Skip to content

5 nejstarších psaných jazyků

Dnes bychom se s nimi už asi nedomluvili, avšak neupřeme jim neodmyslitelný význam pro vývoj lidské komunikace. Které jazyky staly počátku prvních světových civilizací a kultur?

Vybrali jsme pro vás pětici z těch nejstarších, které známe díky dochovávaným písmenných záznamům.

Sumerština

Sumerové vytvořili v jižní Mezopotámii jednu z nejstarších městských civilizací na světě. K ní patřil i jazyk a vyspělý písemný systém, na který později navázala řada dalších národů. Sumerština jako taková nespadá do žádné jazykové rodiny, stejně jako například baskičtina patří mezi jazyky izolované.

Nejstarším známým dokumentem psaným sumersky je tabulka nalezená v místě tehdejšího města Kiš, v dnešním Iráku, a pochází z doby 3500 př. n. l. Psaná sumerština se zpočátku hodně proměňovala. Směr písma byl nejprve shora dolů, kolem roku 3000 př. n. l.

se změnil na zleva doprava. A otočila se i orientace znaků. Samotné znaky prošly také vývojem – rovné či zatočené linky, tvořící jakési jednoduché piktogramy, přešly do tvaru klínů.

Sumerské klínové písmo převzalo mnoho dalších jazyků.

Raná egyptština

Říká se jí „raná“ nebo také „archaická“ a jde o první doložený jazyk slavných egyptských dějin. Dříve byla považovaná pouze za prvotní formu staré egyptštiny, hlavního jazyka starověkého Egypta, ovšem vědecké výzkumy postupně ukázaly, že jde o jazyk v mnohém odlišný.

Podle archeologických nálezů raná egyptština existovala již kolem roku 3300 př. n. l. Její nejstarší doklady pocházejí z keramiky kultury Nakáda II., rozvíjející se v Horním Egyptě v závěrečné fázi doby kamenné.

Raná egyptština se z jednoduššího zápisu vyvinula do složitého systému hieroglyfů, obsahujícího stovky znaků. Reprezentovaly objekty známé v životě Egypťanů – symboly rostlin, ptáků či částí těla.

U egyptských hieroglyfů měl nejprve každý předmět či činnost vlastní obrázek, později začaly piktogramy reprezentovat i samotné hlásky či jejich skupiny.

Akkadština

Nejprve se začala používat v oblasti severní Mezopotámie, odkud se postupně rozšířila do celé země. Její jméno je odvozeno od hlavního města Akkadu, významného kulturního centra, které založil kolem roku 2340 př. n. l.

král Sargon. Akkadština je nejstarším doloženým semitských jazykem (podskupina jazyků afroasijských). První akkadská slova, většinou vlastní jména, byla doložena v sumerských textech z doby asi 2 800 př. n. l. Nejstarší souvislé texty pak pocházejí z poloviny 3. tisíciletí před Kristem. Akkadština používala klínové písmo, které převzala ze sumerštiny, stejně jako i velké množství slov. Archeologové objevili stovky tisíc akkadských textů či fragmentů nejrůznějšího zaměření – od mýtů po odborné práce či osobní korespondenci.

Chetitština

Vůbec nejstarší doložený jazyk patřící do naší mateřské indoevropské skupiny má kořeny na území severní a střední Malé Asie, kde se přibližně v letech 1800 až 1200 př. n. l. rozkládala slavná říše Chetitů.

Přestože sami její obyvatelé nazývali svůj jazyk jako „nášili“, dodnes zůstává znám jednoduše jako „chetitština“. Nejstarším dochovaným skutečně chetitským textem je tzv. Anitta text, pocházejí z 16. století př. n. l.. Už v o čtyři staletí starších záznamech se ale nacházejí izolovaná chetitská slova. Chetité zřídka používali hieroglyfy, naprostá většina nalezených hliněných tabulek je však popsaná klínovým písmem.

Co na nich stojí, je nám dnes již dobře známo, a to díky českému badateli Bedřichu Hroznému (1879–1952), které se mu podařilo kolem roku 1917 chetitštinu rozluštit.

Právě Michael Ventris zjistil, že je mykénština předchůdcem dnešní řečtiny. Všiml si, že některé její prvky se objevující později v Homérovým dílech.

Mykénština

První známá předchůdkyně dnešní řečtiny se vyvíjela na pevninském Řecku, ale také na Krétě a Kypru v době mykénské kultury. Tedy před předpokládanou Dórskou invazí, která měla zahájit období klasického Řecka.

Mykénština, neboli mykénská řečtina, je nejstarším doloženým jazykem evropského kontinentu. Žádná mykénsky psaná literatura objevena nebyla, ale dochovalo se asi 5000 nápisů na hliněných tabulkách a fragmentech váz, nejstarší ze 14. století př. n. l. Stopy po mykénštině končí okolo 12. století př. n. l., kdy vzhledem k nedostatku dochovaných informací začíná v Řecku tzv. temné období. Mykénská civilizace používala tzv. lineární písmo B, které se podařilo dešifrovat anglickému architektovi Michaelu Ventrisovi (1922–1956) v roce 1952.

Foto: ancientworldwonders.com www.hopechannel.com youtube.com Wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Polohování pro zdraví i relax
rezidenceonline.cz

Polohování pro zdraví i relax

Postel nemusí být určena jen ke spaní. Kromě standardní...
Pohnutá historie sídla Overlook v Severní Krolíně
epochanacestach.cz

Pohnutá historie sídla...

Některá místa mají...
Na průjem a nevolnost
nasehvezdy.cz

Na průjem a nevolnost

Akutní zánět žaludku a střev je velmi nepříjemným...
V růžové mlze měli mizet lidé. Zůstávaly po nich prý jen kosti
enigmaplus.cz

V růžové mlze měli mizet lidé....

Důvody, proč se lidé ztrácejí, jsou různé....
Oslavte Valentýna s míchanými drinky jako od profesionála
iluxus.cz

Oslavte Valentýna s...

Nenechte si zkazit romantickou náladu a...
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
Mimořádná výstava o Plzeňské madoně
epochanacestach.cz

Mimořádná výstava o Plzeňské...

Plzeňská madona shlíží z...
Tajemství Stonehenge a slunečních božstev
enigmaplus.cz

Tajemství Stonehenge a...

Slavný kamenný kruh Stonehenge na jihu Velké Británie se...
Ametyst: Fialová síla duchovna
enigmaplus.cz

Ametyst: Fialová síla duchovna

Krásný ametyst je jedním z nejvíce žádaných...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Když oči svědí a pálí
nasehvezdy.cz

Když oči svědí a pálí

Syndrom suchého oka občas trápí každého z nás....
Siemens představil ultra výkonnou dobíjecí stanici
21stoleti.cz

Siemens představil ultra...

Společnost Siemens Smart Infrastructure představila novou...