Znak Červeného kříže na hřbetě, brašna plná obvazů a polní láhev obvykle s pálenkou. Takto vybavení psi sloužili v první světové válce jako sanitní služba. Na bojišti hledali raněné, ke kterým si lehli.
Ti si pak sami vzali obvazy z brašny, případně se alespoň napili z lahve. Psi chytili do zubů část výstroje raněného a běželi s ní k psovodovi, kterého pak k ležícímu dovedli.
Někdy dokonce zvládli odtáhnout jednoho ležícího, případně dva sedící raněné, i k ošetřovně. Dalším důležitým úkolem psů se za války stala kurýrní služba.
Hodila se různá plemena
Známý je příběh Paddyho. Irského teriéra sice zasáhla dávka jedovatého plynu, a přesto dokázal ještě doručit zprávu vojenské hlídce asi na 15 kilometrů vzdálené stanoviště. Zároveň psi dopravovali do zákopů potraviny i munici.
Pro záchranářskou a zpravodajskou praxi se nasazovala různá plemena od německých ovčáků přes retrívry, irské teriéry až Jack Russell teriéry nebo obyčejné voříšky.
V Japoncích vzbuzovali hrůzu
Během druhé světové války používala psy sovětská Rudá armáda. Vysílala je s výbušninou na těle proti německým tankům. Jejich síly pomáhaly britské armádě, v Pacifiku Američané nasazovali do útoku dobrmany. V Japoncích vzbuzovali tito psi hrůzu.
Doprovázeli totiž stopaře v akci a na povel se vrhli na nepřítele a dokázali ho zneškodnit. Dokonce byla vytvořena 25. četa vojenských psů.
Podobně měli z bojových psů respekt i později příslušníci Vietkongu (komunistická organizace, která vedla partyzánský boj během vietnamské války v letech 1955–1975).
„Z těch bestií jsme měli opravdu hrůzu, Američané je na nás štvali, a měli z toho velké potěšení, proto jsme se snažili jim co nejvíce zvířat zabít,“ líčil po válce své zážitky major vietnamské armády Van Minh.