Skip to content
reklama

Tip na výlet: 10 věcí, které nesmíte minout v Karlových Varech

Listí se začíná odívat do barev podzimu a zdálo by se, že výletům pomalu odzvoní. Ale kdeže! Znáte dobře Karlovy Vary? Najdete v nich totiž unikátní snoubení relaxace, zdraví a volnočasových aktivit a míst.

EpochaPlus.cz vám přináší 10 tipů, jak strávit úžasný víkend ve Varech – a třeba i celý týden.

blank
blank
blank
blank
blank

1. Kolonády – a teplou oplatku do ruky

Co by to bylo za lázeňské město bez kolonád? Ty karlovarské patří k nejkrásnějším. Nevynechejte hlavně pseudorenesanční Mlýnskou kolonádu, litinovou Sadovou kolonádu a dřevěnou Tržní kolonádu, která má svou inspiraci ve švýcarském stylu.

blank
Co by to bylo za lázně bez až kýčovitých promenád? Foto: Pixabay

2. To jsou výhledy – jedna báseň! A motýle k tomu…

Mohutná cihlová rozhledna na Výšině přátelství ležící přímo nad centrem Karlových Varů vás nechá pohlédnout na krásy města z výšky 562 metrů. Vystoupat na vrchol můžete po 150 schodech, v říjnu od 9 do 17.45.

Dobrá zpráva je, že můžete využít lanovku. Jezdí po 15 minutách a dospělák si za ni zaplatí 100 korun, dítě polovinu – a pokud máte náhodou Karlovarskou kartu, tak půjde ještě půlka dolů. A když už budete nahoře, zajděte tu i do Motýlího domu neboli Papilonie.

Vyrazili jste do Varů s dětmi? Pak neopomeňte ani přilehlou minizoo, která je zdarma a náleží k ní i hřišťátko.

3. Tady to ale vře!

Lázně bez minerálních pramenů jsou jen polovičaté. 1. karlovarský minerální pramen najdete na pravém břehu říčky Teplé uprostřed města. Slavné Vřídlo na Vřídelní kolonádě má teplotu 73,4°C a za pouhou minutu průměrně vychrlí až 2000 litrů minerální vody.

Tlak je to takový, že voda vystřikuje až do výšky 12 metrů.

blank
Mayerův či Maierův gloriet, též nazývaný vyhlídka Jelení skok. Foto: Pixabay

4. Hele mami, kamzík!

Jaká skulptura patří neodmyslitelně ke Karlovým Varům? Jistě, slavný kamzík. Postává si na skalní suku u Jeleního skoku západně nad centrem města. Náleží k němu nejstarší vyhlídková stavba ve Varech, dřevěný altánek, který nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer.

Ostatně, proto se altánku dodnes říká Mayerův gloriet. A pozor, pokud vás již nohy zcela nenesou, nebo si prostě jen chcete oddechnout, i sem jezdí lanovka.

blank
Čistý vzduch s optimální vlhkostí obohacený o ionty napomáhá léčit celou řadu onemocnění, například astma, bronchitidu nebo onemocnění horních cest dýchacích. Pomáhá zlepšit funkci štítné žlázy a ulevuje při onemocnění srdce a cév. Podílí se na vyrovnání vysokého krevního tlaku a účinně působí při léčbě nervového systému. Minerální látky obsažené v solích velmi příznivě ovlivňují stav pleti a pokožky a pomáhají odstranit únavu. Foto: astoria-spa.cz

5. Relax, chceme relax!

Nezapomínejme, že jsme v lázeňském městě. To by byl hřích, nevyužít některou z relaxačních či rovnou rehabilitačních procedur. Kam zajít třeba na wellness programy, které vám pomohou vrátit se do tělesné i duševní rovnováhy?

Co zkusit třeba solnou terapii v solné jeskyni, kde se budete cítit i v sychravém podzimu jako u moře? A mnohá dáma také po procházkách ocení terapii teplem – prohřátí těla zlepšuje prokrvení tkání, ulevuje od bolesti svalů i kloubů a příjemně uvolňuje.

Procedur je na výběr nespočet. Zkusit je můžete třeba v krásném prostředí ASTORIA Hotel & Medical Spa, který leží přímo naproti Mlýnské kolonádě.

6. Což takhle štamprle Becherovky?

Víte, že Becherovka má v centru Karlových Varů nové návštěvnické centrum? Objednat se zde můžete i na degustaci. V expozici nechybí virtuální prohlídka i nezaměnitelná vůně koření, ze kterého se tento nápoj vyrábí.

7. 155 let průhledných kouzel

Když už byla řeč o Becherovce, bylo by nefér nevzpomenout druhou starobylou firmu neodmyslitelně spjatou se zdejším krajem. Tipnete si? S alkoholem nemá nic společného. Sklárna Moser! Exkurze rozhodně stojí za zvážení, a to bez ohledu na to, zda si hodláte nějaký skleněný suvenýr pořizovat.

8. Nejdřív Karel IV. – a nakonec výtah

Máte rádi historii? Tak to nesmíte vynechat Zámeckou věž na skále nad Tržištěm. Jde o poslední pozůstatek gotického hrádku vystavěného Karlem IV. Bohužel, Karlovy Vary zachvátil Během roku 1604 požár a podlehl mu i hrádek, ze kterého je poté už jen zřícenina.

Věž je ale o 4 roky později opravena na hlásku a později, po dalším požáru města roku 1766, dostane arkádový ochoz. Trubači z něj hlasitě vítají významné delegace. A již roku 1911 získá věž masivní výtah.

blank
Lázeňské domy s kouzlem historie, které v sobě skrývají pohodlné pokoje, nové wellness centrum i spoustu příjemných zákoutí, kde si můžete v klidu popovídat nebo si užít šálek čaje či kávy. Astoria je dobrá volba. Foto: astoria-spa.cz

9. Nemáte kam hlavu složit?

Vybrat si v Karlových Varech hotel je hotová věda. Nabídka je široká. Co by měl správný karlovarský hotel splňovat? V lázeňském městě by měl být jen pár krůčků od minerálních pramenů. Kdyby byl k mání bazén s protiproudem, masážními tryskami, masážní lavicí a podlahovou perličkovou masáží, tak by to byl příjemný bonus.

A samozřejmě wellness, saunový svět, dobrý výběr masáží a relaxační koutek. Pokud by děti alespoň do 12 let byly na přistýlce zdarma, budeme nadšeni. A naše záda… chceme kvalitní matrace. Seznam by mohl ještě dlouze pokračovat.

Naše volba tak padá na čtyřhvězdičkový ASTORIA Hotel & Medical Spa naproti Mlýnské kolonádě.

10. Zajedete si na výlet?

Jsou vám po pár dnech už Karlovy Vary malé? Po okolí najdete celou řadu turistických cílů. Pokud se o nějakém chcete dozvědět víc, EpochaPlus.cz doporučuje Relikviář svatého Maura do Bečova nad Teplou.

Tato památka pocházející z první třetiny 13. století je považována za druhou nejcennější movitou památku v České republice hned po korunovačních klenotech. Více si o něm můžete přečíst zde:

Relikviář sv. Maura: Místo světců mléčný zub a ženské kosti!

Foto: Pixabay, Astoria
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články