Domů     Národní divadlo: Poklad za 3 miliony zlatých Češi otevřou na dvakrát!
Národní divadlo: Poklad za 3 miliony zlatých Češi otevřou na dvakrát!
27.7.2022

Praha je onoho 11. června 1881 ve slavnostním. Na počest návštěvy korunního prince Rudolfa poprvé otevírá své brány Národní divadlo. Aristokrat shlédne premiéru opery Libuše.

Měsíc po slavnostní ceremonii ale přichází šok – Zlatá kaplička, jak se občas divadlu přezdívá, vyhoří a stává se z ní ruina!

Na ten okamžik čekají snad všechny generace, ostatně velká část obyvatel si odtrhává od pusy, jen aby mohla přispět na stavbu prvního českého kamenného divadla. Realizace trvá neúnosně dlouho, nakonec ale všem vyrazí dech! Budova však zdobí Prahu jen pár týdnů…

Čekání, které se vyplatí

Vraťme se ale do doby, kdy na dnešním Smetanově nábřeží stojí jen stará solnice, tedy budova na skladování soli. Píše se rok 1844 a vlastenci v čele s Františkem Palackým (1798–1876) živí myšlenky na ryze českou kulturní oázu.

Záhy zpracují žádost, na jejíž potvrzení se čeká dlouhých sedm let. Jen pro představu – během této doby vystřídá na trůně František Josef I. (1830–1916) Ferdinanda V. (1793–1875) a Evropou projede vlna revolucí.

Začátkem 50. let ale startují první sbírky na nové divadlo, Češi sice mají hluboko do kapsy, ale podílet se na něčem velkém chtějí všichni. Do plechových pokladniček tak přispívají staré babičky, hraběcí rodiny i umounění rolníci.

V zápisech je rovněž uveden jakýsi žebrák, který spolku věnuje dva krejcary! Mezi další „investory“ se zařadí sám císař František Josef I., jenž Čechům zašle 5 tisíc zlatých. Díky všem darům, je zakoupen pozemek se zmíněnou solnicí.

Dnešní Smetanovo nábřeží bez Národního divadla? Ještě v 60. letech 19. století běžná věc. (Zlatá Praha / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Dnešní Smetanovo nábřeží bez Národního divadla? Ještě v 60. letech 19. století běžná věc. (Zlatá Praha / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Národ sobě

První plody přichází začátkem 60. let, konkrétně 18. listopadu 1862, kdy je otevřena budova Prozatímního divadla. Tu stavitelé dokončí během šesti měsíců.

Už v roce 1865 ale přistává na stole architekta Josefa Zítka (1832–1909) nabídka na navržení hlavní budovy. Třiatřicetiletý muž kývne a načrtne monumentální a reprezentativní budovu. Po třech letech, 16. května 1868, plní davy ulice Prahy.

Na vině je položení základního kamene Národního divadla! První přicestuje z Radhoště, druhý z Řípu. Ani jeden však Zítkovi nevyhovuje, protože chce do kamene udělat schránku pro budoucí generace. Ideální kandidát přichází z „nevýznamných“ Louňovic u Prahy.

Zítek do kamene vloží listiny, dobový tisk a také několik kamínků z vězení mistra Jana Husa. Ceremonie se nakonec zúčastní přes sto tisíc lidí a veselí trvá na tři dny!

Požár paralyzuje celou společnost, národní klenot je v troskách. (Jindřich Eckert / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Požár paralyzuje celou společnost, národní klenot je v troskách. (Jindřich Eckert / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Přijede princ!

Jenže slavnost, na níž řeční Bedřich Smetana (1824–1884) či František Ladislav Rieger (1818–1903), je pouhým začátkem dlouhého martyria. Stavba se totiž protahuje a až po dlouhých deseti letech získává divadlo střechu.

Mezitím ale vrcholí výzdoba interiéru, na níž je zobrazena slovanská historie a mytologie. Podílí se na ní výkvět tehdejších umělců jako například Mikoláš Aleš (1852–1913), Josef Václav Myslbek (1848–1922) či Bohuslav Schnirch (1845–1901).

Po 12 letech nastává rozhodující okamžik. Uprostřed léta 11. června 1881 navštěvuje Prahu korunní princ Rudolf (1858–1889). A Češi na jeho počest otevřou své Národní divadlo. Jenže jakoby Rudolfa i divadlo spojoval smutný osud.

Zatímco jediný syn Františka Josefa I. si v roce 1889 prožene hlavou kulku, na českou chloubu čeká ohnivé peklo. Po premiéře Smetanovy Libuše následuje ještě 11 představení, poté je divadlo uzavřeno kvůli dokončovacím pracím.

Stavební kameny dorazí z několika desítek lokalit, které mají vazbu k české historii. (Zdroj: P. Palička / commons.wikimedia.org /CC BY-SA 3.0)
Stavební kameny dorazí z několika desítek lokalit, které mají vazbu k české historii. (Zdroj: P. Palička / commons.wikimedia.org /CC BY-SA 3.0)

Kdo za to může?

Na střeše například pobíhají dva klempíři a instalují hromosvod. Na kalendáři bychom nalistovali datum 12. srpna 1881. S největší pravděpodobností vysypou žhavý obsah kamen do měděného okapu a odejdou.

Ve vzduchu je totiž cítit déšť, a tak se domnívají, že uhlíky budou rychle uhašeny. Jenže od žhavého chytá dřevěné bednění. Jako první si dýmu všímá kolemjdoucí hasič. Je krátce po půl páté a Prahu čeká krušný závěr dne.

„Hoří, hoří, hoří,“ křičí snad všichni v okolí a vydávají se na pomoc. To se později ukáže jako neprozíravé, protože neprofesionální zásah obyčejných lidí způsobí více škody než užitku. Pravdou ale je, že požár zachvátí střechu. Nepomáhá ani silný vítr.

Po pár desítkách minut přichází nevyhnutelné, neblýskaný lustr padá do hlediště a bere s sebou i velkou část střechy. Hasičům se sice podaří zachránit vedlejší budovu Prozatímního divadla a řadu cenných děl, z Národního divadla je ale doutnající ruina.

Kvůli národnostním sporům Češi okamžitě ukazují na Němce. Moc tomu nepomůže ani fakt, že oba zaměstnanci, kteří pracovali na střeše, jsou z německé firmy. Okolo požáru ale koluje řada podivností, například krátce před katastrofou poklesne tlak v potrubí. Nefunguje ani železná opona, která měla být v případě ohně spuštěna.

Znovu Libuše

Opařený národ ale nehází flintu do žita, během dvou měsíců dokáže vybrat téměř milion zlatých! S pomocí znovu přispěchá i mocnář František Josef I. Ruku k dílu přidává skladatel Smetana, ten už je zcela postižený hluchotou, i přesto objíždí města a koncertuje.

Kvůli sporům mezi vlastenci ale původní architekt Zítek odmítne podíl na rekonstrukci. „Do budovy už nikdy nevkročím,“ vyhrožuje dokonce po jedné ze schůzek. Práce se nakonec zhostí Josef Schulz (1840–1917).

Musí vzniknout také nová opona, protože původní od Františka Ženíška (1849–1916) spolykají plameny. Soutěž nakonec vyhrává Vojtěch Hynais (1854–1925).

Je až zarážející, jak rychle divadlo vstane z popela, protože 18. listopadu 1883 ho opět otevírá Libuše a její těžce nemocný autor sedí v hledišti.

Kvůli atentátu na Heydricha naženou do divadla přední české herce (Zdroj: Bundesarchiv / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Kvůli atentátu na Heydricha naženou do divadla přední české herce (Zdroj: Bundesarchiv / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Otevření č. 3

Od té chvíle patří Národní divadlo mezi české klenoty, na něž jsou obyvatelé právem pyšní. Na druhou stranu si Zlatá kaplička zažije pár ostudných chvilek.

Do centra dění se dostává v roce 1942. Krátce po atentátu na Reinharda Heydricha (1904–1942) naženou nacistické špičky do divadla české herce v čele s Vlastou Burianem (1891–1962) či Lídou Baarovou (1914–2000).

Celebrity musí událost veřejně odsoudit, dokonce existuje snímek hajlujících herců.

Podobná situace, i když ne tolik vyhrocená, nastává v lednu 1977. Tentokrát je v hlavní roli Charta 77. Divadelníci mají svým příchodem vyjádřit nesouhlas s touto občanskou iniciativou.

V hledišti bychom našli Jana Wericha (1905–1980), Miloše Kopeckého (1922–1996) či Stellu Zázvorkovou (1922–2005). Nutno dodat, že většina z nich o původním záměru nevěděla. Pár měsíců po smutném dostaveníčku je Národní divadlo na sedm let uzavřeno.

V blízkém prostranství totiž vyrůstá budova Nové scény. Dílo Karla Pragera (1923–2001) se na sebe strhává pozornost díky prosklené fasádě, oficiální otevření přichází zase 18. listopadu, tentokrát však 1983.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Zdroj: Lynx / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
reklama
věda a technika
Zoo v tekutém dusíku
Říká se jim zamrzlé zoo, protože místo chovu zvířat schraňují v tekutém dusíku jejich buňky. Ty jsou mnohdy jedinou nadějí pro záchranu kriticky ohrožených a vyhynulých druhů.   Tříletý hřebec Kurt je pořádný divoch. Pobíhá, kope kolem sebe, jedné klisně odkousnul kus ocasu a od člověka se rozhodně pohladit nenechá. A jeho ošetřovatelům ze safari parku […]
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby. Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky. Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález […]
Mechanismus z Antikythéry: Proč se nacházel na ztroskotané lodi a kdy začal fungovat?
Kolem roku 65 př. n. l. se nedaleko řeckého ostrova Antikythéra potopila loď. Její vrak roku 1900 objevili sběrači mořský hub. Místo se proslavilo zejména nálezem tzv. mechanismu z Antikythéry, Jde o ozubené soukolí sloužícího k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Třebaže zbytky lodi byly během 20. století zkoumány hned několikrát, nebyly z nich vyloveny všechny cennosti. Roku […]
Jak bojovat proti bolesti?
Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat… Různorodé vnímání bolesti Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v