Domů     Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
14.11.2024

Když se člověk noří bez přístroje do hlubin na jeden nádech, svět se zpomalí. A zatímco naše tělo spolupracuje a my ani netušíme jak, naše mysl může být protivníkem, který nás brzdí.

Freediving neboli volné potápění není jen výkonnostním sportem, kde jde o to vydržet co nejdéle pod vodou bez dechu. Ukazuje, jak mocná je naše mysl a jak mocní jsme my, když se s ní naučíme pracovat.

Vydržet na jeden nádech téměř dvanáct minut pod vodou, uplavat skoro 250 metrů. nebo se ponořit do více než dvou set metrů pod hladinu oceánu, to jsou výkony freediverů, kteří posunují naše představy o tom, čeho je schopno lidské tělo.

Freediving – volné potápění, tedy ponor bez dýchacího přístroje, pouze se vzduchem v plicích – ale není jen o výkonech. Je také o klidu, tichu, plynutí světem, který je jiný, než ten náš hlučný a uspěchaný. Aktuálně prožívá boom i ve své rekreační podobě.

Adrenalin? Ani náhodou!

Potápění na jedno nadechnutí patří mezi extrémní sporty. Společného však s nimi má jen málo.

Zatímco při jízdě na lyžích čerstvým prašanem vám adrenalin „stříká ušima“ a při bungee jumpingu se necháte „hecovat“ okolím, při ponoru do hloubky by vám ani jedno nepomohlo. Pomáhá naopak klid a uvolnění, které snižují spotřebu kyslíku.

K osobnímu rekordu nikomu nepomůže ani snaha o to překonat sám sebe. Jít přes svoji hranici totiž může pro apneistu – jak se freediveři také označují – znamenat blackout čili ztrátu vědomí.

Prvenství co do zadržení dechu pod hladinou drží v současnosti španělský potápěč Alex Segura – vydržel bez nadechnutí neuvěřitelných 24 minut a tři sekundy.
Prvenství co do zadržení dechu pod hladinou drží v současnosti španělský potápěč Alex Segura – vydržel bez nadechnutí neuvěřitelných 24 minut a tři sekundy.

Tajemstvím je dokonalá sebekontrola

A jsme u toho, v čem je freediving tak jedinečný. Dokonalá tělesná příprava nepomůže s myslí, na kterou je pod vodou každý sám. A skvělá sebekontrola horší fyzičku „neokecá“. Cílem je tedy rovnováha mezi výkonem tělesným a duševním.

Výkony výrazně ovlivňuje mysl a ta může omezovat nabízením naučených postupů jednání. Chce to maximální soustředění na bytí tady a teď, ve svém těle, a současně vnímání okolí.

Roztěkané hlavě pomáhají informace

Jak to při zádrži dechu funguje? První momenty jsou příjemné. Pak přichází pocit silného nutkání k nádechu. V tuhle chvíli se většina z nás začne cítit v ohrožení a chce to udělat. Základem je zůstat v klidu a důvěřovat. Zbývá ještě dost času a dost kyslíku.

Horší je to o chvíli později, kdy nastanou kontrakce bránice – ochranný mechanismus, kterým tělo říká: Chci nádech. Stahy zůstávají po celý zbytek ponoru.

Zároveň nastupují další chytré funkce organismu – omezuje se prokrvení periferních částí těla, krev putuje k životně důležitým orgánům, zhoršuje se motorika.

Tělo má skvělé obranné mechanismy

Ve chvíli, kdy hrozí, že o kyslík přijde i mozek, nastává poslední z obranných mechanismů těla – blackout, bezvědomí. Nyní se dostane do křeče hrtan. Člověk se nemůže nadechnout, a tak se neutopí. Tento stav může trvat až pět minut.

Poté mozek, jenž už nemá co ztratit, zavelí: Nádech.

Klid pod hladinou zařídila evoluce

Na tomhle všem je zajímavé, jak naše tělo skvěle spolupracuje. Vlastně ho nemusíme nic učit, učit se musíme ovládnout vlastní mysl a vnímat své pocity.

To, že se při zanoření pod hladinu zklidníme, je výsledkem vývojové adaptace z dob, kdy se celý život na Zemi odehrával výhradně pod vodou. Řeč je o potápěcím reflexu. Mají ho i novorozenci a kojenci.

Zhruba o čtvrtinu se zpomalí srdeční tep (u některých jedinců výjimečně až na neuvěřitelných 10 úderů za minutu). To nás zklidní. Ubude kyslíku v krevním oběhu a tělo s ním šetří. To dává smysl – pod vodou nemůžeme dýchat.

Krev organismus nasměruje z končetin do plic, mozku, sleziny a dalších životně důležitých orgánů. To pomáhá udržet si tělesnou teplotu i odolávat tlaku vody v hloubkách.

Tlak vody plíce nerozdrtí

Objem plic se v deseti metrech kvůli tlaku vody zmenší na polovinu, ve třiceti metrech na čtvrtinu. Ještě v 17. století lidstvo ale díky irskému přírodovědci Robertu Boyleovi věřilo, že zhruba ve 30 metrech tlak vody lidské plíce rozdrtí.

Historie přitom zaznamenala příběhy potápěčů z doby Římské i starší a v Japonsku po dva tisíce let lovily ze dna oceánu perly a mušle ženy moře – lovkyně perel, známé jako Ama.

Na jihovýchodě Asie žije dokonce kmen Bajau Laut, jehož příslušníci mají geneticky změněnou slezinu právě kvůli tomu, aby vydrželi dlouho bez dechu.

Bez nádechu v hlubině vydrží i více než třináct minut a to u toho mají cíl – získat obživu pro celou rodinu.
Bez nádechu v hlubině vydrží i více než třináct minut a to u toho mají cíl – získat obživu pro celou rodinu.

Rekordmani podvodního světa

Freediving klade na své vyznavače spoustu výzev a úkolů. Je to vlastně cesta na celý život. Kromě práce s dechem a ve vodě je užitečné udržovat fyzickou kondici, zdravě se stravovat a pracovat na sebeřízení a meditacích.

Rekordy v podvodním světě se měří na metry do dálky i do hloubky a na minuty. Potápět se do hloubky, či plavat vzdálenost na jeden nádech, lze s ploutvemi i bez. Zde nás zajímají metry. Výdrž v klidovém stavu měříme na minuty. Při ponorech jsou pak ještě kategorie nabízející různé možnosti zátěže.

Mít svého buddyho

Freediveři jsou trénovaní v tom, jak se chovat při ponorech bezpečně. Mají i propracovaný systém kontrolních signálů (například zvednutý ukazováček nebo jiný prst na vyzvání). Jedním ze zásadních bodů je mít svého buddyho – parťáka, se kterým jdou do vody.

Sleduje je očima, hlídá okolí a umí zasáhnout v případě potřeby. Aktuální hloubku ponoru musejí zvládnout oba dva. Manželka na lehátku u břehu to tedy rozhodně nebude.

Freediving je skoro pro všechny

Rekreační forma freedivingu je dostupná prakticky každému, samozřejmě jsou tu nějaká zdravotní omezení. Absolvovat některý z dostupných kurzů je žádoucí.

Kromě dechových technik se kurzisté učí vyrovnávat tlak ve středouší, dostanou spoustu odborných informací o fungování těla a mysli a učí se i základní pravidla bezpečnosti volného potápění a záchranu ve vodě.

