Domů     5 nejslavnějších stromů planety: Zbědovaná hrušeň přežije 11. září!
5 nejslavnějších stromů planety: Zbědovaná hrušeň přežije 11. září!
11.1.2022

Manhattan se pomalu ale jistě mění v peklo. Oba mrakodrapy padají k zemi, v troskách nalezne smrt na 3 000 lidí. Krátce nato začínají záchranné práce, vedle několika šťastlivců hasiči objeví pozoruhodný úkaz.

Ve změti popelu a suti najdou větev se zelenými listy. Seznamte se, Strom přeživších!

Britský důchodce

Co: Nejstarší strom

Kdo: Tis červený

Kde: Velká Británie

V době, kdy se stavělo legendární Stonehenge, patří tis z britské vesničky Ashbrittle mezi dospělé stromy. Jeho staří botanici odhadují na 3 000 let! Strom, situovaný na hřbitově sv. Jana Křtitele, zažil nespočet válek a panovníků.

Tiše se krčí ve společnosti kostelíku z 16. století. Místní věří, že stromový důchodce oplývá magickou mocí, podle pověr totiž stojí na pahorku z doby bronzové. V roce 2015 si všichni myslí, že strom má na kahánku.

Začíná opadávat a některé větve vykazují známky nemoci. Prognózy se nakonec nevyplní a strom zkrášluje obec dodnes.

Rudá minulost

Co: Největší strom podle objemu

Kdo: Sekvojovec obrovský

Kde: Spojené státy

Strom generála Shermana jako první popisuje James Wolverton. Někdejší voják dává majestátnímu sekvojovci, jehož věk se pohybuje někde kolem 2 500 roků, jméno po generálu občanské války Williamu T. Shermanovi (1820–1891).

Osmdesátimetrový pořízek je v roce 1886 přejmenován na Strom Karla Marxe (1818–1883). Oblasti dnešního národního parku Sequoia totiž pár let obývá komunita utopických socialistů.

Po pár letech jsou vyhnáni a největší strom podle objemu dřeva, se vrací ke starému jménu.

Zlověstný tis se krčí nedaleko britského hřbitova.(Zdroj: Martin Bodman/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 2.0)
Zlověstný tis se krčí nedaleko britského hřbitova.(Zdroj: Martin Bodman/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 2.0)

Oběť mechanizace

Co: Nejosamělejší strom

Kdo: Akácie zkroucená

Kde: Niger

Uprostřed nigerské pouště Ténéré stojí samotinká akácie. Další strom najdeme stovky kilometrů daleko. Třísetletá dřevina funguje jako orientační bod pro obchodní karavany, místní Tuaregové ji zase chovají v úctě.

Fotogenický strom čeká smutný osud, v 70. letech do něj nabourá opilý řidič libyjského náklaďáku. Zatímco on nehodu přežije, akácie takové štěstí nemá. Část kmene je převezena do muzea v Niamey, hlavního města Nigeru.

Opuštěná akácie vydrží stovky let, její osud má v rukou opilý řidič libyjského náklaďáku.(Zdroj: Michel Mazeau/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 2.0)
Opuštěná akácie vydrží stovky let, její osud má v rukou opilý řidič libyjského náklaďáku.(Zdroj: Michel Mazeau/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 2.0)

Padlá vzpomínka

Co: Strom Anny Frankové

Kdo: Jílovec maďal

Kde: Nizozemsko

Náš kaštan je odshora až dolů obsypán květy a je mnohem krásnější než loni,“ píše v květnu 1944 Anna Franková (1929–1945). Strom, který z úkrytu často sleduje, už v Amsterodamu nenajdete.

Majitel pozemku požádá o pokácení, protože nemocný jírovec ohrožuje kolemjdoucí. Po odporu veřejnosti přichází s variantou, že vysadí identický kaštan. V témže roce původní strom porazí vichřice.

Nejvyšší z nejvyšších

Co: Nejvyšší strom světa

Kdo: Sekvoj vždyzelená

Kde: USA

Národní park Redwood je doslova nacpán vysokými strom. Nad všichni ční Hyperion, jenž v roce 2006 objeví dvojice turistů. Při měření botanici zjistí, že měří 116 metrů, tedy o téměř 20 metrů než britský Big Ben!

Jméno dostává podle řeckého titána Hyperia, otce boha Helia. Lokace dřeviny staré přes 600 let je dlouho utajována, protože strážci parku mají strach z turistů. Vedle neopatrných lidí ničí sekvoji také datlové, ti jí svým počínáním brání v dalším růstu.

Kaštan, na který hleděla Anna Franková, už v Amsterodamu nenajdete.(Zdroj: A. Huliana/ commons.wikimedia.org/ CC BY 2.0)
Kaštan, na který hleděla Anna Franková, už v Amsterodamu nenajdete.(Zdroj: A. Huliana/ commons.wikimedia.org/ CC BY 2.0)

Šťastný nález

Co: Strom, který přežil 11. září

Kdo: Hrušeň Calleryova

Kde: USA

Hrušeň vysazená v 70. letech má za sebou těžký osud, žila totiž v těsné blízkosti Dvojčat. Měsíc po teroristických útocích ji objeví hasiči. Přestože má popálený kmen, na jedné větvi se zelenají listy! Strom se okamžitě stává symbolem naděje a vůle žít.

Na několik let ho přesouvají do zahradnictví v Bronxu. V prosinci 2010 přichází triumfální návrat, devítimetrový Strom přeživších vrací k WTC. Dnes k němu chodí lidé, kteří chtějí uctít památku obětí 11. září.

Teroristické útoky, které postihují New York, přináší zkázu. Apokalypsu ale přežívá urostlá hrušeň.(Zdroj: S. Pumpkin/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 3.0)
Teroristické útoky, které postihují New York, přináší zkázu. Apokalypsu ale přežívá urostlá hrušeň.(Zdroj: S. Pumpkin/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 3.0)
Foto: commons.wikimedia Titulka (Zdroj: Jim Bahn/ commons.wikimedia.org/ CC BY 2.0)
Související články
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn