Domů     5 zvířat, která dokáží mluvit: Jak se naučila lidskou řeč?
5 zvířat, která dokáží mluvit: Jak se naučila lidskou řeč?

Někdy máme pocit, jako by nám „němé tváře“ rozuměly. A nemusí to být jen mylný dojem. Mezi námi totiž opravdu žijí zvířata, která dokáží mluvit podobně jako lidé! Jejich slovník se sice omezuje jen na některé výrazy, ovšem i to stojí za to.

„Ahoj.“ Miluji tě.“ „Jak se máš?“ To vše a ještě mnohem více dokážou ze své tlamy vypustit zvířata v jazyce lidí, s nimiž žijí. Rozumí snad skutečně lidské mluvě? Nebo se jen naučila napodobit zvuk slov?

O nohu se vám z ničeho nic otře kočka. Zvedne hlavu, upřeně se na vás podívá a táhle zamňouká. Zcela jasně a zřetelně slyšíte, jak z její tlamy vychází: „Ahoj.“ Slyšeli jste dobře? Jak je možné, že zvíře promluvilo lidskou řečí? A kočka pokračuje:

„Mám hlad,“ řekne a čeká, že dostane nějakou laskominu. Je to snad pouhá náhoda, že jejímu mňoukání rozumíte? Nikoliv. Existují tvorové, kteří si záhadným způsobem osvojili mluvu svých páníčků.

Ač se to zdá neuvěřitelné, takové schopnosti jsou známy u různých druhů zvířat. Některé přímo hovoří, jiné se naučili znakovou řeč. Představíme vám šimpanzici, tuleně, kočku, psa a slona, kteří se bez problémů domluví!

OPICE, KTERÁ JÍ STŘÍBRNÝM PŘÍBOREM

Lucy se dokonce nezdráhala i zalhat, když se jí to hodilo. Foto: Snowyowls - CC BY-SA 2.0
Lucy se dokonce nezdráhala i zalhat, když se jí to hodilo. Foto: Snowyowls – CC BY-SA 2.0

Zvíře: šimpanzice

Jméno: Lucy (1964–1987)

Schopnosti: zvládla 250 znaků ve znakové řeči, dokázala lhát, uměla vařit čaj, jíst příborem, dokonce ráda popíjela gin

Když si manželé Temerlinovi z amerického státu Oregon přinášejí domů mládě šimpanzí samičky Lucy, berou ji téměř jako své dítě.

Rozhodnou se, že ji budou vychovávat jako svojí vlastní a dají jí veškerý komfort, který si zaslouží lidská bytost.

Psycholog Maurice K. Temerlin (1924–1988) a jeho žena Jane své opičce pořídí slušivý obleček podle poslední módy a zahájí výuku, která se rovná regulérní výchově dítěte.

Lucy se naučí sedět u stolu, jíst příborem, vařit čaj, starat se o vlastní kotě a v neposlední řadě si zvládne zapamatovat asi 250 znaků řeči pro neslyšící. Tímto je schopná dorozumívat se s lidmi.

A co víc, nezdráhá se využívat i takové praktiky, které by měly být typické jen pro lidi – když se jí to hodí, nepokrytě lže!

Prolhaná Lucy

Zajímavý je například přepis jednoho rozhovoru mezi ní a jejím učitelem, primátologem Rogerem Foutsem (*1943). Ten na podlaze objeví kupu šimpanzích výkalů a jde si to s Lucy vyřídit: „Co to je?“ ptá se a Lucy ve znakové řeči odpovídá:

„Co?“ Fouts to nevzdává: „Ty víš. Tak co to je?“ „Špína, špína,“ říká Lucy. „Čí je to špína?“ ptá se opět Fouts. „Sue,“ odpoví Lucy, která se snaží svalit vinu na jinou studentku. „To není Sue. Čí to je?“ Lucy opět zalže: „Rogera.“ „Ne, moje také není.

Tak čí je?“ pokračuje ve vyptávání Roger Fouts. Lucy se vzdává: „Lucy špína, špína. Promiň Lucy.“ Jak je možné, že si šimpanzice vymýšlela? Taková vlastnost doposud nebyla u zvířat známá…

Opočlověk mezi šimpanzi

Neuvěřitelný příběh Lucy pokračuje poněkud ponuře. Jak se šimpanzice vyvíjí, přestává být krotká. V domě Temerlinových ničí zařízení a vykazuje silnou sexuální touhu vůči mužům.

Musí být přemístěna a vhodnou lokalitou se pro ni má stát centrum pro šimpanze v africké Gambii. Odjíždí sem i se svými „adoptivními rodiči“ a studentkou psychologie Janis Carter. Jenže „mezi svými“ se jí nelíbí.

Poté, co Temerlinovi odjedou, vykazuje jasné známky deprese, odmítá jídlo a ve znakové řeči neustále ukazuje „bolest“. Jelikož není schopná se normálním způsobem začlenit mezi ostatní šimpanze, Carter s ní v Gambii zůstává.

Po několika letech, kdy se Janis snaží Lucy pomoci k asimilaci, šimpanzice začne vykazovat jisté zlepšení. Její opatrovatelka proto odjíždí, aby se vrátila opět po roce. Lucy ji okamžitě pozná a srdečně ji zdraví. To je naposledy, co se tyto dvě setkají.

Šimpanzice totiž poté odběhne s ostatními šimpanzi a už se nevrátí. Po roce jsou nalezeny její ostatky ve značném stadiu rozkladu. Vypadá to, že padla za oběť pytlákům. Výsledek „experimentu Lucy“ je takový, že z divokého zvířete se stal skoro člověk. Jak to, že nezvítězily její zvířecí pudy?

TULEŇ S BOSTONSKÝM PŘÍZVUKEM

Odborníci nejdříve nechápali, odkud má Hoover svůj podivný akcent. Foto: Mateusz Włodarczyk-CC BY-SA 4.0
Odborníci nejdříve nechápali, odkud má Hoover svůj podivný akcent. Foto: Mateusz Włodarczyk-CC BY-SA 4.0

Zvíře: tuleň

Jméno: Hoover (asi 1971–1985)

Schopnosti: odposlouchal několik vět v angličtině a naučil se je říkat. Vyslovoval je přitom s akcentem typickým pro své opatrovníky.

Osud se s malým tuleněm nemazlí. V roce 1971 jej naleznou Alice a George Swallowi coby sirotka na pobřeží oceánu v americkém státě Maine. Nebohé zvíře si dvojice odnáší domů, kde ho umístí do vany.

Je ještě malinký a nechce moc jíst, ovšem to se zanedlouho změní. Zvířátku chutná natolik, že žere doslova jako vysavač (v angličtině hoover) a odsud také dostává své jméno. Swallowi na něj často pokřikují: „Vypadni odsud!“ (v ang. „Get outta here!“).

A udiveně pozorují, jak si Hoover jejich poznámky ukládá do paměti. On si totiž nepamatuje samotný pokyn, nýbrž onu větu, kterou mu „adoptivní rodiče“ stále opakují.  Zanedlouho ji sám vyslovuje!

Chce mluvit jako lidé?

Učenlivý tuleň si zapamatuje slova, která slyší nejčastěji a snaží se je napodobovat. Vydává zvuk, který formuje tak, že skutečně připomíná věty manželů Swallowých. Říká třeba:

„How are ya?“ („Jak se máš?“), „get down“ („slez“), „hello there“ („nazdar“) či své jméno Hoover. Podivuhodný tuleň roste jako z vody a svým opatrovníkům přerůstá přes hlavu.

Nemají již dostatek prostředků k tomu, aby se o něho postarali a jako čtyřměsíční mládě ho odnášejí do akvária New England v Bostonu.

Zdejším ošetřovatelům vypráví o neobvyklých schopnostech svého zvířete, avšak setkávají se s nepochopením, ba dokonce výsměchem. Jsou snad Swallowi v zajetí sluchových halucinací?

Odkud má ten akcent?

Netrvá dlouho a pracovníci akvária si podivuhodného nadání nenažraného Hoovera všimnou také. Tuleň imituje lidskou řeč a ve svém repertoáru má hned několik plynulých vět! Okamžitě se stane středem zájmu odborníků, kteří začnou jeho hlasový projev zkoumat.

Do hlavy jim nejde zejména jedna věc: onen podivný akcent, který je ze zvířecí řeči patrný. Záhada se vyřeší brzy. Když Hoovera znovu navštíví Swallowi, badatelé jejich přízvuk okamžitě poznají – přesně tak „mluví“ i zázračný tuleň!

Osvojil si snad výslovnost svých opatrovníků, podobně, jako to dělají děti u svých rodičů? Ale jak to, když je to „jen“ zvíře? Jak se dočteme na stránkách jeho domovského akvária: „Hoover se brzy stal slavným.

Stále drží rekord jako nejslavnější tuleň.“ V roce 1985 v pokročilém věku umírá a zanechá po sobě šest potomků. Žádný z nich však podobné nadání nevykazuje.

Jediný, kdo působí jako „hlasově obdařený“ tuleň, je jeho vnuk Chucky, dosud však lidskou řeč nenapodobil. Pracovníci akvária se zvířetem dále pracují. Budou jednou úspěšní?

I KOČKA MÁ PRÁVO NA SVOBODNÝ PROJEV!

Blackie se zanedlouho naučila „vymňoukávat“ běžné věty. Foto: Pixabay
Blackie se zanedlouho naučila „vymňoukávat“ běžné věty. Foto: Pixabay

Zvíře: kočka

Jméno: Blackie

Schopnosti: dokáže „vymňoukávat“ několik lidských vět

Kočky jsou typické pro své táhlé, pištivé mňoukání, stejně jako pro spokojené předení. Jenže jsou i takové, jejichž „hlasové možnosti“ se od tohoto obvyklého standartu velmi liší.

Jednou takovou je hvězda televizních a radiových pořadů z 80. let minulého století, kočka Blackie.

Když její majitel Carl Miles z amerického města Augusta ve státě Georgia pozná, že vykazuje zvláštní nadání, začne jí učit lidské řeči. A jde to jako po másle. Blackie se zanedlouho naučí „vymňoukávat“ běžné věty.

Pochopitelně neartikuluje přímo jako člověk, dovede však vyluzovat zvuk takovým způsobem, že zní zcela jasně jako angličtina. A iluze je zcela dokonalá. Jak uvádí americký autor Paul J. Donovan: „Kočka nosila bílý obojek, dva popruhy a vodítko.

V ruce ji držel a hladil muž (Miles) a Blackie říkala ‚Miluji tě,‘ nebo ‚chci maminku‘.“ Ví snad v takové chvíli o tom, že napodobuje lidskou řeč?

Zvíře u soudu

Blackie je hvězdou. Televizní i rádiové stanice si Milese s jeho kočkou zvou do svých show a diváci nestačí zírat na podivuhodné zvířecí schopnosti. Jenže jakkoliv se její „lidská řeč“ zdá fascinující, po čase se její vystoupení „okouká“.

Miles tak skončí na ulici i se svojí kočkou, která se předvádí kolemjdoucím a dostává od nich drobné. Ovšem ani tato produkce se dlouho neudrží, jelikož si někteří lidé začnou stěžovat. A Carl navíc nemá na veřejné vystupování povolení.

Celá věc dojde až do absurdního závěru. Majitel kočky si povolení pořídí, jenže ho může uplatnit na vše možné, jen ne na mluvící kočku. Zažaluje proto město Augusta a tvrdí, že porušuje práva Blackie na svobodu projevu.

Se svým „neprůstřelným“ argumentem však neuspěje. Kočka totiž není člověk a pokud prý cítí, že jsou její práva porušována, může to říci sama. Taková je odpověď adresovaná nešťastnému Milesovi. Je jasné, že s estrádou Blackie je konec. Navždy však již zůstane v pamětech lidí jako zázračná mluvící kočka.

GÉNIUS S DLOUHÝM NOSEM

Slon Košik prý zvládne říci korejsky „ahoj“, „sedni“, „lehni“, „ne“ a „hodný“. Foto: Caitlin from Hertfordshire - CC BY 2.0
Slon Košik prý zvládne říci korejsky „ahoj“, „sedni“, „lehni“, „ne“ a „hodný“. Foto: Caitlin from Hertfordshire – CC BY 2.0

Zvíře: slon

Jméno: Košik (*1990)

Schopnosti: sám od sebe se naučil říkat několik korejských slov

Když slon Košik z jihokorejské zoo Everland zvedne svůj dlouhý chobot a strčí si ho do tlamy, nemusí to znamenat, že právě jí. Tento sloní samec totiž svůj chobot používá rovněž k mluvení!

Dvaadvacetiletý Košik se podle všeho naučil vyslovovat několik korejských výrazů, a co víc, možná jim dokonce rozumí! Mezinárodní vědecký tým došel nedávno k závěru, že jeho projevy jsou skutečnou mluvou, tak, jak ji používají lidé.

Zvládne prý říci „ahoj“, „sedni“, „lehni“, „ne“ a „hodný“. Zcela zřejmě tak imituje řeč svých ošetřovatelů. Podle vědců toho dosahuje tak, že chobotem zastrčeným v tlamě modeluje zvuk, jenž sám vydává.

Experty udivuje zejména to, že se bez jakéhokoliv tréninku jen vlastním přičiněním naučil řeči právě slon. Říkají, že takové jevy jsou obvyklé spíše u papoušků a Košikovy dovednosti označují jako „zcela novou metodu hlasové produkce“.

 Z jakého důvodu začal jihokorejský slon mluvit? A rozumí tomu, co říká?

Sám sobě trenérem

Pokud by Košik dokázal nejen imitovat řeč, ale zároveň by jí i rozuměl, znamenalo by to naprostou senzaci. Ovšem zda to tak je, to experti zatím potvrdit nedokáží. Upozorňují však na to, že na jeden z povelů, který slon umí vyslovit, dokáže i reagovat.

Je to příkaz „Sedni si!“ (v korejštině „anja“). Zná tedy Košik význam slov, která používá? Vědci navíc říkají, že slon dokáže dobře imitovat samohlásky. S korejštinou prý vykazuje shodu ze 67 %. Naproti tomu souhlásky mu tolik nejdou, ty zvládá tak z 21 %.

Člověk nahradil slony

Proč se vlastně Košik naučil mluvit? Jeho ošetřovatelé se domnívají, že z důvodu osamělosti. V pěti letech byl totiž separován od dalších dvou slonů, a tak si vytvořil neobyčejně pevné pouto se svými ošetřovateli.

Jak uvádí místní veterinářka Shin Nam-sik:

„V Košikově případě je stupeň intimity mezi ním a jeho trenérem klíčovým faktorem toho, že slon chtěl znít jako člověk.“ To, že napodobuje právě lidi ze svého okolí, lze prý navíc poznat podle toho, že využívá stejnou zvukovou frekvenci, jako oni.

Pokouší se snad o komunikaci? V současnosti je zvíře hvězdou, která baví návštěvníky zoo. V jeho repertoáru jsou i další věty, které zatím nedovedl do dokonalosti. Jaký bude jeho slovník v budoucnu?

Vzhledem k tomu, že sloni se dožívají 60–70 let, má Košik na učení času ještě dost.

SÁM SI ŘEKNE O ŽRÁDLO

Mezi oblíbené aktivity fenky patřilo mluvení, zpívání, hraní a pronásledování veverek. Foto: Bönisch-CC BY-SA 2.0 de
Mezi oblíbené aktivity fenky patřilo mluvení, zpívání, hraní a pronásledování veverek. Foto: Bönisch-CC BY-SA 2.0 de

Zvíře: pes

Jméno: Mishka (2002-2017)

Schopnosti: uměla několik anglických vět, odpovídala na otázky, za doprovodu hudby zpívala

Slavné spojení „psí oči“ vyjadřuje proslulou metodu čtyřnohých mazlíčků, díky které dokážou vyloudit i nemožné. Proti tomu takřka není obrany. Ovšem jak byste dokázali odolat v momentě, kdy by si váš pes o něco řekl přímo lidskou řečí!?

Takovou schopnost měla americká fenka sibiřského husky, která slyšela na jméno Mishka. Na jejím facebookovém profilu, kde měla několik set tisíc fanoušků, se o ní dočtete: „Oblíbené aktivity:

mluvení, zpívání, hraní, pronásledování veverek.“ Ano, tento pes skutečně tyto aktivity zvládal! Její majitel Matthew Gardea na ni byl pyšný. Podivuhodné schopnosti svého mazlíčka proměnil v internetovou senzaci. Jak je možné, že Mishka mluvila?

Věděli to už nacisté?

„Mishka, I love you,“ (Mishko, miluji tě) říkal Gardea své fence a několikrát to zopakoval. Ona na něj soustředěně zírala a vzápětí se dala do vytí. Zvuk, který vyluzovala, zněl jako „I love you“!

Přesně oddělovala slova a svůj hlas modelovala tak, že zněl jako anglická věta. A uměla toho mnohem víc. Dokázala „říci“ třeba „I´m hungry“ (Mám hlad), „hello“ (ahoj) nebo odpovědět „no“ (ne), když se jí někdo zeptal, zda je hloupá.

Z Mishky byla celebrita a dokonce nahrála svojí vlastní píseň. Zpěv byl totiž jejím dalším koníčkem. Když jí Gardea pustil oblíbenou muziku, fenka svým vytím kopírovala tóny. Dokázala zpívat mnohem čistěji, než leckterý člověk. Co stálo za jejím podivuhodným nadáním?

Zdá se ovšem, že nebyla jediným mluvícím psem na světě. Známy jsou rovněž případy psů, které za 2. světové války učili mluvit němečtí nacisté!

Věřili totiž, že v nich tato schopnost dřímá a pokud budou trénováni, mohou se dorozumět s příslušníky SS (Schutzstaffel, ozbrojená organizace sestávající z oddaných přívrženců Adolfa Hitlera, 1889–1945).

Někteří prý skutečně dokázali odpovídat. Například na otázku „Kdo je Adolf Hitler?“ údajně vyštěkli „Mein Führer“ (Můj vůdce). Jsou snad psi předurčeni k lidské řeči?

Foto: Viz popisky
Související články
Věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz