Domů     Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
18.11.2024

Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit…

Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo na území dnešního Egypta a Iráku.

V Egyptě sloužil pro obchod a dopravu Nil, své dřevěné bárky však měli i bohatí měšťané, kteří v nich cestovali mezi městy.

V Mezopotámii rovněž vzkvétalo cestování po řekách Eufratu a Tigridu, bylo však doplněno dálkovým cestováním po pevné zemi ve vozidlech, připomínajících vozy tažené voly.

Na lodi s vlastní matrací

Starověcí Řekové upřednostňovali cestování po moři, síť silnic v zemi byla špatně rozvinutá kvůli roztříštěnosti řecké společnosti a nákladnosti jejich budování v hornatém terénu. Nejlepší spojnice byly mezi velkými městy.

Bohatí Řekové nejčastěji cestovali z důvodu návštěvy náboženských míst, olympijských her nebo ze zdravotních důvodů. Římané se věnovali i turistice, rádi navštěvovali Egypt, Řecko či Kampánii.

V Římské říši neexistovaly osobní lodě, ale lidé mohli cestovat na těch obchodních, po dohodě s kapitánem. Museli si však s sebou vézt vlastní jídlo i matraci.

Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti.
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti.

Limuzína pro bohaté Římany

Populární však bylo i cestování po pevnině, neboť v Římě byla kvůli pohybům armády rozvinutá síť silnic, byť některé části byly z finančních důvodů ve špatném stavu. Řada bohatých měšťanů vlastnila vily za městem, kam se nechávali nosit na nosítkách.

Na delší vzdálenosti využívali takzvané carpentum, limuzínu pro majetné. Šlo o dřevěný kočár, tažený koňmi. Měl čtyři kola a klenutou dřevěnou střechu, uvnitř byla pohodlná sedadla. Vůz měl i odpružení, aby cesta v něm byla příjemná. Na silnicích byly přepřahací stanice a řada hostinců.

Víte, že

Chudí Římané se museli spokojit s raedou, což byl předchůdce autobusu. Měl čtyři hlučná železná kola a mnoho dřevěných lavic pro pasažéry, většinou nebyl krytý a táhli ho mezci.

Poutník v nosítkách

Po zániku Římské říše nebyly silnice udržovány a proměnily se v rozbahněné a děravé cesty. Ve středověku cestovala většina lidí pěšky, ti bohatší na koni nebo na oslovi. S šířením křesťanství se začalo rozvíjet i poutnictví.

Lidé navštěvovali svatá místa, proslulé katedrály a místa zázraků. Bohatí využívali k přepravě nosítka nesená koňmi, z nichž se později vyvinuly kočáry. Když mohli, platili náhradníkům, aby za ně podnikli daleké pouti.

V budoucnu se bude klást větší důraz na udržitelnost, ovšem při zachování luxusu a pokud možno i rychlosti cestování.
V budoucnu se bude klást větší důraz na udržitelnost, ovšem při zachování luxusu a pokud možno i rychlosti cestování.

Kočár jako doklad zámožnosti

První jednoduché kočáry se objevily na počátku 13. století pro potřeby královského dvora a jezdily jimi hlavně ženy. Ve většině případů se jednalo o uzavřené čtyřkolové osobní vozidlo, tažené dvěma nebo více koňmi a řízené kočím, posazeným na kozlíku.

Po stranách mělo dveře pro snadné nastupování a vystupování. Luxusnost jeho provedení svědčila o zámožnosti jeho vlastníka. Od konce 19. století je pak postupně začaly vytlačovat motorové vozy.

Zajímavost

Český král Ladislav Pohrobek vypravil roku 1457 pozlacené a zdobné kočáry k francouzskému dvoru, když žádal o ruku princezny Magdaleny.

Zámořské objevy

V době vrcholného středověku neprovozovaly evropské země mořeplavbu do vzdálených zemí, byla příliš nákladná a neměly na to ani dostatečné technické vybavení. Ke geografickým objevům docházelo výhradně po souši v souvislosti s křížovými výpravami.

Až na sklonku středověku začaly dálkovou mořeplavbu podporovat Španělsko a Portugalsko, což s sebou neslo konstrukci lodí, zvaných karavely. Na své cestě do Nového světa je použil i Kryštof Kolumbus.

Lodí do Svaté země

Bohatí měšťané se na těchto lodích přepravovali při poutích do Svaté země a Jaffy. Například William Way, poutník 15. století, vydal knihu s doporučeními, jak na tato místa cestovat lodí z Benátek.

Radil uzavřít smlouvu na přepravu s kapitánem před svědky, vzít si s sebou dostatek vlastního jídla, svíček i léků proti průjmu a vybírat si místo na vyšších palubách, protože podpalubí bylo přecpané a zapáchalo.

Hustá železniční síť

Dalším zlomem v pozemní dopravě byl rozvoj železnice poté, kdy první veřejná železnice zahájila provoz v roce 1825 ze Stocktonu do Darlingtonu v Anglii.

V průběhu 19. století vytvořila hustou dopravní síť, která významně zkrátila dobu cestování v Evropě a Severní Americe. Působila jako katalyzátor průmyslové revoluce, ukázala se být i strategickou výhodou v době války.

Symbolem luxusu na železnici se stal Orient Express, vlak jezdící na trati mezi Paříží a Konstantinopolí, potažmo Istanbulem. První souprava vyjela dne 5. června 1883.

Zdroje informací: holubovomuzeum.cz, nedd.tiscali.cz, nationalgeographic.cz, jedudosveta.cz
Úvodní foto: pixabay. FOTO 2: pixabay, FOTO 3: pixabay
Související články
Lifestyle
Dopřejte si regenerační bylinkové koupele! Jak na ně?
Za relaxačními účinky koupelí nemusíte jezdit do lázní ani jiných zařízení. Uklidňující lázeň si můžete připravit i doma ve vaší koupelně. Lázeň dokáže povznést náladu, zklidnit podrážděnou pokožku a zlepšit celkový zdravotní stav. Léčivé účinky horké lázně vnímáme tak nějak instinktivně. Koupání poskytuje příležitost, jak hodit za hlavu starosti rušného života a odpočinout si. Vytvořte […]
Lifestyle
Mocné emoce: Jak s nimi pracovat?
Radost, zklamání, strach. To všechno jsou emoce, pocity, které nás provázejí každou vteřinou našeho života. Náš život ovlivňují daleko víc, než si vůbec dokážeme představit. Emoce jsou základní hybnou silou, která nám může život zachránit, ale i pořádně zkomplikovat. Představují přirozenou bleskovou reakci mozku na dění kolem nás. Plně ovládat je sice nemůžeme, ale můžeme […]
Lifestyle
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtěli přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymysleli proceduru, která jim v tom měla pomoci. V průběhu času se však změní a ta dnešní se té starodávné moc nepodobá. Ale můžeme z ní čerpat inspiraci a vytvořit si potpourri podle dávných postupů. […]
Lifestyle
Pozor na lidožravou kočku! Představujeme vám nejpodivnější vánoční zvyky a tradice!
Zbývá několik posledních dní, než naplno vypukne to pravé vánoční období. Děti budou nedočkavě vyhlížet večerní příchod Ježíška, maminky konečně dovolí ochutnávat cukroví, tatínkové budou zápasit s instalací stromku do stojanu a všichni si budou společně užívat to nejkouzelnější období v roce – čas klidu, pohody, zázraků a mnoha tradic a zvyků. Jenže co je běžné u […]
reklama
záhady a tajemství
Peter Underwood: Okultní Sherlock Holmes
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Duchové jsou součástí života Petera Underwooda (1923–2014) od dětství. Už jako devítiletý kluk totiž prožívá první paranormální zážitek. „Tatínek stál u mé postele,“ […]
Fenomén jménem troll: Co o něm vlastně víme?
Trollové jsou nadpřirozené bytosti ze severské mytologie, které žijí v horách, skalách nebo jeskyních. Jen velice zřídka pomáhají lidem a často jsou vnímáni zejména i jako přímo nebezpeční… Různorodý vzhled S příchodem křesťanství se změnil pohled na ně – stali se pohanskými bytostmi, žijícími daleko od lidí. Vzhled trollů je prý různý, někdy jsou popisováni […]
Harry Price: Lovec duchů a podvodníků
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Znáte americkou duchařskou komedii Krotitelé duchů z roku 1984? Její hrdinové kupodivu nejsou tak úplně vymyšlení. Podobní „krotitelé“ duchů opravdu existují a opravdu […]
Leviatan: Velryba i jeden ze čtyř princů pekla
Na přídi moderní výletní lodi se tlačí několik rodin. O pár desítek metrů níž šplouchají vlnky Středozemního moře, když dobře zaostříte zrak, uvidíte izraelské břehy. „Leviatan!“ vykřikne najednou jeden z chlapců nadšeným hlasem. „Leviatan!“ přidávají se další. Zahraniční turisté jsou zmateni. Jede s nimi na lodi nějaká sekta? Nebo se vážně vynořuje z vod biblická […]
reklama
záhady a tajemství
Čtyři démonické bytosti temnoty: Znáte je?
Jeden anděl za druhým se klaní nové bytosti stvořené z prachu země. Říká se mu Adam, což v překladu z hebrejštiny znamená člověk. Jeden z andělů se ale nepokloní. Krásný Iblís, entita stvořená ze žhnoucího ohně. Za svou pýchu a neposlušnost Bohu se podle Koránu dočká vyhnání z ráje. My ho ale budeme znát spíš […]
Řádil ve Francii lidožravý vlk?
Několik let před Velkou francouzskou revolucí došlo v zapadlém regionu jižní Francie k sérii drastických úmrtí. Na venkovany útočila podivná šelma. Několik let unikala lovcům a nechávala za sebou desítky obětí. Začalo se jí říkat Gévaudanská bestie. Je léto 1765 a mezi vesničany panuje strach. Krajem se už přes rok potuluje zabijácká příšera. Bojí se i služebná faráře, devatenáctiletá Marie-Jeanne […]
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz