Domů     Díky moderním technologiím lze bez obav odstranit oční vady již ve 20 letech
Díky moderním technologiím lze bez obav odstranit oční vady již ve 20 letech
20.5.2022

Nová generace femtosekundových laserů způsobila v oftalmologii revoluci. Krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu je díky nim možné se dnes zbavit mnohem dříve, než tomu bylo v minulosti. Už kolem 20 let lze zahodit brýle i kontaktní čočky.

Bez doživotní záruky totiž mohou následné operace konečnou cenu laserové korekce zraku navýšit. Foto: Pixabay
Bez doživotní záruky totiž mohou následné operace konečnou cenu laserové korekce zraku navýšit. Foto: Pixabay

Spousta mladých lidí, které trápí refrakční oční vady, podléhá mýtu, že je lepší s odstraněním dioptrií vyčkat, až se vada „ustálí“. Pak se ale zbytečně trápí a kvůli nutnosti nošení kontaktních čoček či brýlí omezují své aktivity.

Odborníci ovšem v současné době uvádějí jako ideální dobu, kdy si nechat odstranit dioptrickou vadu, čerstvou dospělost, nejlépe ve věku kolem 20 let. Moderní technologie totiž přinášejí nové možnosti.

Laserovou operaci díky nim lze v případě potřeby v budoucnu doplnit, a to i několik let po prvním zákroku. Je proto vhodné zvolit zákrok s doživotní zárukou.

Již máme dlouholeté zkušenosti, že i výsledky tohoto doplnění bývají výborné a pacienti si užívají dobrý zrak dlouhodobě.

Na naší klinice dokonce takovýto zákrok provádíme bezplatně v rámci garance původní laserové operace dioptrií – tím vyjadřujeme také to, že věříme své práci, a že těchto doplňujících operací je velmi malé množství,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Pro pacienty to znamená, že už nemusejí vyčkávat, ale mohou se zbavit brýlí a čoček už po završení plnoletosti.

Odhodlával jsem se tak dlouho, až mě sestra objednala na kliniku…

Ideální čas k operaci dioptrií laserem je mladá dospělost, jelikož vada už je z větší části ustálená, a protože si výsledek operace člověk užije celý život a zlepšení zraku pro něj má dlouhodobý efekt,“ argumentuje Valešová, proč je pro mladé lidi výhodné se zbavit oční vady včas.

Přesto však mnoho mladých lidí zákrok odkládá a trvá jim, než se odhodlají udělat první krok. Patřil mezi ně i sedmadvacetiletý kajakář Adam Satke, který nosil brýle od 5. třídy.

Protože mu však dioptrická skla na nose překážela v jeho sportovních aktivitách, přesedlal přibližně v patnácti letech na čočky. Ani ty ale pro něj nebyly ideálním řešením. „Nosil jsem je častěji, než je zdravé, a oči mě pak pálily.

Několikrát mi dokonce čočka vypadla při tréninku, když jsem zajel do vodního válce,“ přiznává mistr České republiky v dlouhém sjezdu.

Mnoho žen se setkává s mýtem, že je lepší vyčkat s odstraněním dioptrií až po porodu. Foto: Pixabay
Mnoho žen se setkává s mýtem, že je lepší vyčkat s odstraněním dioptrií až po porodu. Foto: Pixabay

Neustálé komplikace spojené s oční vadou mu vadily natolik, že začal uvažovat o laserové operaci. Dlouho se však nemohl odhodlat, až jej k akci nakonec popostrčila sestra.

Jako dárek k narozeninám svému bratrovi zařídila operaci na Oční klinice NeoVize a oznámila mu, že je vše domluvené. Byl postavený před hotovou věc a už mu bylo hloupé couvnout.

Události nabraly rychlý spád a koncem roku 2020 podstoupil zákrok, při kterém mu odstranili dioptrie na obou očích. „Je to nádherné, protože člověk najednou nemá žádné starosti. První měsíc nebo dva jsem si každý den uvědomoval, jak je to krásné.

Teď už jsem si natolik zvykl, že už si jen občas vzpomenu, jaké to bylo dřív,“ dodává úspěšný sportovec.

Péče o brýle či kontaktní čočky může celkově zabrat i 60 hodin ročně

Každodenní péče o brýle a zejména o kontaktní čočky zabere čas. Brýle je nutné denně čistit, často opakovaně. Jejich nositelé potvrdí, že jim tato údržba zabere minimálně 5–10 minut denně.

Neméně času strávíte i péčí o kontaktní čočky a jejich aplikací – vyndání z fyziologického roztoku, nandání, pak opětovné vyndání, vyčištění a uložení do pouzdra s čistým roztokem…

Pokaždé je samozřejmě nutné důkladně umýt mýdlem a teplou vodou i ruce, abyste si do oka nezanesli nečistoty. I zkušený „čočkař“ procedurou stráví pět minut ráno a pět minut večer. Dohromady to dělá 3650 minut ročně, tedy přes 60 hodin.

Místo toho můžete například přečíst 12 tenčích knih (když počítáme, že v průměru strávíte 5 hodin u každé z nich), jet na 5 celodenních výletů nebo zhlédnout všechny díly seriálu Hra o trůny.

A to nepočítáme návštěvy optiky, řešení rozbitých brýlí a další záležitosti spojené s nošením korekčních pomůcek.

Stačí několik sekund: Doba působení laseru se nyní zkrátí o více než polovinu

Samotná laserová operace očí je oproti tomu velmi krátká, na sále stráví pacient obvykle kolem 20 minut. Ostrý zrak lze získat rychleji, než by vám dorazila objednávka pizzy nebo jste zhlédli jeden díl sitcomu.

Už druhý den se můžete radovat z nového pohledu na svět. „Laser udělá třímilimetrový vstupní řez, aniž by se chirurg skalpelem musel dotknout oka.

V hloubce odstraní tenkou vrstvičku tkáně a operatér tímto malým otvůrkem tuto takzvanou lentikulu vyjme z oka ven. Odstraněním tkáně dojde ke změně tvaru rohovky a tím k odstranění dioptrií.

Povrch rohovky přitom zůstává celistvý a během zákroku nedochází k narušení její stability a pevnosti,“ vysvětluje princip operace MUDr. Lucie Valešová.

Podle dosavadních studií provedených ve Velké Británii, Německu, Francii a Dánsku dosáhne pacient zrakové ostrosti do dvou hodin po výkonu. Foto: Pixabay
Podle dosavadních studií provedených ve Velké Británii, Německu, Francii a Dánsku dosáhne pacient zrakové ostrosti do dvou hodin po výkonu. Foto: Pixabay

Na očních klinikách NeoVize v Praze a v Brně mají navíc jako první zařízení v České republice k dispozici nejmodernější femtosekundový laser nové generace, který dokáže zkrátit působení laseru o více než 60 %.

Vytvoření rohovkové lamely s jeho pomocí trvá jen 5 sekund při standardní operaci femtoLASIK a vytvoření rohovkové lentikuly při operaci zvané Smile trvá 10 sekund.

„Výrazně se tím zkrátí čas takzvané sukce, tedy přisátí laseru, která je důležitá na spolupráci pacienta. Pacienti se před výkonem často strachují, zda dokážou v určité části výkonu zafixovat svůj pohled do jednoho místa a dobře spolupracovat.

Díky dobré komunikaci s operatérem to nakonec nebývá problém. Každopádně výrazně zkrácená doba sukce přispěje k tomu, že tato obava už bude zcela irelevantní,“ uvádí doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.  

Investice se vrátí nejpozději do deseti let

Podstoupit laserovou operaci v nižším věku se vyplatí i z finančních důvodů. Nákup brýlí, čoček a roztoků totiž v dlouhodobém horizontu znamená neustálé náklady. Uvědomila si to i sedmadvacetiletá učitelka Markéta Stará z Vlašimi.

Přešla na jednodenní čočky, které si ráno vzala a večer vyhodila. Tím pádem ušetřila za roztok, do něhož se čočky ukládají, nicméně pořizovací cena těchto čoček je vyšší. „Kupovala jsem si plato na 3 měsíce, což mě vyšlo asi na 1000 korun,“ přiznává.

To dělá 4000 Kč za rok jen za čočky, další náklady padly na brýle. Čočky nenosila stále, aby si oči odpočinuly, ale při sportovních aktivitách se jim nevyhnula.

Někdy si je brala pouze na dvě hodiny, když šla hrát volejbal – a tyto dvě hodiny se potom prodražily… I to byl důvod, proč začala uvažovat o laserovém odstranění dioptrií a poohlížet se po klinikách, kde by ji oční vady zbavily.

Laserové odstranění dioptrií s doživotní zárukou stojí od 21 000 Kč za jedno oko včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče.

Již večer po zákroku může většina pacientů sledovat televizi a po týdnu, kdy se vidění stabilizuje, se lze věnovat sportovním aktivitám. Foto: Pixabay
Již večer po zákroku může většina pacientů sledovat televizi a po týdnu, kdy se vidění stabilizuje, se lze věnovat sportovním aktivitám. Foto: Pixabay

„Doporučuju jít do toho! Cena je sice vyšší, ale do lepšího zraku se vyplatí investovat. Navíc se dá operace platit i na splátky. A nebudu si muset kupovat nové brýle a čočky, takže se mi to v průběhu let vrátí,“ vysvětluje Markéta Stará.

Když jde na operaci mladý člověk okolo 20 let, už v 27,5 letech se mu investice vrátí (za předpokladu, že nosí pravidelně kontaktní čočky a k tomu za 7,5 roku pořídí dvoje brýle v hodnotě 6000 Kč).

A každoročně ušetřené 4000 korun pak může využít na řadu užitečných věcí.

To nejdůležitější však je, že mu odpadnou starosti s brýlemi a čočkami při sportu, koupání, cestování, studiu, zamlžování skel při nošení respirátoru či vaření, komplikace při výběru slunečních brýlích i během mnoha dalších každodenních situací.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Související články
Věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
reklama
lifestyle
7 kultovních hororů: Dnes strachy neusnete!
Máte rádi ten pocit, kdy se žaludek stáhne strachy i očekáváním a za krkem a na rukou vyrazí husí kůže? Chcete se dnes bát a přitom být v bezpečí? EPOCHA Plus pro vás vybrala 7 hororů, které byste rozhodně neměli minout.     Vymítač ďábla Věděli jste, že nás příští rok čeká remake tohoto nezapomenutelného […]
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
reklama
zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,