Skip to content
reklama

Aztécká výstraha troufalým Evropanům: Proč věž obsahovala i lebky žen a dětí?

Stavbu z lidských ostatků odhalili v roce 2017 archeologové v Mexiku. Domnívali se, že jde o legendární aztéckou věž z lebek určenou pro výstrahu španělským dobyvatelům. Záhy se ale ukázalo, že jejich představy se liší od skutečnosti.

Historické záznamy sice říkají, že bájná věž vznikla z lebek nepřátel, pravda ale nejspíš bude trochu jinde. Nejde totiž jenom o mužské lebky, objevují se zde i ostatky žen a dětí. „Lebky žen a dětí nás velmi překvapily, předpokládali jsme, že najdeme jenom mužské lebky,“ uvedl tehdy antropolog Rodrigo Bolanos. O ženách a dětech si podle něj nikdo nemyslel, že by následovaly do války své muže. Možné to však je. Nová teorie, která by vysvětlila původ a stavbu věží, se dosud hledá.

Věž měly údajně tvořit lebky nepřátel pro jejich odstrašení. FOTO: snl

Součást rituálního místa

Věž, sestávající z více než 650 lebek, se nalézá v mexické metropoli poblíž Velkého chrámu, tedy v místech, kde ve 14.–16. století stálo aztécké město Tenochtitlán. Podobný objev učinili vědci také na konci roku 2020.

Tehdy se jednalo o 119 lebek, které rovněž kdysi tvořily součást obřadní věže.

blank
Součástí aztéckého Tenochtitlánu se se stala i obřadní místa. FOTO: Model_of_Tenochtitlan.jpg: Steve Cadman from London, U.K.derivative work: Joyborg, CC BY-SA 2.0

Oběti rituálů

Celkem 50 lebek z let 1325–1521 skrýval také Velký chrám v Mexico City. Jde o oběti náboženských rituálů. Pět lebek mělo otvory na obou stranách, zřejmě způsobených naražením na tyč. Ležely pod obětním kamenem, dalších 45 lebek kolem něj.

Kameny se používaly i ke stínání hlav.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Dennis Jarvis from Halifax, Canada/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články