, že ji stále ještě vede jako otevřené vyšetřování vraždy. Co se tedy v onen osudný den stalo?

Jistotu mít nemůžeme, na odsouzení důkazy také nejsou, ale několik pravděpodobných variant dali dohromady investigativní novináři. Snad tedy alespoň tyto teorie nám umožní nahlédnout pravdu o smrti malé královny krásy.

Zabil ji Santa?

Existují dvě hlavní teorie o tomto hrozném zločinu. První počítá s někým, kdo do domu vnikl zvenčí, druhá předpokládá, že vraždu má na svědomí někdo z rodiny.

Jedním z hlavních podezřelých je soused Bill McReynolds, který do domu chodil hrát Santu Clause. Je snad možné, že by tentokrát místo dárků do punčochy přinesl smrt?

JonBenét ho zná a důvěřuje mu, určitě by mu otevřela dveře, kdyby na ni zaklepal. Teorii o vloupání nasvědčuje i to, že jenom v předchozím měsíci před vraždou ve čtvrti dojde k více než 100 zločinům, většinou právě k vloupáním.

Nejnovější poznatky z analýzy DNA poukazují na to, že možná právě toto bude skutečnost – někdo se do domu vloupe, malou holčičku brutálně sexuálně zneužije a zavraždí.

JonBenétin hrob ve městě Marietta v Georgii. FOTO: Taurusrus / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
JonBenétin hrob ve městě Marietta v Georgii. FOTO: Taurusrus / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Tajemství Ramseyových

Druhá teorie, kterou zejména bulvární média neustále omílají, obviňuje někoho z rodiny. Podle FBI je v takových případech šance 12 : 1, že vrahem je rodinný příslušník. Velmi podezřelé chování Ramseyových této teorii jenom nahrává.

Když se kolem případu začínají rojit novináři, stáhne se rodina za hradbu svých právníků a odmítá s kýmkoli o případu mluvit. Zkrátka se chová jako někdo, kdo má co skrývat. Nejhrůznější scénář má za to, že sexuálním násilníkem a vrahem je její otec.

Nikdy se nedozvíme pravdu

Poslední teorie, kterou také podporují některé důkazy, poukazuje na nejméně očekávaného pachatele – devítiletého bratra.

Rodiče o něm tvrdí, že během celého incidentu spí v horním patře domu, což ale zcela prokazatelně není pravda, protože jeho otisky prstů se najdou na míse s ananasem, který je při pitvě nalezen i u zavražděné v žaludku.

Když tedy rodiče lžou o tomto, mohou skrývat i něco jiného? Co když devítiletý Burke svou sestru nešťastnou náhodou nebo v dětské hádce uhodil a zabil?

Pak by tu byla možnost, že škrcení, vyděračský dopis a další okolnosti jsou přímo mistrovskou zástěrkou, jakou se rodina s neštěstím vyrovnala. Skutečnou pravdu tedy možná vědí jenom Ramseyovi a není asi šance, že by ji někomu vyjevili v blízké době. Tajemství smrti krásné JonBenét tedy zůstává temným tajemstvím.

Foto: blogstodiefor / Creative Commons / volné dílo, Taurusrus / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, web.archive / Creative Commons / volné dílo, Lee Coursey / Creative Commons / CC BY 2.0
Související články
Svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Svět zločinu
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn