3D tisk se již nyní využívá k výrobě umělých lidských orgánů, například jater, ledvin či srdce. Pražský IKEM (Institut Klinické a Experimentální Medicíny) je tiskne několikrát do měsíce.
Takto vyrobené orgány ale nejsou vkládány do těl příjemců, nýbrž slouží pro přípravu na budoucí operace.
Jsou zhotovovány na základě CT snímků, takže vzniklé modely kopírují stav skutečných orgánů, což umožňuje lékařům si před zákrokem orgán důkladně prohlédnout a objevit možné komplikace ještě před zahájením operace.
Tisk trvá 12 až 18 hodin.
Orgánů pro transplantace je nedostatek
Možnosti 3D tisku na poli medicíny ale ještě nejsou plně využity. Do budoucna, v horizontu 10 a více let, počítají vědci s tím, že pomocí 3D tisku bude možné zhotovovat skutečně funkční orgány.
Podle statistik zemře jen v USA denně 17 lidí čekajících na transplantaci, nejčastěji ledvin. Na celém světě ji potřebuje asi milion lidí, kteří musí chodit na dialýzu. Orgánů k transplantaci ovšem není dostatek. To by 3D tisk mohl změnit. Jak bude v budoucnu fungovat?
Kultivace nového orgánu
Proces tvorby vlastního orgánu začíná biopsií, při které je odebrán vzorek tkáně z postiženého orgánu. Tyto buňky pak rostou ve sterilním inkubátoru, kde jsou pravidelně vyživovány.
Poté jsou smíchány s něčím, co Dr. Anthony Atala, ředitel Wake Forest Institute for Regenerative Medicine, popisuje jako lepidlo.
Jde o bioinkoust, tisknutelnou směs živých buněk, na vodu bohatých buněk zvaných hydrogely a médií, které pomáhají odebraným buňkám v inkubátoru růst a diferencovat se.
Transplantace budiž minulostí
V 3D tiskárně bude pomocí tohoto bioinkoustu vytvořen skelet požadovaného orgánu, který bude následně osídlen vlastními buňkami pacienta. Nehrozí pak, že by pacientovo tělo orgán odmítlo.
Zatím se však nepodařilo takto získané orgány přimět, aby skutečně fungovaly, jak měly. Vědci však věří, že se to již brzy změní, protože 3D tisk orgánů může představovat jedinou naději pro mnoho lidí čekajících na transplantaci.