Právo urputně hájí starověký král Šulgi. „Mezopotámští králové brali svůj úkol vykonávání spravedlnosti velmi vážně a reformovali již nevyhovující zákony,“ uvádí současná autorka Shona Grimblyová.
Král, tedy Šulgi (2094-2047 př. n.
l.), který vládne městu na jihu dnešního Iráku (současné archeologické naleziště Tall al-Mukajjar), má v tomto systému vždy poslední slovo, ovšem o výkon spravedlnosti se starají soudní dvory, v jejichž čele vždy stojí místní soudci. Největší podíl zločinů zde připadá hlavně na rodinné a majetkové spory.
Rozsudek smrti na hrdle
„Úkladně jste zabil svoji ženu. Budete potrestán smrtí na hrdle,“ vyřkne nakonec nekompromisní ortel soudce. Vykonání trestu poté svěří soudním vojákům.
Nejčastějším trestem se stává zaplacení určité sumy jako formy odškodného, ovšem výjimkou není ani zmrzačení či poprava jako v tomto případě. Bude vykonána neodkladně už příštího dne.
Chybí vězení
Výkon trestu je o naplněním známého biblického hesla „Oko za oko, zub za zub,“ které fungovalo ve většině starověkých zákonodárných systémů, ty v oblasti dnešní Mezopotámie nevyjímaje. Překvapivě v Uru neužívají trest vězením.