Skip to content

5 nejslavnějších seriálových detektivů: Drsný Schimanski i ošuntělý Columbo

Miliony diváků je pravidelně sledují v televizi. Proslavila je neohroženost a vychytralost v dopadávání nebezpečných zločinců. Diváci si je však oblíbili i pro jejich typická gesta a roztomilé zlozvyky.

Představíme vám nejznámější seriálové detektivy naší doby.

Barnaby.
Barnaby.

Jméno komisaře:

Barnaby

Kdo ho ztvárnil:

Představitelem hlavní role detektiva Barnabyho byl britský herec John Nettles (*1943), ale v roce 2009 ho po 12 letech nahradil Neil Dudgeon (*1961).

Kde:

Anglický detektivní seriál Vraždy v Midsomeru, který se v televizním vysílání objevuje od roku 1997, se odehrává ve fiktivním anglickém hrabství Midsomer, kde komisař Barnaby spolu se svými společníky seržanty Gavinem Troyem, Danem Scottem a Benem Jonesem řeší kuriózní vraždy.

Vyšetřovací postupy:

Detektiv Barnaby rozplétá osidla zločinu jako trpělivý a férový vyšetřovatel s vynikající pozorovací schopností a výbornou intuicí.

Zajímavost:

Inspektor Barnaby se zprvu jmenuje Tom, avšak poté, co se jeho hlavní představitel John Nettles rozhodne ze seriálu odejít, zastoupí jej herec Neil Dudgeon v roli Barnabyho bratrance Johna.

Columbo.
Columbo.

Jméno komisaře:

Columbo

Kdo ho ztvárnil:

Komisaře Columba s věčně rozcuchanými vlasy, doutníkem v ruce a v ošuntělém baloňáku zahrál americký herec Peter Falk (1927–2011).

Kde:

V americkém seriálu, který nese stejné jméno podle jeho hlavního představitele, tedy Columbo. V letech 1971–1978 je pravidelně vysílán na obrazovkách televizní stanice NBC. Děj se odehrává v losangeleském policejním okrsku.

Vyšetřovací postupy:

Jako policejní vyšetřovatel předstírá Columbo naivitu a rozptyluje podezřelé neustálými všetečnými otázkami. Tím nakonec vždy dosáhne toho, že se prořeknou, což nevyhnutelně vede k jejich dopadení.

Zajímavost:

Columbo se v každém seriálovém díle zmiňuje o své ženě, ale nikdo ji nikdy nespatří.

Kojak.
Kojak.

Jméno komisaře:

Kojak

Kdo ho ztvárnil:

Holohlavého komisaře Kojaka hraje ve stejnojmenném seriálu Telly Savalas (1922–1994). Vysoký elegán, jenž zprvu kouří jednu cigaretu za druhou a postupně odvyká pomocí lízátek. Typický je svým černým až cynickým humorem.

Kde:

Americký televizní seriál vysílaný v letech 1973–1978 na televizním kanále CBS se odehrává na newyorském policejním oddělení, kde slouží policejní detektiv Theodopolous Kojak známý jako „Theo“.

Vyšetřovací postupy:

Při vyšetřování kriminálních případů je Kojak tvrdohlavý a houževnatý. Má také tendenci porušovat pravidla, pokud to může přispět k dopadení zločince.

Zajímavost:

V českém dabingu propůjčil komisaři Kojakovi svůj podmanivý hlas herec Miroslav Moravec (1939–2009).

Jean-Paul Moulin.
Jean-Paul Moulin.

Jméno komisaře:

Jean-Paul Moulin

Kdo ho ztvárnil:

Komisař Moulin uvedený do života charismatickým francouzským hercem Yvesem Rénierem (*1942) je typický tvrďák s dobrým srdcem.

Kde:

Francouzský krimiseriál Komisař Moulin se vysílá od roku 1976. V roce 1982 je z obrazovek stažen, ale znovu se na ně vrací v letech 1989–2008. Celkem se tak natočilo 70 epizod, z nichž každá trvá 90 minut.

Vyšetřovací postupy:

Sympatický a neohrožený policajt řeší všechny své kriminální případy logickou dedukcí.

Zajímavost:

Yves Rénier získal hlavní roli komisaře Moulina celkem nestandardně. Většina těchto postav byla svěřována starším kolegům z branže a Yves Rénier byl tehdy teprve 31letý.

Horst Schimanski.
Horst Schimanski.

Jméno komisaře:

Horst Schimanski

Kdo ho ztvárnil:

Německý herec Götz George (*1938) zpodobnil Horsta Schimanského jako robustního, tak trochu neudržovaného detektiva, jenž často používá sprostá slova. Nikdy však neutíká z boje a váží si menšin.

Kde:

Německý seriál Místo činu se začal na televizních obrazovkách objevovat v roce 1981 a zůstal na nich do roku 1991. Dlouhých 27 epizod, v nichž kriminálníky stíhá Horst Schimanski, se odehrává v Porúří.

Vyšetřovací postupy:

Všechny své kriminální případy řeší Schimanski v duchu zdravého rozumu a se zločinci se nemazlí. Pořádek si zjednává silou, takže nemine díl, kdy by se neporval.

Zajímavost:

Ve většině dílů má na sobě Schimanski specifický typ šedivé kabátové bundy, jež se proslavila jako „Schimanského bunda“.

Foto: krimikollegen.de, soulculture.com, tvspielfilm.de, seriebox.com, twitter.com, nbcdfw.com, indierevolver.com, independent.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …