V dnešní době ji už mnoho lidí bohužel nezná, když vznikla, toužilo po ní snad každé dítě a mnohdy i jejich tatínci.
Česká stavebnice Merkur se prodává od poloviny 20. let 20. století. V době svého vzniku byla unikátní tím, že se z ní daly sestavit všemožné kreace, modely aut, vozidel, jeřáby, domy apod.
Kov je základ
Základem, na čem vše stojí, jsou lakované ocelové pláty plechu různého tvaru a různých délek s přesně rozmístěnými provrtanými otvory. Dílky se k sobě přichytávaly pomocí klasických šroubků a matek.
Součástí některých balení byly i další součástky, jako např. ozubená kolečka, buldozerové či tankové pásy, kladky, hřídele, elektromotorky a samozřejmě i nářadí, kterým se to vše dávalo dohromady.
Přestože se jednalo o stavebnici primárně určenou k zábavě, mnohdy díky své variabilitě a nedostupnosti jiných možností sloužila také vědcům a výzkumníkům.
Posloužila vědě
Kromě známého projektu s kontaktními čočkami ji využívali amatéři ke zkonstruování plotterů při nástupu osobních počítačů. V současnosti ji mnozí využívají k výrobě jednoduchých robotů.
Společnost stojící za stavebnicí byla v roce 1989 zprivatizována a o 4 roky později zbankrotovala. Firmu následně odkoupil soukromý investor.
Během několika málo let byla obnovena výroba, legendární „hračka“ byla prozatím zachráněna a prodává se dodnes.