Skip to content

Nový objev: Domácí psi jsou původem Evropané!

Jaké bylo první zvíře, které si člověk dokázal ochočit a domestikovat? No přece pes… Ten doprovází člověka už nejméně 19 000 let, ale pravděpodobně ještě déle. Kde ovšem přišel ten zlom, kdy lidé i psi pochopili, že jim společně bude lépe?

Dosud existovaly tři hypotézy řešící původ domácího psa. Podle jedné z nich měl pocházet z východní Asie, podle druhé z Blízkého Východu. Poslední výzkumy však ukazují, že všichni „hafani i voříšci“ jsou pravděpodobně původem Evropané.

Předci psů a lidé byli zpočátku konkurenti. Když smečka vlků narazila v hlubokých lesích na osamělého lovce, neměl moc šancí k přežití.

2
Psi nejsou jen společníci, spoustu nesmírně užitečné práce vykonají i jako záchranáři.

Naopak, když lidé nalezli vlčí doupě, nerozpakovali se jej zničit. Svým způsobem tento antagonismus přetrvává dodnes, vlci žijící v Tatrách nebo v Beskydech by o tom mohli vyprávět. Postupem času však lidé zjistili, že vlci nejsou jen krvelačné bestie.

Hypotéz o tom, jak člověk ke psu přišel, je vícero. Jedna z nich hovoří o tom, že když lidé přišli k doupěti, zaujala je roztomilá mláďata, která si poté odnesli s sebou. Osudovou příchylnost mohla vyvolat i potrava nalezená v lidských odpadcích nebo zbytky masa na kostech zvěře ulovené člověkem.

3
Prapředky psa lze vystopovat až do doby před 60 miliony let.

Ať to bylo, jak chtělo, spojenectví člověka a psa trvá již tisíce let. Někteří vědci s nadsázkou tvrdí, že celá záležitost proběhla obráceně, tedy že to byli psi, kdo si člověka ochočil. Vědci z finské univerzity v Turku se zaměřili na výzkum, v kterých místech došlo k domestikaci psa vůbec poprvé.

Shromáždili celkem 18 vzorků DNA z kosterních pozůstatků předků psů a vlků. Aby byl výzkum co nejvíce vypovídající, vzorky pocházely z celého světa. Badatelé tak zkoumali kosti pocházející z území dnešních Spojených států, Německa, Argentiny, Belgie, Švýcarska a Ruska.

Vzorky přitom byly staré kolem 38 000 let.

Psi dokáží zachytit milionkrát slabší pach než člověk.
Psi dokáží zachytit milionkrát slabší pach než člověk.

Poté byla DNA porovnána s genetickou informací 44 psích plemen a také s padesátkou vlků a kojotů. Kdysi věda totiž trochu tápala, zda se pes nevyvinul právě z kojotů. Genetické analýzy však s 99% pravděpodobností ukazují, že domácí psi se opravdu vyvinuli z vlků.

Dnešní psi a vlci se od sebe geneticky liší jen 0,2 procenty. Výsledek měření vědeckého týmu pod vedením Olafa Thalmanna ukázal, že k domestikaci psa došlo před 19 000 až 32 000 lety na evropském kontinentě.

V té době starý kontinent obývali lovci a sběrači a ze psa se zřejmě stal neocenitelný pomocník při lovu, ale také při ochraně jeskynních obydlí před predátory.

Pes je nejlepší přítel člověka.
Pes je nejlepší přítel člověka.

Foto: americanhumaneblog, briard-online, petparent, pinterest.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …