Domů     6+1 faktů, které vás překvapí na motýlech
6+1 faktů, které vás překvapí na motýlech
5.10.2021

Těžko se rozhodnout, co obdivovat dřív, jestli pestrobarevný půvab zevnějšku, ladnost pohybů ve vzduchu nebo vytrvalost, se kterou dovede překonat široké mořské úžiny i alpské průsmyky.

Jedno je jisté, jejich krása hvězd se dotýká. Stačí, když některý z nich zamává křídly a koutky úst se chtě nechtě roztáhnou do širokého úsměvu. Takovou moc mají motýli. Věděli jste o nich, že…

1….mají zázračné oči?

Motýlí hlava, to jsou vlastně hlavně oči. A ne jen tak ledajaké. Jde o složitý aparát složený až z 18 000 samostatných zrakových jednotek (ommatidií) s řadou vychytávek.

Motýl je díky němu schopný vnímat i nepatrný pohyb a určit jeho vzdálenost, což se hodí hlavně v případě, že ten pohyb dělá hladový predátor. A navíc přitom nemusí ani pohnout hlavou nebo změnit polohu těla, jelikož jejich zorné pole pokrývá téměř 360°.

Současně tak mohou vnímat to, co se děje před nimi i za nimi. A když se vydají na cestu během dálkových migrací, slouží jim oči jako kompas. Určit a udržovat směr letu umožňuje zaměření světelného zdroje do určité části oka.

Let ovlivňuje i pohyb slunce nebo hvězd po obloze. I to dokáže motýl vnímat a změny okamžitě zavést do svého kurzu.

2…. jsou to barevní migranti?

Teplo je pro motýly jedním ze základních předpokladů pro přežití. Nejsou totiž schopni regulovat svou vnitřní teplotu a v chladu by nepřežili. Co tedy dělají, když se ohlásí zima?

Někteří stráví mrazy ve stavu strnulosti (hibernace), ti zcestovalejší, hlavně babočky a lišajové, se ale vydávají za teplem do vlídnějších krajin, pro které neváhají překonat stovky, někdy i tisíce kilometrů. A nejde o žádné vycházkové tempo.

Taková babočka bodláková (Vanessa cardui) dokáže s větrem v zádech migrovat až rychlostí 112 km/hod! Zimu se každým rokem vydává ze Severní Ameriky do středního Mexika přečkat i miliony monarchů stěhovavých (Danaus plexippus).

Cesta trvá tři měsíce a drobní tvorečkové během ní uletí až 5000 kilometrů! Žádný jiný motýlí druh nic takového nedokáže.

Motýlí hlava, to jsou hlavně oči. A sakra šikovné! Slouží mimo jiné jako kompas. Foto: unsplash
Motýlí hlava, to jsou hlavně oči. A sakra šikovné! Slouží mimo jiné jako kompas. Foto: unsplash

3….létali už nad hlavami dinosaurů?

Jejich evoluční minulost je sice dlouho dobu zahalená rouškou tajemna, nakonec se ale biologové shodnou, že poletující motýly měli nad svými hlavami s největší pravděpodobností už dinosauři.

Takové babočky a jejich příbuzní se vzduchem prokazatelně proháněly zhruba před 90 miliony let. Podle jedné z těch odvážnějších teorií můžou dokonce motýli za dinosauří zánik.

Obří apetit housenek, živících se výhradně rostlinami, kterých bylo tedy všude dost, měl vést k tomu, že býložraví dinosauři postupně umírali hlady. A čím méně bylo těch býložravých, tím větší hlad měli ti masožraví. Nedostatek jídla je nakonec zahubí všechny.

4….jeden z nich píská jako myš?

S většinou motýlů si moc nepopovídáte. Mlčí jako zařezaní. Jednou z čestných výjimek je lišaj smrtihlav (Acherontia atropos), obratný letec a vášnivý milovník lilkovitých rostlin a medu.

V případě ohrožení začne vydávat krátké pisklavé zvuky takového rázu, že by mohl z fleku imitovat myš. Za svou originální schopnost vděčí vzduchovým vakům, ze kterých v případě potřeby vypouští vzduch přes membránu.

Když skončí v cizích spárech, prostě zapiští, takže predátor se často lekne, povolí sevření a lišaj uletí. Právě hlučnost, velikost a samozřejmě charakteristická kresba ve tvaru lebky na hrudi z něj v minulosti udělali postrach řady lidských obydlí. Z obav ze zlých čar byl dokonce přibíjen na dveře.

Navzdory své malé velikosti fungují motýlí křídla o dost lépe než solární panely. Foto: unsplash
Navzdory své malé velikosti fungují motýlí křídla o dost lépe než solární panely. Foto: unsplash

5….jejich křídla fungují jako solární panely?

Brázdit celý den vzduch není jen tak. Na tak heroický výkon je potřeba se důkladně připravit, načerpat energii, prohřát svaly, které jsou potřeba k létání. Proto se motýli tak rádi vystavují slunečním paprskům.

Jejich křídla totiž fungují jako živé sluneční kolektory. Ba co víc. Jsou ještě účinnější!

Motýlí křídla dokážou vstřebat a využít energii, navzdory své nepatrnosti, až 17x lépe, než činí solární panely, říká profesor Tapas Mallick z Institutu životního prostředí a udržitelnosti v anglickém Exeteru.

Mezi přeborníky v efektivitě využívání slunečních paprsků patří bělásci. Svá křídla rozprostírají do tvaru písmene „V,“ což jim spolu s jejich specifickým povrchem umožňuje nastartovat svaly za polovinu času, než to stihnou jiní.

6….patří mezi největší opylovače?

Možná se tak nemusí na první pohled zdát, ale motýli zdaleka nefungují jen jako okrasný přírodní prvek. Jsou celosvětově druhým největším opylovačem květin. Hned po včelách.

Díky dlouhému sosáku jsou schopni proniknout do dlouhých trubkovitých květů, kam se jiný hmyz nedostane. Pro některé typy květů jsou dokonce jedinými možnými opylovači, zejména pokud pestíky a tyčinky vyčnívají daleko do prostoru.

Oproti svým včelím konkurentům sice nedokážou na své nožky naložit tolik pylu, tenhle nedostatek ale nahrazují dalšími úložnými prostory – sosákem, křídly nebo hrudí.

Vypadají jen jako okrasní letci, ve skutečnosti ale v opylování květin šlapou na paty včelám. Foto: pxfuel
Vypadají jen jako okrasní letci, ve skutečnosti ale v opylování květin šlapou na paty včelám. Foto: pxfuel

Bonus navíc

Bezkonkurenční Attacus atlas

Každý zvířecí druh má svého nepsaného krále. V motýlí říši si pro sebe trůn uzmul Attacus atlas. A to přitom po vylíhnutí z kukly žije jen několik dní.

I tak krátký čas mu stačí k tomu, aby si udržel svůj světový primát – největší celkovou křídelní plochu ze všech motýlů i druhů hmyzu na světě. Jeho až 400 cm čtverečních zatím nenašlo konkurenci.

Stejně jako 31centimetrové rozpětí křídel samice ptakokřídlece Alexandřina (Ornithoptera alexandrae), obývající tropické pralesy severní Papuy Nové Guineje. Vhledem k její velikosti je místními domorodci sestřelována rovnou šípy.

Stejného čísla obvykle dosahují i rozepjatá křídla brazilské tyzy velké (Thysania agrippina) patřící mezi pravé můry. V ojedinělých případech však může mít ještě o dva centimetry více.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
Související články
Věda a technika
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Věda a technika
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Věda a technika
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Věda a technika
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
reklama
lifestyle
Hvězdná kariéra Whitney Houston: Cesta k slávě
Whitney Elizabeth Houston, jedna z největších pěveckých hvězd vůbec, si svým hlasem a talentem získala srdce milionů fanoušků po celém světě. Její cesta k vrcholu byla plná úspěchů, ocenění a rekordů. V tomto článku se podíváme na klíčové momenty její zářivé kariéry, která ji katapultovala mezi nesmrtelné legendy hudebního světa. Horká koupel plná bublinek je […]
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér […]
Nezdravé jídlo: Zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Prepeři: Jak se zachránit v době krize
Městem začínají znít sirény a lidé propadají panice. V televizním vysílání je ohlášen začátek jaderné války mezi mocnostmi. Naprostá většina obyvatelstva na tento, byť velmi nepravděpodobný, scénář není připravena. Najdou se však tací, kteří chtějí přežít za každou cenu a na podobné události se dlouhá léta připravují. Preperství nebo také survivalismus má své počátky ve […]
historie
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
panidomu.cz
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže