Domů     10 tipů na čtení k vodě: Na své si přijdou děti i milovníci fantasy
10 tipů na čtení k vodě: Na své si přijdou děti i milovníci fantasy
18.7.2017

Rozprostřít deku, usrknout brčkem chlazenou limonádu, lehnout si a v šumícím listoví za zády a blyštivou vodní hladinou před sebou si číst knížku. Letní relax. EpochaPlus.cz vám poradí, co za knížky můžete přibalit k vodě nebo na dovolenou. 

Tip první: Ráj pro všechny fanoušky steampunku

Epocha vzducholodí, paromobilů a mechanických knih je na pokraji zkázy. Podaří se našim hrdinům odhalit tajemství ztracené elektřiny nebo zvítězí šáh ovládající záhadné síly pelyňku?

Na dobrodružnou výpravu do země mýtických bytostí a vzácného dřeva se vydává lehkomyslný dědic knihy za miliardu liber, pragmatický inženýr a mladá šlechtična v nesnázích, aniž tuší, že se jejich osudy protnou.

Trojdílný steampunkový román vás zavede do světa, kde je měna kryta knihami, dřevo je symbolem bohatství a kouzla jsou stejně skutečná jako pára.

PELYNĚK

AUTOR: Daniel Tučka

Vydalo nakladatelství Straky na vrbě

Tip druhý: Povídky, kde si každý najde „to své“

Delší i krátké povídky plné humoru i napětí, kuriozit i sebeironie, epistolární prózy, prózy žánrově jen obtížně zařaditelné, ale i pár fejetonů – to vše najdete v nové knížce Jana Velíška.

Především se tu ale setkáte s živou, vytříbenou češtinou, hlásící se celkem nepokrytě k tradici Josefa Škvoreckého, o kterou se občas můžete i říznout jako o ostrý list trávy na jarní louce.

S češtinou, kterou někteří z nás tolik postrádáme v dnes tak módní estetice pastózního hnusu, v dnešní e-mailové stylistice, jež si jen občas připomene, že existuje něco jako interpunkce, o diakritice nemluvě.

V době, kdy mnoha autorům dělá problémy vyjádřit subtilnější emocionální situaci, aniž by použili smajlíků či jiných šklebanů.

V době, kdy už mnoho z nás zapomnělo na křehkou tichou hrůzu jediné kapky krve v bílých plátcích růže, osaměle ležící na navoskovaných parketách edwardiánského salonu.

Na tichou krásnou hrůzu, již tak dobře znali Ambrose Bierce, Roald Dahl, a především jeden geniální bostonský narkoman a alkoholik.

LEŽELA KOČKA S ANDĚLEM A JINÉ PRÓZY PRO DOSPĚLÉ

AUTOR: Jan Velíšek, Kameel Machart

Vydalo nakladatelství Machart

Tip třetí: Korzáři, které si zamilujete 

Galaxie daleké budoucnosti. Země i celý zbytek Republiky se zmítá na pokraji Třetí galaktické války. Napětí přituhuje; mír je v nedohlednu. Přesto pozemský Koordinátor vysílá své nejlepší muže za podivnými úkoly, na první pohled nepochopitelnými.

Vždyť k čemu jsou teď nějaké dávné poklady nebo exotický živočišný druh? Akční a dobrodružné! Space opera.

ARÉNA: TŘI KAPITÁNI I.

AUTOR: Michael Bronec

Vydalo nakladatelství Straky na vrbě

Tip čtvrtý: Zlatá klasika příběhů a kreslířů z Kačerova

Disneyovské komiksy nejsou jen pro děti, naopak jsou jedny z mála, které elegantně spojují prvky přitažlivé jak pro mladé, tak dospělé čtenáře a to včetně rozsáhlé fanouškovské komunity. První kniha pětidílné Zlaté klasiky je přesně takovým čtením.

V 80. letech minulého století čelil americký komiks velké krizi a odlivu čtenářů pro svou přílišnou dětinskost a unylost. Superhrdiny zachránily příběhy jako Watchmen/Strážci a Batman: Návrat temného rytíře – a ty Disneyovské pak Don Rosa.

Navázal na klasické práce Carla Barkse z 50. let a dětem vrátil chytré, svižné gagy, zatímco dospělým přitažlivé postavy a satyru našich každodenních životů a problémů.

Kniha začíná úplně prvním příběhem, kterým se Don Rosa roku 1987 představil čtenářům a sklidil za něj obrovský úspěch, Syn slunce.

Dobrodružná honba za pokladem je napěchována vtipy, megalomanstvím strýčka Skrblíka a narážkami pro zasvěcené fanoušky ohledně jiných příběhů či reálií kačerovského vesmíru.

ZLATÁ KLASIKA

AUTOR: Don Rosa

Vydalo nakladatelství Egmont

Tip pátý: Umění, které zasluhuje mříže 

„Vidíte? Tady je. Obraz.“ Malířka zamkla a klíč strčila do kapsy. „Jediný na světě. Druhý neuvidíte.“

„Kdo to je? Satan?“

„Ne. To je Mistr. Říkají, že je mrtvý, ale on se vrátí. Už jednou se vrátil.“

Říká se, že dobrý obraz ukáže víc než zrcadlo. Také se říká, že každý malíř alespoň jednou v životě namaluje obraz pro potěchu Ďábla.

A Ďábel prý takové obrazy schraňuje v pekelné obrazárně, ale kdo se jich zmocní dřív než on, přinutí jej, aby mu výměnou za ně sloužil… A je rovněž známo, že malíř Adrian Fuchs, zvaný Portaletto, ke konci života přidělával na svoje vlastní díla mříže.

Dobrodruh Franta Franta – a s ním i mnozí jiní – tentokrát zjišťuje, že obrazy mohou být i něčím víc než pouhými předměty, které si pověsíte na stěnu.

DOBRODRUH IV. – ĎÁBLOVA OBRAZÁRNA

AUTOR: Leonard Medek

Vydalo nakladatelství Straky na vrbě

Tip šestý: Jak přežít (v) manželství?

Hana Hrabáková po úspěšném literárním debutu přichází s dalším dílem své povídkové série. Autorka oslovuje čtenáře uceleným souborem humorných textů doslova „ze života“.

Podtitul povídkové knihy „Jak přežít (v) manželství a zachovat si zdravý ženský rozum“ jasně napovídá, okolo čeho se její humorné texty tematicky točí. A nutno dodat, že ješitného mužského čtenáře většina povídek příliš nepotěší… Ale co naplat?

Takový je život a Hana Hrabáková dobře ví, o čem píše. Vždyť jen literárně vypointovala to, co čtenářky také zažívají a co jim život s jejich protějšky někdy naservíruje. Kniha se nesnaží předem se odstřihnout od mužské části čtenářstva.

Kdo z pánů má trochu smyslu pro sebeironii a dokáže se na život podívat i z nadhledu, bude se při čtení bavit jistě stejně dobře, jako dámy čtenářky.

POVÍDKY KE KÁVĚ II. aneb Jak přežít (v) manželství a zachovat si zdravý ženský rozum

AUTOR: Hana Hrabáková

Vydalo nakladatelství Machart

Tip sedmý: Vařte chutně, jednoduše a zejména zdravě!

Zdravě, chutně a především snadno a rychle. To je devízou kuchařky, kterou vydávají tři studenti.

Jíme zdravě s Fitrecepty vznikl původně jako online projekt, po velikém ohlasu vzniká i první tištěná kuchařka, která nabízí 120 prověřených receptů. „Každý recept jsme vařili celkem třikrát, přičemž připravit jej lze do třiceti minut.

Na naše recepty je potřeba opravdu málo ingrediencí, které se dají sehnat v každém obchodě na rohu,“ pochvaluje si 22letý student z Českých Budějovic Petr Novák, jeden ze spoluautorů kuchařky Jíme zdravě s Fitrecepty. Kniha má celkem 256 stran a obsahuje 120 receptů rozdělených do 7 kategorií – Snídaně a svačiny, Obědy a večeře, Polévky, Pomazánky, Slané mlsání, Sladké mlsání a Osvěžení (Saláty, Nápoje a Zmrzliny).

Samozřejmostí jsou stylové fotografie, které vznikly přímo během vaření. I to je důkaz, že jednotlivé recepty zvládne každý. „Nejsem žádný profesionální kuchař, a přesto všechny recepty zvládám i já,“ uzavřel Novák.

JÍME ZDRAVĚ S FITRECEPTY

AUTOR: Barbora Kravková a Barbora Hlubučková a Petr Novák

Vydáno Verdon Capite

Tip osmý: Co skrývá Přízrak Klementina? 

Je to speciálně koncipovaná dětská knížka, kde je hlavním hrdinou příběhu sám čtenář. Původní text je totiž upravený tak, že dítě uvidí své jméno všude tam, kde se objevuje ústřední postava příběhu. „Není to můj vynález,“ upřesnila Tereza Meravá.

„Nakladatelství Modrý slon se dětskými osobními knihami zabývá řadu let a v jeho produkci vyšla už celá řada knížek. Jsou ovšem určeny hlavně menším dětem, tentokrát si ale nakladatel přál delší příběh pro děti trochu starší, od osmi do dvanácti let.

A tak oslovil mně,“ dodává. Přízrak Klementina je příběh s detektivními prvky, v němž kamarádi zkoumají staveniště pražského Klementina a snaží se rozluštit záhadu zlaté mince. Nejsou ale jediní, které tajemství zajímá.

Hlavní hrdina, kterým v tomto unikátním konceptu může být třeba váš syn Petr z Otrokovic nebo vnučka Klárka z Mělníka, brzy díky nálezu zlaté mince odhaluje zlověstné tajemství a najde i nové kamarády.

JÍME ZDRAVĚ S FITRECEPTY

AUTOR: Tereza Meravá

Vydalo nakladatelství Modrý slon

Tip devátý:  Česká kniha se staví Hře o trůny realističností a smrtelnými postavami

V novém románu Terezy Matouškové Válka zrcadel se koncentruje nový literární fenomén ne nepodobný úspěchu Hry o trůny nebo severských detektivek. Nová generace domácích fantasy autorek byla ještě nedávno známa jen hrstce poučených čtenářů.

V krátké době se ale stala čtenářsky oblíbeným a především jasně odlišitelným literárním proudem, který si brousí zuby i na mainstreamového čtenáře. Nová generace autorek reprezentovaná právě Terezou Matouškovou pak oblíbený koncept doplnila o neprvoplánové postavy a hlubší témata.

Matoušková vystudovala biologii a zabývala se i etikou ve vědě, její cyklus Podmoří je tak obrazem světa po globální válce a odráží aktuální témata hrozícího kolapsu planetárního ekosystému.

V ich-formě psaný román si skrze hlavní ženskou, přesto ne-zcela-lidskou postavu hraje s oblíbeným tématem xenofobie a střetu civilizací, ale zároveň i odklonem od světa velké politiky k obyčejným lidským věcem.

VÁLKA ZRCADEL

AUTOR: Tereza Matoušková

Vydalo nakladatelství Epocha

Tip desátý:  Síla, magie i zbabělost 

Brány Skeldalu jsou bez debaty nejslavnější počítačovou fantasy sérií, která byla vytvořena na územích České a Slovenské republiky.

Na prvním dílu vyrůstala ke konci devadesátých let celá generace hráčů a kniha, kterou právě držíte v ruce, je prvním svazkem velkolepé čtyřdílné ságy napsané podle této kultovní předlohy. Je to román plný nadlidské síly, nezkrocené magie a žalostné zbabělosti. Pokud navíc věříte tomu, že zemřít se dá zábavným způsobem, pak také i humoru.

BRÁNY SKELDALU II.: BÍLÁ VĚŽ

AUTOR: Jindřich Rohlík

Vydalo nakladatelství Straky na vrbě

Foto: shutterstock.com, straky.cz, machart.cz
reklama
Související články
Zajímavosti
V americkém městečku mají všude blízko. Celé je totiž v jednom domě!
Komu snad alespoň jednou v životě neproblesklo hlavou, jak by bylo skvělé mít obchod jen pár metrů od svého bydliště a moci si tam v klidu dojít v bačkorách. Nebo to mít do školy stejně daleko jako z pokojíčku do obýváku a nemuset zbytečně brzo vstávat. Ačkoliv to jsou všechno představy z říše snů, podobné místo opravdu existuje. Jen se […]
Zajímavosti
Láska prochází žaludkem: Přírodní afrodiziaka
Již naši předci využívali všechno přírodní, co svou barvou a chutí navozovalo erotickou atmosféru. Ze zkušenosti totiž věděli, že přírodní afrodiziaka mohou zvyšovat libido. Ostatně například některé léčivé rostliny jsou v tomto smyslu doporučovány i dnes… Kupříkladu v případě máty Arabové věřili, že posiluje mužnost. Není se čemu divit, i dnešní bylinkáři ji doporučují při […]
Zajímavosti
Starověká čínská medicína: Tradice i časté mýlky
Tradiční čínská medicína je dnes jednou z celosvětově nejrozšířenějších metod tzv. alternativní medicíny. Široká vědecká obec za nejcennější složky čínské medicíny považuje například masáže, cvičení čchi-kung nebo samozřejmě též doporučení zdravé životosprávy. Tradice akupunktury Západní medicína se v tradicích čínského léčení mohla inspirovat kupříkladu ve využívání efedrinu či kafru. Jedním z čínských objevů je též […]
Zajímavosti
Podivuhodné dřeváky: Dá se na nich i bruslit!
Sedí na zídce kousek za vsí, dlouhé coby jí padají přes ramena. Sleduje, jak se jí bosé nohy v neuměle vyrobených dřevácích kymácejí sem a tam – a zasněně se usmívá. „Griet! Tady jsi! Hledala jsem tě snad všude,“ vynoří se zpoza zatáčky kamarádka. Její zrak hned padne na humpoláckou obuv: „Páni! On tě vážně […]
reklama
zajímavosti
Efekt přihlížejícího: Jaké je to umírat před diváky?
Téměř před 60 lety, 13. března 1964, byla Kitty Genovesová zavražděna rukou Winstona Moseleyho. Přestože volání o pomoc slyšelo 38 svědků, nikdo jí nepomohl a dokonce ani pomoc nezavolal. O tomto příběhu jste už možná slyšeli. Málokdo ale ví, že takto se ve skutečnosti nikdy nestal. Později se totiž zjistilo, že počet nečinně přihlížejících si […]
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí si totiž pomalu „ukrajuje“ ze svého duševního zdraví.   Metaanalýza zveřejněná v loňském roce v časopise Nutrients je v tomto případě nekompromisní. Strava, […]
Tragédie na Vajontu: Vlna vysoká 200 metrů!
Oficiálně se jmenuje Monte Toc, ale místní jí kvůli rozsáhlým sesuvům půdy přezdívají Chodící hora. Najdeme ji v severní Itálii, přibližně 100 kilometrů severně od Benátek.   Říčka Vajont se pod ní vlévá do Piavy. Právě zde se začne roku 1956 budovat jedna z největších přehrad své éry. Roku 1961 je hotovo. Dostane také jméno […]
Bernardýni: Chlupatí dobráci, jež zachraňují životy
Večerníčkový Maxipes Fík, uslintaná pohroma Beethoven ze stejnojmenné komedie nebo hrdina se soudkem rumu na krku. Ani jedna z běžně užívaných zkratek nenabízí celou pravdu o bernardýnech, plemeni psů se srdcem stejně obrovským, jako jsou oni sami, a historií tak dojemnou, jako je záchrana lidí z lavin. Domovem bernardýnů je hranice Švýcarska s Itálií. Zde, […]
reklama
historie
Boty na podpatcích nosili už starověcí egyptští řezníci
První podpatky se objevují už na vyobrazeních ze starověkého Egypta. V říši na březích Nilu určovaly společenské postavení svého nositele. Pyšnili se jimi lidé, kteří se řadili k tehdejší společenské smetánce. Podpatky zde nosili i řezníci, ovšem z ryze praktického důvodu, ato aby se mohli brodit v krvi mrtvých zvířat. V antickém Řecku a Římě znali sandály s vysokou platformou, […]
Skryté památníky druhé světové války: Kde je najdeme?
Od konce druhé světové války nás dělí již dlouhé časové období. Krajina Evropy dávno zahladila stopy po bojích a druhoválečná vojenská technika si našla místo v muzejních expozicích. Jsou zde ale i skryté památníky, přízrační svědkové nelítostného globálního konfliktu. Najdeme je ve vodním prostředí. Právě zde můžeme v některých lokalitách na válečná mementa  narazit. Někdy nám […]
Proč dostal Mikuláš II. přezdívku „krvavý car“?
„Tato událost téměř čítankově ilustruje, jak silnému vlivu svých starších rodinných příslušníků byl vystaven tehdy osmadvacetiletý Mikuláš na začátku své vlády,“ vysvětluje současná rakouská autorka Elisabeth Hereschová. Na mysli má událost, ke které dojde 30. května 1896 na Chodynském poli v Moskvě. Jde o oslavu korunovace ruského cara Mikuláš II. Alexandrovič (1868–1918) pro lidové masy. […]
Mt. Rushmore: Svatyně demokracie v Černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.