To, co vědecká obec už nějakou dobu tušila, je potvrzené. Badatelé mají nyní k dispozici důkazy, že se na Marsu vyskytuje tekoucí voda.
Voda se zde objevuje během léta. „Jde o významný pokrok, který zřejmě potvrzuje, že na povrchu Marsu nyní teče voda v podobě solných potůčků,“ řekl člen vedení NASA John Grunsfeld.
Tyto „solné potůčky“ jsou dlouhé i stovky metrů a široké asi pět metrů. Ukazují se a prodlužují v teplých obdobích a mizí, jakmile teploty výrazně klesnou.
„Mars není tou suchou, nehostinnou planetou, jak jsme si o ní v minulosti mysleli.
Naše pozorovatelská zařízení (kolem Marsu) objevují také mnoho vlhkosti v atmosféře (této vzdálené planety),“ řekl podle agentury Reuters specialista NASA na výzkum planet Jim Green.
Připomněl, že v dávné minulosti se Mars se svými jezery, řekami a oceánem podobal Zemi.
Nové poznatky pocházejí z údajů amerického satelitu Mars Reconnaissance Orbiter, který krouží kolem rudé planety od roku 2006. Objevit tekoucí vodu umožnil podle expertů vývoj nové techniky a počítačových programů pro analýzy chemických map.
Vědci NASA se dál zaměří hlavně na to, zda na planetě existuje nějaký mikroskopický život, pro který je voda nezbytná. Také se budou současně snažit zjistit, co přesně je zdrojem zjištěné tekoucí vody na povrchu Marsu.