Domů     Mytická hora Sinaj: Pátráme po tajemném biblickém místě
Mytická hora Sinaj: Pátráme po tajemném biblickém místě
18.10.2023

Klikatící se cesta plná serpentin nebo schodiště o 3000 schodech. Cestu, jak vystoupat na posvátnou Mojžíšovu horu neboli Sinaj si můžete zvolit sami. Najdete ji v egyptském kraji Jižní Sinaj…

Proudí sem zástupy věřících i turistů. Jedni touží stanout na mystickém místě, jiní se těší na pozorování slunce padajícího za obzor. Klid k rozjímání tu zrovna nenajdete. Strmou cestu vzhůru lemují stánky s občerstvením a suvenýry.

S každou další tisícovkou schodů o něco narůstá i cena. Hora se tyčí do výšky 2285 metrů a Arabové jí neřeknou jinak, než Džabal Músá. Je to vážně tak jednoduché? Stačí se podívat do mapy a můžeme na Sinaj vyrazit?

Odpověď je nasnadě. Ne, není to tak jednoduché. Džabal Músá alias Sinaj se sice jmenuje stejně jako hora, kde dá Bůh Mojžíšovi Desatero přikázání, ale to ještě neznamená, že jí skutečně je.

EPOCHAplus.cz vás zve na túru po 8 vrcholcích Egypta, Izraele a Saudské Arábie. Čeká nás vpravdě detektivní pátrání po posvátné hoře. Bude úspěšné? Rovnou přiznejme, že těžko. Ve shodě totiž nejsou ani kapacity mezi archeology.

Výlet to ale bude – ať už Bibli považujete za písmo svaté nebo třeba studnici literárních žánrů – i tak zajímavý.

Je to jeden z nejslavnějších biblických příběhů, který de facto formuje civilizace. Ale... Odkud že to Mojžíš sestoupil? Foto: CC - volné dílo
Je to jeden z nejslavnějších biblických příběhů, který de facto formuje civilizace. Ale… Odkud že to Mojžíš sestoupil? Foto: CC – volné dílo

Kam vede Mojžíš Izraelity?

Har Karkom se tyčí na půl cesty mezi skalním městem Petra v Jordánsku a Kadéšem na území dnešní Sýrie. Italský archeolog Emmanuel Anati (*1930) je pevně přesvědčen, že toto je skutečná hora Sinaj. Proč?

Právě tohle místo lze označit za jedno z nejvýznamnějších epicenter náboženského života starověku. A to přes to, že nemá místo v učebnicích. Dnes jde o archeologický ráj. Najedete tu na 1000 nalezišť! Tradice posvátného místa vydrží tisíce let.

Stávaly zde kamenné sloupy i oltáře, okolí brázdí desetitisíce geoglyfů a rytin. Stále se nalézají nové. Tehdejší lidé dokonce budují zpevněné plošiny a po blízkém okolí rozeseté aglomerace.

Je jasné, že se tu koncentrovala řada prastarých kultů. Některé dochované výjevy jsou abstraktní, jiné zobrazují postavy lidí a zvířat a dokonce i jejich „křížence“.

Místem, kam chodí naši předci uctívat svá božstva, se stane již v dobách paleolitu, tedy starší době kamenné! Zavedl právě sem Mojžíš svůj lid? Jde o jediné místo na území dnešního Izraele, které by mohlo být za Sinaj považováno. Kde najdeme ty další?

Horkého favorita má i Saudská Arábie. Pátrat kolem 2578metrové Džabal al-Lúz se ale nepokoušejte – naleziště chrání ploty a vstup je jen na speciální povolení.

Jedním z těch, kdo si je jist tímto vrcholkem coby Sinajem, je i dobrodruh a amatérský archeolog Ronald Eldon Wyatt (1933–1999).

Sluší se ovšem dodat, že stejně tak identifikuje vyvýšeninu Durupınar ve východním Turecku ležící 30 kilometrů od Araratu coby Archu Noemovu. To ovšem nebude nikdy potvrzeno…

Klášter svaté Kateřiny na Sinaji. Ale je to ta pravá hora? Foto: Pixabay
Klášter svaté Kateřiny na Sinaji. Ale je to ta pravá hora? Foto: Pixabay

Popis by odpovídal, ale…

Může se v případě Džabal al-Lúz trefit? Možné to je: Vyšší horu bychom v oblasti hledali marně, ani tady nechybí pozůstatky starověkého oltáře s rytinami býčků, kruhy poskládané z kamenů, torza sloupů a nálezy nádob.

Bedlivé oko odhalí velkou skalní puklinu i vytyčenou hranici kolem hory. Obraz jako poskládaný podle biblického Exodu. Nechybí ani jeskyně. Jenže podobných míst najdeme víc. Kde?

Příhodně na Sinajském poloostrově, ze severu mezi Středozemním a z jihu Rudým mořem. Přestože je ve starověku jeho obydlenost zcela minimální, proudí tudy obchodní karavany, poutníci i celé armády. Právě tudy putují Izraelské kmeny tak – podle Bible 40 let.

Co hovoří ve prospěch hory Hashem el-Tarif oproti například Sinaji alias Džabal Músá? U starověké Sinaje musí (respektive musely) být pastviny. Kolem Džabal Músá by ale izraelitské kozy pošly hlady.

A stejně jako v případě Džabal al-Lúz, i zdejší místo mělo kultovní charakter. Má také průrvu, ze které je krásný výhled na přírodní amfiteátr. Průzkum místa navíc ukáže, že na vrcholku hory býval před staletími pramen – další plus bod pro toto místo.

Ostatně, každý geolog vám potvrdí, že prameny na vrcholcích hor platí celkem za raritu. Našli jsme tu pravou horu? Možná…

Kde je Sinaj? Můžete si vybrat... Mapa: Benutzer / Creative Commons by-sa-3.0 de
Kde je Sinaj? Můžete si vybrat… Mapa: Benutzer / Creative Commons by-sa-3.0 de

Tři dny cesty do Egypta

Izraelský zeměpisec Menashe Harel (1917–2014) má pocit, že se svět kolem na chvíli zatočil. Ztěžka usedne na kámen. Vytahuje notes a rychle dopisuje pár vět. Posvátný pocit ho stále neopouští. Koncept pro další z jeho knih, Sinajské cesty, je právě dokončen.

Vědec z Telavivské univerzity zvedne oči k vrcholku 622metrové Sin Bishar. Je si jistý: Tohle je skutečný Sinaj!

Jiné navržené hory Sinajského poloostrova smete ze stolu – většina z nich je v jižní části, která by dle něj nemohla uživit tak početnou skupinu s jejími zvířaty. V Bibli zmiňovaný Kadéš také není daleko.

A ačkoliv co do popisu místa najdeme vhodnější kandidáty, Harel zase dobře propočítá, jak dlouho by mohla cesta Izraelských kmenů na konkrétní místa trvat a horu vybírá i s tímto kritériem.

Teroristé na Sinaji

Na tohle místo se raději nevydávejte. Po okolí je ukryta řada nášlapných min. 900metrová hora Halal na Severním Sinaji totiž padne do oka jako dobrý úkryt teroristickým jednotkám.

Halal má coby posvátný Sinaj řadu podporovatelů v čele s britským koloniálním guvernérem Claudem Scudamorem Jarvisem (1879–1953), který je arabista a přírodovědec. Má skvělý vztahy s místními beduíny a kraj zná, jako žádný jiný Evropan. Může mít pravdu?

O něco pravděpodobnější než Halal se zdá 5. nejvyšší hora Egypta, 2070metrový Serbal ležící na jihu Sinaje v Národním parku svaté Kateřiny. I v jejím případě by pasoval biblický popis přesunu Izraelitů.

Za Sinajskou horu ji možná pokládají i mniši, kteří zde mají ve 4. století klášter.

Foto: CC, Pixabay
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhady a tajemství
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
reklama
zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.