Domů     Drony: Létaly už v románu Julese Vernea!
Drony: Létaly už v románu Julese Vernea!
5.10.2021

Byl to válec, na kterém se závratnou rychlostí otáčely čtyři vrtule. Jedna vodorovná a tři kolmé. Vznesl se do výšky, a pak se jeho stoupavý pohyb změnil ve vodorovný.

To jsou mé vosy,“ vysvětluje sice inženýr Camaret ve Vernově románu Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy. My jim dnes sice říkáme drony, ale jinak se zdá, že to Jules Verne (1828-1905) trefil.

Nebo možná jeho syn Michel (1861–1925). Jde totiž o Vernův poslední rozepsaný román, který syn podle jeho poznámek dokončí o 14 let později.

Byť je použití dronů v téměř 100 let staré verneovce fascinující, není ani jeden z nich otcem myšlenky bezpilotních letounů. Jako ve většině případů Verne pouze pečlivě sleduje vývoj techniky a s nápaditostí sobě vlastní odhaduje další vývoj. Platí to i pro drony, které se poprvé objeví už v první polovině 19. století.

Kam vítr, tam bomba

Ty zřejmě první vzlétnou v červenci 1849, kdy rakouská armáda dobývá vzbouřené Benátky a vypustí na ně asi 200 malých balónů. Každý nese přibližně 13kilovou bombu s časovou pojistkou, která ji má uvolnit nad městem.

Některé byly vypouštěny také z lodi SMS Vulcano, takže se dá s trochou nadsázky říci, že má rakouská armáda ve výzbroji také první letadlovou loď v historii. Moc velký úspěch však taktika nemá.

Některé bomby sice dopadnou tam kam mají, vinou větru, který se po jejich vypuštění otočí, však většina z nich město mine a některé se dokonce vrátí dopadnou na rakouské pozice.

Drony předpověděl už Jules Verne ve svém románu Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy.(George Roux, Volné dílo, commons.wikimedia)
Drony předpověděl už Jules Verne ve svém románu Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy.(George Roux, Volné dílo, commons.wikimedia)

Čtyři vrtule a dálkové ovládání

První opravdový dron vzlétne v roce 1907, kdy ho jako model vyvíjeného vrtulníku sestrojí Louis Bréguet (1880-1955) s bratrem Jacquesem (1881-1939) a nositelem Nobelovy ceny, profesorem Karlem Richetem (1850–1935).

Vzlétne sice jen do výšky půl metru a není příliš stabilní, ale je to první kvadroptéra (vrtulník se čtyřmi rotory), tedy forma typická pro současné drony. Další krok udělá v roce 1916 všestranný profesor Archibald Montgomery Low (1888-1956).

V době první světové války přichází s bezpilotním letounem Aerial Target. Jde v podstatě vzdušné torpédo, jehož dálkové rádiové ovládání vychází z návrhů Nikoly Tesly (1856-1943).

Británie sice věří, že by ho mohla použít proti německým Zeppelinům, navzdory slibným testům však generálové technologii odmítnou.

Drony vyrábí i Marilyn Monroe

I přesto je jasné, že bezpilotní letouny mají budoucnost, byť si s nimi v meziválečném období hrají hlavně vojáci, kteří se těší na dálkové řízené bomby.

V USA se o první sériově vyráběné droby postará bývalý herec Reginald Denny (1891-1967), který vymění kameru za dálkové řízené modely letadel, v roce 1934 si otevře obchod s leteckými modely a během druhé světové války si namastí kapsu na armádní zakázce, v jejímž rámci dodá armádě 15 000 dronů sloužících především jako cvičné cíle.

Na jejiech výrobě se mimochodem v roce 1944 podílí i mladá dělnice Norma Jean (1926-1962), která se později proslaví jako Marilyn Monroe.

Winston Churchill se 6.června 1941 účastní vypuštění bezpilotního letadla de Havilland Queen Bee (Capt. Horton, volné dílo, commons.wikimedia)
Winston Churchill se 6.června 1941 účastní vypuštění bezpilotního letadla de Havilland Queen Bee (Capt. Horton, volné dílo, commons.wikimedia)

Z armády do hračkářství

Generály, kteří drony považují za nespolehlivé drahé hračky, otevře oči izraelská armáda, která v roce 1982 s jejich pomocí zničí syrské letectvo s minimálními náklady i ztrátami.

Rozmach nevojenského využití dronů se pak datuje do roku 2006, kdy se s jejich pomocí bojuje proti požárům, využívají se ke kontrole potrubí i k postřiku polí. V roce 2013 ředitel Amazonu Jeff Bezos (*1964) oznamuje:

„Uvažujeme o využití dronů k doručování zboží. Vím, že to vypadá jako sci-fi, ale není.“

Než se stala slavnou, montovala drony i Marilyn Monroe, tehdy zatím jen Norma Jean Bakerová. (20th Century Fox, Volné dílo, commons.wikimedia.org)
Než se stala slavnou, montovala drony i Marilyn Monroe, tehdy zatím jen Norma Jean Bakerová. (20th Century Fox, Volné dílo, commons.wikimedia.org)
Foto: Wikimedia Commons Titulka (Capricorn4049, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons)
Související články
Věda a technika
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Věda a technika
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Věda a technika
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
reklama
svět zločinu
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího […]
Jiří Kajínek: Muž v zeleném tílku, symbol kontroverze a mediální hvězda
Pravděpodobně jde o nejznámějšího českého vězně všech dob. Jiří Kajínek vstupuje do bran věznice Mírov jako ostřílený recidivista, vždyť už si prošel věznicemi v Českých Budějovicích i ve Valdicích. Na Mírově měl ovšem zůstat na doživotí. V roce 1998 je totiž odsouzen na doživotí za spáchání dvojnásobné nájemné vraždy a za pokus o spáchání vraždy. […]
záhady a tajemství
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný