Proslavil ji v 80. letech 20. století velice populární televizní seriál Sanitka. Jaké jsou vlastně počátky záchranné služby u nás?
O vznik služby první pomoci se v českých zemích významně zasloužil lékař Adalbert Vinzenz Zarda (1755‒1811), který roku 1798 v Praze založil první záchranný ústav ve střední Evropě.
Praha tak díky němu dokonce získává menší náskok i před rakouskou metropolí Vídní, kde se taková instituce zrodí až o pět let později.
Dům u Staroměstského náměstí
Nejstarší stanici záchranné služby tvořil dům nedaleko staroměstského Týnského chrámu. Nacházely se v něm dvě místnosti. Pracovalo zde celkem 16 lidí, samozřejmě nechyběl lékař. Provoz záchranky brzy přinášel svoje ovoce.
Jenom v letech 1798‒1810 se povedlo zachránit 157 lidí například zasažených bleskem, mrznoucích, v bezvědomí nebo částečně oběšených, a dokonce i zdánlivě mrtvých novorozenců.
Přímý nástupce
Pražský dobrovolný sbor ochranný, tedy záchranáři fungující už v modernějším hávu, pak v metropoli začali působit od roku 1857. Dnešní Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy je jejich přímým nástupcem.