Freediveing není jen koníčkem, je to životní cesta a je historicky nejstarším způsobem naplnění lidských snah o proniknutí pod vodní hladinu.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, najdisihobby.cz, off-limits.cz, scubashop.cz
Úvodní foto: gettyimages. FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: gettyimages
Související články
Lifestyle
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtěli přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymysleli proceduru, která jim v tom měla pomoci. V průběhu času se však změní a ta dnešní se té starodávné moc nepodobá. Ale můžeme z ní čerpat inspiraci a vytvořit si potpourri podle dávných postupů. […]
Lifestyle
Pozor na lidožravou kočku! Představujeme vám nejpodivnější vánoční zvyky a tradice!
Zbývá několik posledních dní, než naplno vypukne to pravé vánoční období. Děti budou nedočkavě vyhlížet večerní příchod Ježíška, maminky konečně dovolí ochutnávat cukroví, tatínkové budou zápasit s instalací stromku do stojanu a všichni si budou společně užívat to nejkouzelnější období v roce – čas klidu, pohody, zázraků a mnoha tradic a zvyků. Jenže co je běžné u […]
Lifestyle
Britská vláda padla kvůli aféře s milenkou
Vysoce postavený britský politik, sovětský agent a krásná dáma poněkud lehčích mravů. Připadá vám, že to jsou skvělé ingredience pro natáčení špionážního thrilleru? Jenže je skutečnost, která se v 60. letech 20. století opravdu odehrála… Britský ministr války John Profumo (1915–2006) se v červenci roku 1961 na večírku u lorda Astora seznámí s mladou modelkou a striptérkou Christine […]
Lifestyle
Karlovy Vary: Místo pro dokonalý odpočinek, perla lázeňství a součást UNESCO
Karlovy Vary měly donedávna pověst vyhlášeného lázeňského města s výjimečnými prameny a slavným kamzíkem, ale také místa, kde na Čecha téměř nenarazíte. Na ulicích i v hotelích zněla převážně ruština a výlohy obchodů byly plné luxusního a často nevkusného zboží. Od té doby se ale situace výrazně změnila a Češi začali Karlovy Vary znovu objevovat.  […]
reklama
záhady a tajemství
Peter Underwood: Okultní Sherlock Holmes
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Duchové jsou součástí života Petera Underwooda (1923–2014) od dětství. Už jako devítiletý kluk totiž prožívá první paranormální zážitek. „Tatínek stál u mé postele,“ […]
Fenomén jménem troll: Co o něm vlastně víme?
Trollové jsou nadpřirozené bytosti ze severské mytologie, které žijí v horách, skalách nebo jeskyních. Jen velice zřídka pomáhají lidem a často jsou vnímáni zejména i jako přímo nebezpeční… Různorodý vzhled S příchodem křesťanství se změnil pohled na ně – stali se pohanskými bytostmi, žijícími daleko od lidí. Vzhled trollů je prý různý, někdy jsou popisováni […]
Harry Price: Lovec duchů a podvodníků
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Znáte americkou duchařskou komedii Krotitelé duchů z roku 1984? Její hrdinové kupodivu nejsou tak úplně vymyšlení. Podobní „krotitelé“ duchů opravdu existují a opravdu […]
Leviatan: Velryba i jeden ze čtyř princů pekla
Na přídi moderní výletní lodi se tlačí několik rodin. O pár desítek metrů níž šplouchají vlnky Středozemního moře, když dobře zaostříte zrak, uvidíte izraelské břehy. „Leviatan!“ vykřikne najednou jeden z chlapců nadšeným hlasem. „Leviatan!“ přidávají se další. Zahraniční turisté jsou zmateni. Jede s nimi na lodi nějaká sekta? Nebo se vážně vynořuje z vod biblická […]
reklama
zajímavosti
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
Jezevec nervózně pobíhá po své noře. Jaký strašný puch! Tohle mu byl čert dlužen. Do jeho slovutného podzemního skvostu zvířecí architektury se drze nastěhovala liška!   To jelen může vážit až úctyhodných 500 kilogramů, hopkat umí až 78kilometrovou rychlostí a některé jeho poddruhy překvapí pozorovatele hřívou. Stejně tak nejde univerzálně říct, že mláďata jelena evropského […]
Příběhy symbolů: Proč je kříž někdy obráceně?
Není vždycky třeba slov. Stačí nakreslit symbol a všichni vědí! Nebo alespoň většinou… Historie některých symbolů je trochu složitější. Osvojí si je hned několik kultur, skupin či organizací, a získají tak více významů. Znáte ty nejslavnější? V dobrém i ve zlém symbol: SVASTIKA stáří: 12 000 let Ne, tohle náhodné čáry rozhodně nejsou! Když v […]
Modla s notebookem. Teenager Carlo Acutis na cestě mezi svaté
Do ruky bere růženec a pokleká na zem. Při modlitbě si vzpomene na chlapce, o němž nedávno slyšela, a tak veškeré prosby směřuje právě na něj. Prosí, aby se její dcera probrala a mohla zase chodit. Světe div se, dívka o den později skutečně otevře oči. Tenisky, džíny a svetr – v takovém úboru je v […]
Jmelí: Bylina nejen léčivá, ale i posvátná
Jmelí, které bylo dříve řazeno do jednoho druhu s názvem jmelí bílé, se dnes dělí na jmelí listnáčové a jmelí jehličnanové. Oba druhy jsou stále zelené dřevnaté poloparazitické rostliny, které v korunách stromů, a to buď listnatých – nebo jehličnatých tvoří košaté trsy. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu poloparazitickou, své „hostitelské“ stromy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz