Domů     Proč Zikmund Lucemburský vsadil raději na diplomacii?
Proč Zikmund Lucemburský vsadil raději na diplomacii?
19.10.2023

Již na konci července 1420 Zikmund Lucemburský po porážce na Vítkově 14. července 1420 vyplatí žoldnéře ze svého vojska. Jeho bojovníci jsou zklamaní. Nedočkali se vítězství a tučné kořisti, na kterou se těšili.

Čerstvě korunovaný panovník ale momentálně nechce riskovat další blamáž a vojsko rozpouští.

Čerstvě korunovaný český král Zikmund Lucemburský (1368–1437) odjíždí 2. srpna 1420 z Prahy do Kutné Hory, kde si líže rány z porážky. Záhy ale začíná myslet na odvetu.

Pražští husité přitom od 15. září obléhají posádku Vyšehradu, věrnou Zikmundovi. Vojáci čekají na pomoc od krále, která ale dlouho nepřichází, a vyšehradským proto hrozí vyhladovění. Zdržení způsobí zřejmě Zikmundova nemoc.

V říjnu probíhají jednání mezi panovníkem a husitskými radikály. Kronikář Vavřinec z Březové (asi 1370–1437) mluví o tom, že radikálové chtějí svobodné slyšení o čtyřech pražských artikulech. Jenže to se nakonec neuskuteční.

„Naseruť jim dříve do rypáků, než bych ustoupil z Vyšehradu,“ vzkazuje prý Zikmund svým nepřátelům. Později v roce 1425 vysvětluje, proč jim slyšení nedal: „Slyšení dát, to nám nepřísluší než papeži.“

Bitva pod Vyšehradem 1. listopadu 1420. FOTO: Various/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Bitva pod Vyšehradem 1. listopadu 1420. FOTO: Various/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Další ostudná porážka

Vyšehradští, kteří stále zoufale čekají na doplnění zásob, uzavřou nakonec s velitelem pražského husitského vojska, Hynkem Krušinou z Lichtenburka (asi 1392–1454), 28. října 1420 dohodu.

Když posádka do 31. října nedostane pomoc, vydá následujícího dne do 15. hodiny Vyšehrad Pražanům za to, že posádku nechají se zbraněmi svobodně odejít. Není jasné, zda král přesně znal podmínky smlouvy, nebo ne. Jisté je, že se svými muži přichází pozdě.

„ Král, již po patnácté hodině přijížděje se svým vojskem v počtu patnácti nebo dvaceti tisíc dobře vyzbrojených od Nového hradu, přiblížil se k místu pražského vojska,“ líčí nástup k bitvě Vavřinec z Březové.

Již nepomůže ani domluvené znamení k útoku, které Zikmund dává svým vytaseným lesknoucím se mečem. Po signálu má Zikmundovo vojsko i vyšehradská posádka vyrazit do boje. Jenže vyšehradští už mezitím kapitulovali. I tak ale mají křižáci stále v bitvě šanci.

Zatímco na jejich straně stojí 16 000 těžkooděnců, Pražanů je jenom 12 000. Přesto se ale Zikmundovi žoldnéři po prudkém boji dávají na ústup a utrpí další porážku.

Bitva u Kutné Hory 21. a 22. prosince 1421. FOTO: Josef Mathauser/Creative Commons/Public domain
Bitva u Kutné Hory 21. a 22. prosince 1421. FOTO: Josef Mathauser/Creative Commons/Public domain

Zrádce se kaje

Čeněk z Vartemberka se na jaře 1421 znovu přidává k husitům a uznáním viny za vydání Pražského hradu do Zikmundových rukou obměkčí dokonce i samotného husitského vůdce Jana Želivského (1380–1422).

Jako odčinění své zrady nabídne husitům na pomoc několik stovek příslušníků své jízdy a současně slíbí, že sjedná kapitulaci Lucemburkovy posádky Pražského hradu. Obojí záhy skutečně dodrží.

Mezitím se ale Zikmund chystá oplatit husitským radikálům své ponížení z Vítkova a Vyšehradu. Papež Martin V. vyhlašuje proti kacířským Čechám novou, již druhou křížovou výpravu. Proti Lucemburkovi ale jakoby se všechno spiklo.

Jako svého krále ho 3. června 1421 odmítne sněm šlechticů a představitelů měst v Čáslavi. Účastní se ho i čtyři táborští hejtmani v čele s Janem Žižkou z Trocnova (kolem r. 1360–1424).

Sněm se usnese, že Zikmund je „tupitelem Božích pravd a vrahem cti a osob národa českého“.

Pippo Spano bojuje po Zikmundově boku. FOTO: Andrea del Castagno/Creative Commons/Public domain
Pippo Spano bojuje po Zikmundově boku. FOTO: Andrea del Castagno/Creative Commons/Public domain

Praha volá o pomoc

Lucemburk si ale tohle rozhodně nenechá líbit. Jeho vojska se na sklonku podzimu 1421 pohybují na dohled od Prahy. Pražané proto volají Žižku, v té době již zcela slepého, aby jim přišel na pomoc.

Když 1. prosince dorazí do hlavního města, vítají ho skutečně královsky. Jenže ani lucemburský panovník nezahálí. Bitvu však nechce svést u Prahy, a proto svá vojska přesouvá směrem k Jihlavě.

Na svoji stranu současně získá několik českých šlechticů včetně Čeňka z Vartemberka. 9. prosince 1421 vjíždí Zikmund do bran města Jihlavy a šikuje zde své vojáky. Glejtem volá i odpadlíky. Příštím cílem se má stát Kutná Hora, město plné stříbra.

Jeho držení je strategicky důležité, což ví i Jan Žižka, který tam dorazil již předešlého dne. Křižákům se do Kutné Hory podaří proniknout Kolínskou branou. Tu jim otevřeli jejich spojenci, kutnohorští Němci, kteří nemohou husitům přijít na jméno.

Žoldnéři, bojující pod znamením kříže, obsazují část města. Žižka se tak ocitá v Zikmundově obležení. Prorazí ho teprve během noci z 22. na 23. prosince. Královo vojsko noční útok překvapí a nemá sílu mu vzdorovat.

Navíc si panovník tehdy myslí, že má vítězství v kapse, a podcení situaci. Dovolí svým mužům opustit hlavní bojový útvar a hledat útočiště před zimou v okolí. To se mu krutě vymstí.

Husité, kteří prolomili obklíčení ve městě, se shromáždí i se všemi posilami u Nebovid na dohled od Kutné Hory. Sehnat dohromady roztroušené křižácké vojsko je nadlidský úkol. Proto královští vojáci alespoň zapalují město.

Zikmund Lucemburský si na uznání od kacířských Čechů musí dlouhá léta počkat. FOTO: Globetrotter19/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Zikmund Lucemburský si na uznání od kacířských Čechů musí dlouhá léta počkat. FOTO: Globetrotter19/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Vojsko se utopí v řece

Zachránit situaci se pokouší alespoň královský velitel Pippo Spano (1369–1426). Jenže jeho muži už neposlouchají, utíkají od Kutné Hory pryč. Žižkovy jednotky však vyrazí za nimi. Dohoní je u Habrů u Německého (dnes Havlíčkova) Brodu.

Již jenom samotný zpěv chorálu „Ktož sú boží bojovníci“ zažene vyděšené královské žoldnéře do řeky Sázavy. Spousta z nich se utopí v jejím proudu. Rozzuřeným husitům to ale nestačí.

Den po bitvě u Habrů chtějí dobýt i Německý Brod, který stál na Lucemburkově straně. První útok měšťané odrazí a neuspěje ani vyjednávání o kapitulaci. Husitští bojovníci přesto nakonec obránce udolají a v ulicích města pozabíjejí asi 1500 lidí.

Zikmund pochopí, že vojensky husitské rebely netrumfne. Od této chvíle proto přesedlá výhradně na diplomacii. Bude mu ale trvat ještě dlouhých 14 let, než ho Češi konečně uznají za svého krále. Dočká se teprve v roce 1436, krátce před svou smrtí.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Josef Mathauser/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
reklama
lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.