Domů     Tip na výlet: 10 věcí, které nesmíte minout v Karlových Varech
Tip na výlet: 10 věcí, které nesmíte minout v Karlových Varech
9.10.2022

Listí se začíná odívat do barev podzimu a zdálo by se, že výletům pomalu odzvoní. Ale kdeže! Znáte dobře Karlovy Vary? Najdete v nich totiž unikátní snoubení relaxace, zdraví a volnočasových aktivit a míst.

EpochaPlus.cz vám přináší 10 tipů, jak strávit úžasný víkend ve Varech – a třeba i celý týden.

Karlovy Vary? Poradíme vám, kudy kam. foto Pixabay Co by to bylo za lázně bez až kýčovitých promenád? Foto: Pixabay Mayerův či Maierův gloriet, též nazývaný vyhlídka Jelení skok. Foto: Pixabay Čistý vzduch s optimální vlhkostí obohacený o ionty napomáhá léčit celou řadu onemocnění, například astma, bronchitidu nebo onemocnění horních cest dýchacích. Pomáhá zlepšit funkci štítné žlázy a ulevuje při onemocnění srdce a cév. Podílí se na vyrovnání vysokého krevního tlaku a účinně působí při léčbě nervového systému. Minerální látky obsažené v solích velmi příznivě ovlivňují stav pleti a pokožky a pomáhají odstranit únavu. Foto: astoria-spa.cz Lázeňské domy s kouzlem historie, které v sobě skrývají pohodlné pokoje, nové wellness centrum i spoustu příjemných zákoutí, kde si můžete v klidu popovídat nebo si užít šálek čaje či kávy. Astoria je dobrá volba. Foto: astoria-spa.cz

1. Kolonády – a teplou oplatku do ruky

Co by to bylo za lázeňské město bez kolonád? Ty karlovarské patří k nejkrásnějším. Nevynechejte hlavně pseudorenesanční Mlýnskou kolonádu, litinovou Sadovou kolonádu a dřevěnou Tržní kolonádu, která má svou inspiraci ve švýcarském stylu.

Co by to bylo za lázně bez až kýčovitých promenád? Foto: Pixabay
Co by to bylo za lázně bez až kýčovitých promenád? Foto: Pixabay

2. To jsou výhledy – jedna báseň! A motýle k tomu…

Mohutná cihlová rozhledna na Výšině přátelství ležící přímo nad centrem Karlových Varů vás nechá pohlédnout na krásy města z výšky 562 metrů. Vystoupat na vrchol můžete po 150 schodech, v říjnu od 9 do 17.45. Dobrá zpráva je, že můžete využít lanovku.

Jezdí po 15 minutách a dospělák si za ni zaplatí 100 korun, dítě polovinu – a pokud máte náhodou Karlovarskou kartu, tak půjde ještě půlka dolů. A když už budete nahoře, zajděte tu i do Motýlího domu neboli Papilonie. Vyrazili jste do Varů s dětmi?

Pak neopomeňte ani přilehlou minizoo, která je zdarma a náleží k ní i hřišťátko.

3. Tady to ale vře!

Lázně bez minerálních pramenů jsou jen polovičaté. 1. karlovarský minerální pramen najdete na pravém břehu říčky Teplé uprostřed města. Slavné Vřídlo na Vřídelní kolonádě má teplotu 73,4°C a za pouhou minutu průměrně vychrlí až 2000 litrů minerální vody. Tlak je to takový, že voda vystřikuje až do výšky 12 metrů.

Mayerův či Maierův gloriet, též nazývaný vyhlídka Jelení skok. Foto: Pixabay
Mayerův či Maierův gloriet, též nazývaný vyhlídka Jelení skok. Foto: Pixabay

4. Hele mami, kamzík!

Jaká skulptura patří neodmyslitelně ke Karlovým Varům? Jistě, slavný kamzík. Postává si na skalní suku u Jeleního skoku západně nad centrem města.

Náleží k němu nejstarší vyhlídková stavba ve Varech, dřevěný altánek, který nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer. Ostatně, proto se altánku dodnes říká Mayerův gloriet.

A pozor, pokud vás již nohy zcela nenesou, nebo si prostě jen chcete oddechnout, i sem jezdí lanovka.

Čistý vzduch s optimální vlhkostí obohacený o ionty napomáhá léčit celou řadu onemocnění, například astma, bronchitidu nebo onemocnění horních cest dýchacích. Pomáhá zlepšit funkci štítné žlázy a ulevuje při onemocnění srdce a cév. Podílí se na vyrovnání vysokého krevního tlaku a účinně působí při léčbě nervového systému. Minerální látky obsažené v solích velmi příznivě ovlivňují stav pleti a pokožky a pomáhají odstranit únavu. Foto: astoria-spa.cz
Čistý vzduch s optimální vlhkostí obohacený o ionty napomáhá léčit celou řadu onemocnění, například astma, bronchitidu nebo onemocnění horních cest dýchacích. Pomáhá zlepšit funkci štítné žlázy a ulevuje při onemocnění srdce a cév. Podílí se na vyrovnání vysokého krevního tlaku a účinně působí při léčbě nervového systému. Minerální látky obsažené v solích velmi příznivě ovlivňují stav pleti a pokožky a pomáhají odstranit únavu. Foto: astoria-spa.cz

5. Relax, chceme relax!

Nezapomínejme, že jsme v lázeňském městě. To by byl hřích, nevyužít některou z relaxačních či rovnou rehabilitačních procedur. Kam zajít třeba na wellness programy, které vám pomohou vrátit se do tělesné i duševní rovnováhy?

Co zkusit třeba solnou terapii v solné jeskyni, kde se budete cítit i v sychravém podzimu jako u moře? A mnohá dáma také po procházkách ocení terapii teplem – prohřátí těla zlepšuje prokrvení tkání, ulevuje od bolesti svalů i kloubů a příjemně uvolňuje.

Procedur je na výběr nespočet. Zkusit je můžete třeba v krásném prostředí ASTORIA Hotel & Medical Spa, který leží přímo naproti Mlýnské kolonádě.

6. Což takhle štamprle Becherovky?

Víte, že Becherovka má v centru Karlových Varů nové návštěvnické centrum? Objednat se zde můžete i na degustaci. V expozici nechybí virtuální prohlídka i nezaměnitelná vůně koření, ze kterého se tento nápoj vyrábí.

7. 155 let průhledných kouzel

Když už byla řeč o Becherovce, bylo by nefér nevzpomenout druhou starobylou firmu neodmyslitelně spjatou se zdejším krajem. Tipnete si? S alkoholem nemá nic společného. Sklárna Moser!

Exkurze rozhodně stojí za zvážení, a to bez ohledu na to, zda si hodláte nějaký skleněný suvenýr pořizovat.

8. Nejdřív Karel IV. – a nakonec výtah

Máte rádi historii? Tak to nesmíte vynechat Zámeckou věž na skále nad Tržištěm. Jde o poslední pozůstatek gotického hrádku vystavěného Karlem IV. Bohužel, Karlovy Vary zachvátil Během roku 1604 požár a podlehl mu i hrádek, ze kterého je poté už jen zřícenina.

Věž je ale o 4 roky později opravena na hlásku a později, po dalším požáru města roku 1766, dostane arkádový ochoz. Trubači z něj hlasitě vítají významné delegace. A již roku 1911 získá věž masivní výtah.

Lázeňské domy s kouzlem historie, které v sobě skrývají pohodlné pokoje, nové wellness centrum i spoustu příjemných zákoutí, kde si můžete v klidu popovídat nebo si užít šálek čaje či kávy. Astoria je dobrá volba. Foto: astoria-spa.cz
Lázeňské domy s kouzlem historie, které v sobě skrývají pohodlné pokoje, nové wellness centrum i spoustu příjemných zákoutí, kde si můžete v klidu popovídat nebo si užít šálek čaje či kávy. Astoria je dobrá volba. Foto: astoria-spa.cz

9. Nemáte kam hlavu složit?

Vybrat si v Karlových Varech hotel je hotová věda. Nabídka je široká. Co by měl správný karlovarský hotel splňovat? V lázeňském městě by měl být jen pár krůčků od minerálních pramenů.

Kdyby byl k mání bazén s protiproudem, masážními tryskami, masážní lavicí a podlahovou perličkovou masáží, tak by to byl příjemný bonus. A samozřejmě wellness, saunový svět, dobrý výběr masáží a relaxační koutek.

Pokud by děti alespoň do 12 let byly na přistýlce zdarma, budeme nadšeni. A naše záda… chceme kvalitní matrace. Seznam by mohl ještě dlouze pokračovat. Naše volba tak padá na čtyřhvězdičkový ASTORIA Hotel & Medical Spa naproti Mlýnské kolonádě.

10. Zajedete si na výlet?

Jsou vám po pár dnech už Karlovy Vary malé? Po okolí najdete celou řadu turistických cílů. Pokud se o nějakém chcete dozvědět víc, EpochaPlus.cz doporučuje Relikviář svatého Maura do Bečova nad Teplou.

Tato památka pocházející z první třetiny 13. století je považována za druhou nejcennější movitou památku v České republice hned po korunovačních klenotech. Více si o něm můžete přečíst zde:

Foto: Pixabay, Astoria
Související články
Lifestyle
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Lifestyle
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Lifestyle
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Lifestyle
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
reklama
lifestyle
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
reklama
zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,