Domů     Proč Zikmund Lucemburský vsadil raději na diplomacii?
Proč Zikmund Lucemburský vsadil raději na diplomacii?
19.10.2023

Již na konci července 1420 Zikmund Lucemburský po porážce na Vítkově 14. července 1420 vyplatí žoldnéře ze svého vojska. Jeho bojovníci jsou zklamaní. Nedočkali se vítězství a tučné kořisti, na kterou se těšili.

Čerstvě korunovaný panovník ale momentálně nechce riskovat další blamáž a vojsko rozpouští.

Čerstvě korunovaný český král Zikmund Lucemburský (1368–1437) odjíždí 2. srpna 1420 z Prahy do Kutné Hory, kde si líže rány z porážky. Záhy ale začíná myslet na odvetu.

Pražští husité přitom od 15. září obléhají posádku Vyšehradu, věrnou Zikmundovi. Vojáci čekají na pomoc od krále, která ale dlouho nepřichází, a vyšehradským proto hrozí vyhladovění. Zdržení způsobí zřejmě Zikmundova nemoc.

V říjnu probíhají jednání mezi panovníkem a husitskými radikály. Kronikář Vavřinec z Březové (asi 1370–1437) mluví o tom, že radikálové chtějí svobodné slyšení o čtyřech pražských artikulech. Jenže to se nakonec neuskuteční.

„Naseruť jim dříve do rypáků, než bych ustoupil z Vyšehradu,“ vzkazuje prý Zikmund svým nepřátelům. Později v roce 1425 vysvětluje, proč jim slyšení nedal: „Slyšení dát, to nám nepřísluší než papeži.“

Bitva pod Vyšehradem 1. listopadu 1420. FOTO: Various/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Bitva pod Vyšehradem 1. listopadu 1420. FOTO: Various/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Další ostudná porážka

Vyšehradští, kteří stále zoufale čekají na doplnění zásob, uzavřou nakonec s velitelem pražského husitského vojska, Hynkem Krušinou z Lichtenburka (asi 1392–1454), 28. října 1420 dohodu.

Když posádka do 31. října nedostane pomoc, vydá následujícího dne do 15. hodiny Vyšehrad Pražanům za to, že posádku nechají se zbraněmi svobodně odejít. Není jasné, zda král přesně znal podmínky smlouvy, nebo ne. Jisté je, že se svými muži přichází pozdě.

„ Král, již po patnácté hodině přijížděje se svým vojskem v počtu patnácti nebo dvaceti tisíc dobře vyzbrojených od Nového hradu, přiblížil se k místu pražského vojska,“ líčí nástup k bitvě Vavřinec z Březové.

Již nepomůže ani domluvené znamení k útoku, které Zikmund dává svým vytaseným lesknoucím se mečem. Po signálu má Zikmundovo vojsko i vyšehradská posádka vyrazit do boje. Jenže vyšehradští už mezitím kapitulovali. I tak ale mají křižáci stále v bitvě šanci.

Zatímco na jejich straně stojí 16 000 těžkooděnců, Pražanů je jenom 12 000. Přesto se ale Zikmundovi žoldnéři po prudkém boji dávají na ústup a utrpí další porážku.

Bitva u Kutné Hory 21. a 22. prosince 1421. FOTO: Josef Mathauser/Creative Commons/Public domain
Bitva u Kutné Hory 21. a 22. prosince 1421. FOTO: Josef Mathauser/Creative Commons/Public domain

Zrádce se kaje

Čeněk z Vartemberka se na jaře 1421 znovu přidává k husitům a uznáním viny za vydání Pražského hradu do Zikmundových rukou obměkčí dokonce i samotného husitského vůdce Jana Želivského (1380–1422).

Jako odčinění své zrady nabídne husitům na pomoc několik stovek příslušníků své jízdy a současně slíbí, že sjedná kapitulaci Lucemburkovy posádky Pražského hradu. Obojí záhy skutečně dodrží.

Mezitím se ale Zikmund chystá oplatit husitským radikálům své ponížení z Vítkova a Vyšehradu. Papež Martin V. vyhlašuje proti kacířským Čechám novou, již druhou křížovou výpravu. Proti Lucemburkovi ale jakoby se všechno spiklo.

Jako svého krále ho 3. června 1421 odmítne sněm šlechticů a představitelů měst v Čáslavi. Účastní se ho i čtyři táborští hejtmani v čele s Janem Žižkou z Trocnova (kolem r. 1360–1424).

Sněm se usnese, že Zikmund je „tupitelem Božích pravd a vrahem cti a osob národa českého“.

Pippo Spano bojuje po Zikmundově boku. FOTO: Andrea del Castagno/Creative Commons/Public domain
Pippo Spano bojuje po Zikmundově boku. FOTO: Andrea del Castagno/Creative Commons/Public domain

Praha volá o pomoc

Lucemburk si ale tohle rozhodně nenechá líbit. Jeho vojska se na sklonku podzimu 1421 pohybují na dohled od Prahy. Pražané proto volají Žižku, v té době již zcela slepého, aby jim přišel na pomoc.

Když 1. prosince dorazí do hlavního města, vítají ho skutečně královsky. Jenže ani lucemburský panovník nezahálí. Bitvu však nechce svést u Prahy, a proto svá vojska přesouvá směrem k Jihlavě.

Na svoji stranu současně získá několik českých šlechticů včetně Čeňka z Vartemberka. 9. prosince 1421 vjíždí Zikmund do bran města Jihlavy a šikuje zde své vojáky. Glejtem volá i odpadlíky. Příštím cílem se má stát Kutná Hora, město plné stříbra.

Jeho držení je strategicky důležité, což ví i Jan Žižka, který tam dorazil již předešlého dne. Křižákům se do Kutné Hory podaří proniknout Kolínskou branou. Tu jim otevřeli jejich spojenci, kutnohorští Němci, kteří nemohou husitům přijít na jméno.

Žoldnéři, bojující pod znamením kříže, obsazují část města. Žižka se tak ocitá v Zikmundově obležení. Prorazí ho teprve během noci z 22. na 23. prosince. Královo vojsko noční útok překvapí a nemá sílu mu vzdorovat.

Navíc si panovník tehdy myslí, že má vítězství v kapse, a podcení situaci. Dovolí svým mužům opustit hlavní bojový útvar a hledat útočiště před zimou v okolí. To se mu krutě vymstí.

Husité, kteří prolomili obklíčení ve městě, se shromáždí i se všemi posilami u Nebovid na dohled od Kutné Hory. Sehnat dohromady roztroušené křižácké vojsko je nadlidský úkol. Proto královští vojáci alespoň zapalují město.

Zikmund Lucemburský si na uznání od kacířských Čechů musí dlouhá léta počkat. FOTO: Globetrotter19/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Zikmund Lucemburský si na uznání od kacířských Čechů musí dlouhá léta počkat. FOTO: Globetrotter19/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Vojsko se utopí v řece

Zachránit situaci se pokouší alespoň královský velitel Pippo Spano (1369–1426). Jenže jeho muži už neposlouchají, utíkají od Kutné Hory pryč. Žižkovy jednotky však vyrazí za nimi. Dohoní je u Habrů u Německého (dnes Havlíčkova) Brodu.

Již jenom samotný zpěv chorálu „Ktož sú boží bojovníci“ zažene vyděšené královské žoldnéře do řeky Sázavy. Spousta z nich se utopí v jejím proudu. Rozzuřeným husitům to ale nestačí.

Den po bitvě u Habrů chtějí dobýt i Německý Brod, který stál na Lucemburkově straně. První útok měšťané odrazí a neuspěje ani vyjednávání o kapitulaci. Husitští bojovníci přesto nakonec obránce udolají a v ulicích města pozabíjejí asi 1500 lidí.

Zikmund pochopí, že vojensky husitské rebely netrumfne. Od této chvíle proto přesedlá výhradně na diplomacii. Bude mu ale trvat ještě dlouhých 14 let, než ho Češi konečně uznají za svého krále. Dočká se teprve v roce 1436, krátce před svou smrtí.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Josef Mathauser/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
Historie
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
Historie
Těhotenství z moči dokázaly odhalit už starověké Egypťanky
Kdy se začaly používat těhotenské testy? Překvapivě nejde o žádnou novodobou záležitost. Už starověké ženy si s tím dokázaly docela obstojně poradit a zjistit, zda se skutečně nacházejí ve stavu očekávání.   Překvapivě už starověké Egypťanky si v době kolem r. 1350 př. n. l. dokázaly ověřit, zda jsou v jiném stavu. Několik dnů po sobě močily na […]
Historie
100 let od smrti Franze Kafky: Co napsal, to spálil!
Prsty na nohou se zbarvují do temně fialova. Už se neuzdraví. Skousne ret, aby překoval bolest. Teploty se blíží téměř k nule a jeho rodiče nemají na boty. Vykročí k další vsi. Prodává sponky i mašličky, aby přilepšil rodinnému rozpočtu…   Chlapec se jmenuje Hermann Kafka (1852–1931) a časem se vypracuje na movitého podnikatele. Psát […]
reklama
lifestyle
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Sportovní hvězdy na šikmé ploše
Světem sportu neotřásají jen dopingové skandály, nečestná hra nebo podvádění. Skandální chování, hraničící s pácháním trestných činů, má na svědomí třeba i fotbalista Gilbert Bodart, s nímž se často skloňují pojmy jako přepadení nebo padělatelství.   Koho chce zabít hokejista Danton? V dubnu 2004 je pořádně horko kolem špičkového hokejisty americké NHL Mikea Dantona (*1980). […]
Mileniálové & spol.: Jak generace získaly svá pojmenování?
Baby Boomers, generace X, mileniálové, zetkaři… Ale také tichá nebo ztracená generace. Přestože toto rozdělení pochází ze zámoří, většina světa je přejala a užívají ho sociologové i marketingoví profíci. V českých podmínkách však máme také svou specifickou generaci. Napadne vás, která to je? Pojmenování generací není vždy přímočarý proces. Házet do jednoho pytle všechny, kteří […]
Tragická nehoda dětské filmové hvězdy Tomáše Holého
Tomáš Holý, milovaný dětský herec, který se zapsal do srdcí diváků nezapomenutelnými rolemi, tragicky zahynul při dopravní nehodě jen několik dní před svými dvaadvacátými narozeninami. Osudová projížďka, ke které se rozhodl po večeru stráveném s přáteli, se stala jeho poslední. Jak se události toho osudného dne odehrály? A jaké byly poslední okamžiky jeho života?   […]
reklama
zajímavosti
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín. Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom […]
Plyšoví medvídci: Roztomilí i zatracovaní
Jen málokterá hračka se dá považovat za roztomilejší a neškodnější, než jsou plyšoví medvídci. Ale než se stanou běžnou ozdobou dětských pokojíčků, musí si své místo na slunci tvrdě vydobýt. Ozvou se dokonce hlasy, které je považují za nebezpečné pro zdravý vývoj dětí a důvod nižší porodnosti! V obchodech si dnes můžeme vybírat ze široké […]
Jak jej asi neznáte: Buonarroti vynikal i jako výborný manažer
Michelangelo Buonarroti (1475-1564) nebyl jen velmi nadaným renesančním malířem, sochařem, architektem a básníkem, nýbrž i schopným a výkonným manažerem v dnešním slova smyslu, jak nám dokládají nálezy z archivů v italské Florencii a Pise. Talent umělecký i praktický Na základě objevených archivních záznamů se jednalo o postavu mimořádného všestranného nadání, kromě uměleckého tedy i praktického. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na seznamce jsem našla toho pravého!
skutecnepribehy.cz
Na seznamce jsem našla toho pravého!
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
nasehvezdy.cz
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
Herečka a moderátorka Víkendové Snídaně Dana Morávková (52) s láskou pečuje o svého manžela, klavíristu Petra Maláska (59). Ten před několika týdny ošklivě upadl na kole a zlomil si obě ruce. Ačkoli u
Drobenkový koláč s borůvkami
tisicereceptu.cz
Drobenkový koláč s borůvkami
Drobenku můžete různě kombinovat: místo hrubé mouky použít mleté ořechy, přidat skořici, vanilku. Ingredience na 1 plech Na těsto 250 g hladké mouky 125 ml mléka 1 vejce 50 g cukru 50 g m
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
epochalnisvet.cz
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, uvedla, že květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
enigmaplus.cz
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
Díky nejrůznějším přírodním jevům, které si lidé odjakživa neuměli vysvětlit, postupem času vznikala celá řada mytických bytostí. Vědci se vydali například po stopách bájných příběhů o Kyklopech [
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
panidomu.cz
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety. Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor,
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
nejsemsama.cz
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je
Speciální povrchy v koupelně
rezidenceonline.cz
Speciální povrchy v koupelně
Uživatelský komfort v hygienické zóně zvyšují úpravy a technologie, jež znesnadňují usazování nečistot a vodního kamene, ulpívání otisků prstů a samozřejmě rovněž zjednodušují čištění veškerých souvisejících koupelnových ploch. Úpravy materiálů v rámci výroby nebo aplikované dodatečně usnadňují díky svým jedinečným vlastnostem údržbu umyvadel, umývátek, klozetů, van a další sanitární keramiky, stejně jako obkladů, sprchových a
Střední Čechy z paluby výletní lodě
epochanacestach.cz
Střední Čechy z paluby výletní lodě
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
iluxus.cz
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
SHA Wellness Clinic nedaleko španělského Alicante představila tři Grand Suites, navržené prestižním designérem Lázaro Rosa-Violánem. Nově navržené apartmány vyvažují neutrální tóny s barevnými akcenty
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
historyplus.cz
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
„Račte s námi, dámo,“ říká ostře americký úředník cizince, která právě připlula z Japonska do Kalifornie. Mezi oběma státy panuje napětí kvůli nedávno přijatému zákonu, znemožňujícímu cizincům vlastnit v Kalifornii půdu. Zásah v mezinárodní přestřelce schytá i jedna z prvních českých světoběžnic.   Narodila se v listopadu a sychravé zůstane celé její dětství. Barbora Markéta
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
21stoleti.cz
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jej