Domů     5 nejstarších psaných jazyků
5 nejstarších psaných jazyků
30.10.2019

Dnes bychom se s nimi už asi nedomluvili, avšak neupřeme jim neodmyslitelný význam pro vývoj lidské komunikace. Které jazyky staly počátku prvních světových civilizací a kultur?

Vybrali jsme pro vás pětici z těch nejstarších, které známe díky dochovávaným písmenných záznamům.

Sumerština

Sumerové vytvořili v jižní Mezopotámii jednu z nejstarších městských civilizací na světě. K ní patřil i jazyk a vyspělý písemný systém, na který později navázala řada dalších národů.

Sumerština jako taková nespadá do žádné jazykové rodiny, stejně jako například baskičtina patří mezi jazyky izolované. Nejstarším známým dokumentem psaným sumersky je tabulka nalezená v místě tehdejšího města Kiš, v dnešním Iráku, a pochází z doby 3500 př. n.

l. Psaná sumerština se zpočátku hodně proměňovala. Směr písma byl nejprve shora dolů, kolem roku 3000 př. n. l. se změnil na zleva doprava. A otočila se i orientace znaků.

Samotné znaky prošly také vývojem – rovné či zatočené linky, tvořící jakési jednoduché piktogramy, přešly do tvaru klínů.

Sumerské klínové písmo převzalo mnoho dalších jazyků.
Sumerské klínové písmo převzalo mnoho dalších jazyků.

Raná egyptština

Říká se jí „raná“ nebo také „archaická“ a jde o první doložený jazyk slavných egyptských dějin.

Dříve byla považovaná pouze za prvotní formu staré egyptštiny, hlavního jazyka starověkého Egypta, ovšem vědecké výzkumy postupně ukázaly, že jde o jazyk v mnohém odlišný. Podle archeologických nálezů raná egyptština existovala již kolem roku 3300 př. n. l.

Její nejstarší doklady pocházejí z keramiky kultury Nakáda II., rozvíjející se v Horním Egyptě v závěrečné fázi doby kamenné. Raná egyptština se z jednoduššího zápisu vyvinula do složitého systému hieroglyfů, obsahujícího stovky znaků.

Reprezentovaly objekty známé v životě Egypťanů – symboly rostlin, ptáků či částí těla.

U egyptských hieroglyfů měl nejprve každý předmět či činnost vlastní obrázek, později začaly piktogramy reprezentovat i samotné hlásky či jejich skupiny.
U egyptských hieroglyfů měl nejprve každý předmět či činnost vlastní obrázek, později začaly piktogramy reprezentovat i samotné hlásky či jejich skupiny.

Akkadština

Nejprve se začala používat v oblasti severní Mezopotámie, odkud se postupně rozšířila do celé země. Její jméno je odvozeno od hlavního města Akkadu, významného kulturního centra, které založil kolem roku 2340 př. n. l. král Sargon.

Akkadština je nejstarším doloženým semitských jazykem (podskupina jazyků afroasijských). První akkadská slova, většinou vlastní jména, byla doložena v sumerských textech z doby asi 2 800 př. n. l.

Nejstarší souvislé texty pak pocházejí z poloviny 3. tisíciletí před Kristem. Akkadština používala klínové písmo, které převzala ze sumerštiny, stejně jako i velké množství slov.

Archeologové objevili stovky tisíc akkadských textů či fragmentů nejrůznějšího zaměření – od mýtů po odborné práce či osobní korespondenci.

Chetitština

Vůbec nejstarší doložený jazyk patřící do naší mateřské indoevropské skupiny má kořeny na území severní a střední Malé Asie, kde se přibližně v letech 1800 až 1200 př. n. l. rozkládala slavná říše Chetitů.

Přestože sami její obyvatelé nazývali svůj jazyk jako „nášili“, dodnes zůstává znám jednoduše jako „chetitština“. Nejstarším dochovaným skutečně chetitským textem je tzv. Anitta text, pocházejí z 16. století př. n. l..

Už v o čtyři staletí starších záznamech se ale nacházejí izolovaná chetitská slova. Chetité zřídka používali hieroglyfy, naprostá většina nalezených hliněných tabulek je však popsaná klínovým písmem.

Co na nich stojí, je nám dnes již dobře známo, a to díky českému badateli Bedřichu Hroznému (1879–1952), které se mu podařilo kolem roku 1917 chetitštinu rozluštit.

Právě Michael Ventris zjistil, že je mykénština předchůdcem dnešní řečtiny. Všiml si, že některé její prvky se objevující později v Homérovým dílech.
Právě Michael Ventris zjistil, že je mykénština předchůdcem dnešní řečtiny. Všiml si, že některé její prvky se objevující později v Homérovým dílech.

Mykénština

První známá předchůdkyně dnešní řečtiny se vyvíjela na pevninském Řecku, ale také na Krétě a Kypru v době mykénské kultury. Tedy před předpokládanou Dórskou invazí, která měla zahájit období klasického Řecka.

Mykénština, neboli mykénská řečtina, je nejstarším doloženým jazykem evropského kontinentu. Žádná mykénsky psaná literatura objevena nebyla, ale dochovalo se asi 5000 nápisů na hliněných tabulkách a fragmentech váz, nejstarší ze 14. století př. n. l.

Stopy po mykénštině končí okolo 12. století př. n. l., kdy vzhledem k nedostatku dochovaných informací začíná v Řecku tzv. temné období. Mykénská civilizace používala tzv.

lineární písmo B, které se podařilo dešifrovat anglickému architektovi Michaelu Ventrisovi (1922–1956) v roce 1952.

Foto: ancientworldwonders.com www.hopechannel.com youtube.com Wikipedia
Související články
Historie
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Tyto dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. […]
Historie
Krásná a cílevědomá Livia Drusilla: Fíky na věčnost?
Jednu znalkyni jedů nepřímo pošle na věčnost, další si vezme za manželku. První císař římské říše, zakladatel julsko-klaudijské dynastie a původně také spojenec Marca Antonia, Oktavián (63 př. n . l. – 14 n. l.), sice není Caesarovým potomkem, ale antický velikán ho adoptuje.   Když ambiciózní Oktavián narazí na krásnou a neméně cílevědomou Livii […]
Historie
Velké otřesy v Číně: Životy braly hladomory i zemětřesení
Přírodní katastrofa je zpravidla sama o sobě tragédií. Když se k ní ale přidají neúspěšné a necitlivé reformy v zemi, kde udeří, je zaděláno na skutečnou hrůzu. Právě to se stalo v roce 1976 v čínském Tchang-šanu. V roce 1949 měli čínští komunisté volné pole působnosti. Japonský militarismus byl na kolenou a jejich největší vnitřní nepřítel Čankajšek se se svou […]
Historie
Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Přelomový moment historie
To, co se odehrálo v první polovině 20. století, do té doby svět nikdy nepoznal. Čtyřicet let ohraničených první a druhou světovou válkou přepsalo geopolitickou mapu způsobem, jaký nemá v historii obdoby. Který moment obou válek dnes považují historici za klíčový? Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Čtyři roky utrpení, na jehož konci budou miliony mrtvých, […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
reklama
zajímavosti
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
Sladký lék: Kouzlu čokolády podléhali dobrodruzi, básníci i královské milenky
Jestli si bez čokolády nemůžete představit život, při diskusi s jejími odpůrci můžete argumentovat, že jde o lék. Opravdu je to tak. Léčivé účinky čokolády znali už Mayové a Aztékové, kteří je vypozorovali při dlouhodobé konzumaci nápoje. Čokoládu považovali hlavně za afrodiziakum. Její chuti z Evropanů podlehl například toskánský vévoda Cosimo III. de Medici (1642–1723) italský diplomat […]
Chcete sbírat bylinky? Měli byste znát několik základních zásad
Nasbírat si bylinky je lákavé. Pokud se do toho chcete letos pustit a vyzkoušet na vlastní kůži nějakou přírodní medicínu, ještě, než propukne jaro, naučte se pár základních zásad. Jakmile přijde sezóna bylinek, budou se vám hodit. Když se rozhodnete, že vyrazíte na bylinky do přírody nesmíte zapomenout na základní pravidla, aby váš sběr byl […]
Ve jménu břečťanu: Jaká je historie Ivy League?
Jindy ospalý kampus je na nohou. Všude jsou patrné vlaječky, kde velkými písmeny stojí název školy. Studenti si zase malují tváře, aby svoje spolužáky podpořili. Za pár chvil totiž odstartuje utkání s Harvardem. Několik amerických prezidentů, zakladatelé velkých firem či herci nebo úspěšní podnikatelé. Všichni úspěšně absolvují alespoň jednu univerzitu, která náleží do Břečťanové ligy, neboli […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz