Skip to content

Horká linka: Proč bylo spuštěno spojení mezi Bílým domem a Kremlem?

Psal se rok 1962, kdy se svět ocitl na pokraji jaderné apokalypsy. Karibská krize však naštěstí k atomové válce nevedla a dokonce měla jeden pozitivní důsledek: zřízení horké linky nezi Washingtonem a Moskvou.

Konečně obě mocenská centra mohla spolu operativně komunikovat. Linka byla uvedena do provozu 31. srpna 1963. Vžitá představa, že americký prezident a generální tajemník ÚV KSSS měli na stole červený telefon s nápisem Moskva resp.

Washington, je však poněkud zkreslená. Onou horkou linkou byl vlastně obyčejný dálnopis. Nebyl navíc nijak rychlý, trvalo mu 3 minuty, než z něj vypadla stránka. Americký konec linky se ani nenachází v Bílém domě, je umístěn v Pentagonu.

2
Budova amerického ministerstva obrany Pentagon.

Až koncem 70. let byl vytvořen satelitní systém doplněný podvodním kabelem a nyní spojení zajišťují družice. Systém však nadále zůstává u psaného textu. Ten totiž nelze tak snadno zkreslit, čímž se obě strany snaží předcházet pozdějším nedorozuměním.

Z Washingtonu do Moskvy text odchází v ruštině, zpět zase v angličtině.

Panorama
Sídlo vládců SSSR a Ruska: moskevský Kreml.

První zpráva byla horkou linkou vyslána v ranních hodinách 5. června 1967 z Moskvy do Washingtonu. Sověti se ptali, zda jsou Američané zapojeni do šestidenní války mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy, která byla téhož dne zahájena.

Obě strany se pak ujistily, že jaderná válka nehrozí.

4
Horká linka byla zřízena v době, kdy v Bílém domě seděl John Kennedy a v Kremlu Nikita Chruščov.

I po ukončení studené války spojení stále funguje. Každou sudou hodinu je posílána zkušební zpráva ze Spojených států do Ruska a lichou naopak.

by Snoron.com
Úkolem horké linky je především zabránění jaderné válce.

Ne vždy byla horká linka využívána ke sdělování zásadních politických informací. Rusové se asi docela divili, když jim jednou Američané poslali výsledky zápasů baseballové ligy a recept na chilli omáčku.

Možná poté usoudili, že Američané potřebují trochu zkulturnit, tak jim na oplátku odeslali ruskou klasiku: Lovcovy zápisky od Ivana Sergejeviče Turgeněva.

Foto: martinjclemens, yahoo, wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …