Unikátní holografickou technologií CZECH SECURITY CHECK umí jablonecká společnost Česká mincovna chránit své výrobky proti padělání. Do spodní části reverzu pamětních mincí razí holografický prvek z dílny specializované české společnosti IQ Structures.
Velikost zobrazených detailů zdánlivě prostorových obrazců se pohybuje v řádu nanometrů. Novinka je představena v rámci rotační expozice České poklady v českém pavilonu EXPO 2020 v Dubaji 15.–30. prosince 2021.
Bezpečnost nade vše
Český bezpečnostní prvek CZECH SECURITY CHECK má fyzickou podobu raženého hologramu ve tvaru štítu umístěného v dolní části reverzní strany mince. Přestože působí i jako okrasný prvek, je jeho funkce hlavně ochranná.
Viditelný je pouhým okem a zkoumat se dá za pomoci ostrého bodového světla a lupy. Po nasvícení pod stanoveným úhlem se ve štítu objeví skrytý trojrozměrný obrazec. Použit byl na sběratelské minci s českým lvem z dílny medailéra Asamata Baltaeva. Stejný motiv lva je použitý i v hologramu.
Výroba bezpečnostního prvku je mimořádně obtížná a hologram nelze spolehlivě napodobit. Je dílem specializované české společnosti IQ Structures, která se v oblasti holografických technologií řadí mezi světovou špičku.
Náročnou technologii ražení hologramu do drahého kovu tak, aby byly zachovány jeho kinetické i barevné speciální efekty, vyvinula Česká mincovna.
„Na rozdíl od dříve používaného puncování, tedy vyražení reliéfní struktury do kovu, které už jde běžným strojírenským postupem napodobit, je tato vyspělá holografická struktura běžně dostupnými technologiemi nevyrobitelná.
Jedná se o prostorově velmi složité reliéfy s detailem o velikosti několika nanometrů, tedy miliardtin metru,“ říká Aleš Brix, obchodní ředitel společnosti Česká mincovna.
Světový unikát
Bezpečnostní řešení pro Českou mincovnu CZECH SECURITY CHECK je tvořeno v jedné části aperiodickými blejzovanými strukturami – jde o tzv. achromatický basreliéf o hloubce zhruba 800 nm. Druhou částí je sofistikovaná aperiodická binární struktura (tzv. rainbow3D a hidden3D), unikátní
v celém obsahu se střední periodou menší než 100 nm a hloubkou okolo 150 nm.
„V případě skrytého efektu hidden3D, který je součástí ochranného hologramu na našich mincích,
v současnosti nevíme o žádné jiné společnosti na světě, která by nabízela srovnatelné řešení,“ doplňuje Aleš Brix.
Česká mincovna na dubajské výstavě rovněž vystavuje repliku největší evropské zlaté mince. Ta váží 130 kilogramů a její průměr dosahuje 53, 5 centimetru.
Mince z ryzího zlata byla vyrobena mincovní technologií v lednu 2019 při příležitosti stého výročí od vzniku československé koruny.
Lícní strana této rekordní mince obsahuje kromě názvu státu Česká republika a nominální hodnoty 100 milionů korun také logo ČNB, korunový bankovní kolek, státní symboliku v podobě českého lva a moravské i slezské orlice, a také značky výrobce a partnerů.
Na rubové straně je vyobrazen český lev se srdečním štítem se znakem Slovenska, což je ve volnější úpravě malý státní znak Československé republiky.
Ten platil s protektorátní přestávkou od roku 1920 do roku 1960. Minci navrhl významný český sochař Vladimír Oppl.